Pri obnove rodinných domov ľudia najviac preferujú solárne kolektory
Solárne kolektory na ohrev vody, tepelné čerpadlá a fotovoltické solárne panely na výrobu elektrickej energie patria medzi najviac preferované obnoviteľné zdroje, nad ktorých využitím uvažujú ľudia, ktorí stavajú, alebo obnovujú rodinný dom.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý spracovala agentúra Focus pre Slovenskú klimatickú iniciatívu a organizáciu Budovy pre budúcnosť. Až 35 percent respondentov však v prieskume uviedlo, že nemá o obnoviteľných zdrojoch energie (OZE) a možnostiach ich využitia v rodinných domoch dostatok informácií.
„Náš prieskum priniesol dve zásadné zistenia. Prvé je, že ľudia obnoviteľné zdroje neodmietajú. Len približne 5 percent oslovených vôbec neuvažuje o využití obnoviteľných zdrojov pri stavbe, či rekonštrukcii rodinného domu.
Druhé zistenie je, že ak chceme na Slovensku efektívnejšie podporiť využívanie obnoviteľných zdrojov v rámci obnovy rodinných domov musíme začať intenzívnejšiu informačnú a edukačnú kampaň. Až 35 % opýtaných totiž deklarovalo ako bariéru využitia OZE práve nedostatok informácií,“ konštatovala koordinátorka Slovenskej klimatickej iniciatívy Kateřina Chajdiaková.
Slovenská klimatická iniciatíva a organizácia Budovy pre budúcnosť vidia práve v tejto oblasti obrovský priestor pre osvetu. „Obnova rodinných domov z prostriedkov plánu obnovy je pre Slovensko obrovská príležitosť. Vďaka týmto investíciám môžeme nielen predĺžiť životnosť budov a zvýšiť kvalitu života občanov, ale aj významne znížiť ich energetickú spotrebu a tým pádom aj účty za energie,“ informovala Katarína Nikodemová z organizácie Budovy pre budúcnosť.
Ako dodala: „To všetko sú významné funkčné, finančné aj environmentálne benefity pre občanov, ale aj pre štát. Vďaka nášmu prieskumu dnes vieme, že ak chceme byť úspešní, musíme sa sústrediť nielen na administratívne a technické otázky, ale nesmieme zanedbať ani edukačnú a informačnú kampaň, ktorá by mala predchádzať vyhláseniu výziev.“