Projekt verejných toaliet v národnom parku pozná svojho víťaza. Ich dizajn je inšpirovaný známou typovou chatou
Architektonická súťaž o podobu verejných toaliet pri Chate pod Rysmi už má svojho víťaza. Toalety pripomínajú známu áčkovú chatu a ich koncept bude využiteľný kdekoľvek v národných parkoch.
Turistický klub Hikemates vyhlásil spolu s developerom Corwin architektonickú súťaž pre modulárny dizajn verejných toaliet do národných parkov. Zapojilo sa do nej šesť popredných slovenských architektonických štúdií, ktoré priniesli originálne návrhy: Plusminusarchitects, ROAR architekti, GRAU, JRKVC, Superatelier a ô.
Zadanie pre architektov bolo komplexné a vychádzalo z jasných potrieb a limitov. Hľadalo sa systémové riešenie pre toalety v národných parkoch, keďže koncept nemal byť limitovaný lokalitou. Architekti museli myslieť na to, aby ich dizajn zapadol do rozličných typov horského prostredia, teda do pásma kosodreviny, do lesa, na lúku či na skaly.
O víťazovi rozhodla odborná porota v zložení Ing. arch. Martin Mikovčák – tvorca inovatívneho modulárneho drevodom Ark-Shelter, Ing. arch. Peter Suchánsky – zakladateľ AD COLLEGIUM a renomovaný architekt s expertízou v tvorbe udržateľných budov, Ing. arch. Braňo Kaliský – architekt a urbanista, zakladateľ A1 Respect a bývalý poradca ministra životného prostredia, odborníci na životné prostredie zo Správy TANAP-u, odborníci na architektúru a projektové riadenie CORWIN a zástupcovia turistického klubu Hikemates.
Inšpirácia ikonickou chatou
Víťazom súťaže sa stal návrh od architektov z ateliéru ô. „Je inšpirovaný montovanými áčkovými chatami Javorina, ktoré dodnes nájdeme v každej horskej oblasti Slovenska. Známy tvar, množstvo spomienok, kontinuita prispôsobená náročným terénnym a klimatickým podmienkam. Minimalizácia materiálu a flexibilita modulárneho systému umožňujú efektívnu výstavbu a estetické začlenenie do okolia,“ informoval klub Hikemates.
Ako doplnili architekti, materiály ako oceľ, drevo, kameň, alebo vegetačné strechy s lokálnou druhovou skladbou sa postarajú, aby nový objekt čo najviac splynul s prostredím, v ktorom bude osadený. Patentovaná technológia kompostovania ako aj všetky použité stavebné materiály budú jednoducho servisovateľné a po dobe svojej životnosti recyklovateľné.
„Pri formovaní nového konceptu sme sa sústredili najmä na minimalizáciu množstva materiálu, stavebných krokov, ale aj potrebnej údržby. Náročné terénne a klimatické podmienky, limity leteckého transportu a požiadavka na odololnosť modulu vyústili do jednoduchého riešenia. Rámová konštrukcia umožňuje ľubovoľne upravovať počet modulov a tým aj celkovú veľkosť hygienického zázemia,“ popísal svoj koncept víťazný ateliér ô.
Riešenie do extrémnych poveternostných podmienok
Tvaroslovie navrhovaného objektu vychádza zo silnej tradície modulárnych stavieb v Československu. Zároveň je možné reagovať v čase a prispôsobiť sa konkrétnym požiadavkám na kapacitu a funkčné využitie modulov na danom mieste. Od solitérnej bunky v lese, až po celé zostavy na záchytných parkoviskách a v kempoch.
Klub Hikemates pripomenul, že toalety musia vydržať naozaj extrémne poveternostné podmienky a okrem toho v sebe musia mať špeciálny ekologický systém rozkladania odpadu. Bežný suchý záchod nie je pri množstve turistov, ochrane prírody a extrémnych podmienkach realizovateľný.
Riešenie, ktoré víťazný návrh použije, je patentované a overené rokmi. Bolo osadené na stovkách lokalít po celej Európe. „Dodáva ho francúzska spoločnosť Sanisphere. Na Slovensku je použité na toaletách v Slovenskom raji. Funguje na princípe oddeľovania tuhej a tekutej zložky. Moč sa vypúšťa do vhodnej zeminy a tuhé fekálie rozkladajú červy a ďalšie živé organizmy. Vzniká tak kompost podobne ako v domácich kompostéroch,“ vysvetlili Hikemates.
Návrhom replikovateľného systému toaliet ich výroba aj osadenie zlacnie, urýchli sa a zjednoduší. Takto sa dostanú na viac miest, kde sú potrebné. Projekt verejných toaliet realizujú spoločne Hikemates, Slovenský horolezecký spolok JAMES, Klub slovenských turistov a Správa Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici. Správam ostatných národných parkov zadarmo poskytnú projekt modulárnych toaliet, ktoré budú môcť aplikovať vo svojich územiach.
V najbližšom období je v pláne vypracovanie detailnej projektovej dokumentácie pre výstavbu pilotného projektu toaliet pri Chate pod Rysmi a zapracovanie pripomienok od pracovníkov Správy TANAP-u a ďalších inštitúcií, ktoré budú túto stavbu povoľovať.
Pozrite si fotogalériu víťazného projektu aj ostatných prihlásených návrhov