Obnov dom

Šiesta výzva Obnov dom a jej podmienky: Zabudnite na rýchle prsty, prihlasovanie zostane otvorené mesiace

Dlho sa na ňu čakalo. Spustená mala byť už na jar 2024. Ministerstvo životného prostredia SR a Slovenská agentúra životného prostredia ohlásili ďalšiu, v poradí šiestu štandardnú výzvu Obnov dom. Registrácia žiadostí sa začne 13. decembra.

Táto výzva bude mať niekoľko kôl. Na to prvé je alokovaná suma 28,5 milióna eur. Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) dlhodobo avizuje, že podporí najmä pripravených žiadateľov, ktorí majú obnovu svojho domu dobre premyslenú. Parametre novej výzvy sú nastavené podľa štvrtého kola, do ktorého sa nakoniec zapojilo 8 481 uchádzačov o dotáciu. Podmienky nakoniec splnilo 7 908 z nich.

Túto štvrtú výzvu, ako aj predchádzajúce, sprevádzala nespokojnosť vyplývajúca z elektronickej registrácie. Kvôli rýchlemu naplneniu maximálneho limitu 10-tisíc žiadostí sa program Obnov dom začal spájať s „rýchlymi prstami“.

„Do štandardnej 6. výzvy sa budú môcť zapojiť nielen tí žiadatelia, ktorí sa nestihli zapojiť do 4. výzvy kvôli tzv. rýchlym prstom, ale aj ďalší občania, ktorí chcú obnoviť svoj rodinný dom tak, aby nielen zlepšili kvalitu bývania, ale aj ušetrili náklady na energie,“ vysvetlil generálny riaditeľ SAŽP Juraj Moravčík.

V prípade väčšieho záujmu než alokované prostriedky umožňujú, budú žiadosti v 6. výzve zoradené podľa celkovej spotreby energie pred obnovou, a to od najvyššej až po najnižšiu. SAŽP chce tak podporiť domy v najhoršom stave.

Peniaze idú najviac na zateplenie

Podmienky podpory teda zostávajú rovnaké, ako v ostatnej štandardnej výzve. Majitelia rodinných domov môžu získať až 15-tisíc pri úspore primárnej energie v rozsahu 30 až 60 % alebo 19-tisíc pri úspore viac než 60 percent. Preplatených bude 75 % z celkových oprávnených výdavkov. Podporené opatrenia sa taktiež oproti 4. výzve nezmenili.

„Po dvoch rokoch od spustenia pilotnej výzvy sa ukazuje, že občania majú najväčší záujem o zateplenie, výmenu starých okien, dverí a kotla. Napríklad pre zateplenie obvodového plášťa sa rozhodlo až 90 % majiteľov obnovených rodinných domov, 65 % menilo staré okná za nové. Najnižší záujem je o doplnkové zelené opatrenia. O čiastočné preplatenie fotovoltiky požiadalo 7 % prijímateľov a pre zelenú strechu sa rozhodli len 3 % majiteľov obnovených domov,“ dodal Juraj Moravčík. Cieľom podpory je do júna 2026 obnoviť minimálne 25 164 rodinných domov.

Čo sa v 6. výzve zmenilo?

Táto výzva bude mať niekoľko kôl a je určená predovšetkým tým, ktorí sú už na obnovu pripravení a majú vyhotovené energetické certifikáty alebo projektové energetické hodnotenia pred obnovou. Pri jeho vypĺňaní bude potrebný jeden z týchto dokumentov, jeho číslo aj celkovú spotrebu energie budete musieť uviesť už pri vypĺňaní elektronického formulára.

Formulár bude možné vyplniť bez obmedzenia v priebehu niekoľkých týždňov až mesiacov. Podporné opatrenia sa nezmenili, rovnaké zostali aj jednotkové ceny pre vyčíslenie oprávnených nákladov – sú totožné ako v 4. výzve. Malou zmenou je, že so žiadosťou o dotáciu tento raz neposielate fotodokumentáciu domu pred obnovou. Je však nevyhnutné vyhotoviť ju. Jej absencia môže viesť k zamietnutiu vyplatenia príspevku.

Koľko peňazí môžete dostať?

  • Maximálne 15-tisíc eur v prípade, že obnovou domu dosiahnete úsporu primárnej energie v rozsahu 30 % až 60 % oproti stavu pred obnovou.
  • Maximálne 19-tisíc eur v prípade, že obnovou sa dosiahne úspora primárnej energie viac ako 60 % oproti stavu pre obnovou.

Výška skutočne vyplateného príspevku bude vypočítaná podľa preukázaných zrealizovaných opatrení na obnovu a sprievodnej dokumentácie v rozsahu, v akom je financovaná v rámci projektu. Poskytnutie dotácie sa vzťahuje aj na opatrenia a sprievodnú dokumentáciu realizované pred vyhlásením výzvy, nie však skôr ako  1. februára 2020.

Obnov dom zateplenie
Po dvoch rokoch od spustenia pilotnej výzvy sa ukazuje, že občania majú najväčší záujem o zateplenie. | Zdroj: iStock

Kto má nárok na dotáciu?

Oprávneným žiadateľom je vlastník alebo spoluvlastník rodinného domu (bezpodielový či podielový). Ak sa nejedná o výlučného vlastníka, tento musí byť splnomocnený manželom/manželkou alebo ostatnými podielovými spoluvlastníkmi na predloženie žiadosti. Podielovým spoluvlastníkom domu nesmie byť právnická osoba.

Žiadateľ musí zostať vlastníkom, respektíve spoluvlastníkom nehnuteľnosti minimálne do momentu nadobudnutia účinnosti zmluvy so SAŽP. Zmena veľkosti vlastníckeho podielu je však možná a bude akceptovaná. Podielovým spoluvlastníkom nesmie byť právnická osoba.

Podmienky pre rodinný dom

Rodinný dom sa musí nachádzať na území Slovenskej republiky, byť postavený pred rokom 2013 (za rok postavenia sa považuje rok kolaudácie uvedený v energetickom certifikáte pred obnovou alebo v projektovom energetickom hodnotení) a na liste vlastníctva musí byť evidovaný ako „rodinný dom“ pod kódom 10.

Akceptovaná bude aj situácia, ak bude na liste vlastníctva evidovaný ako „rozostavaná budova“ pod kódom 21. Rodinný dom musí slúžiť výlučne na bývanie a nesmie byť  prenajímaný tretím osobám, ale môže byť čiastočne využívaný na hospodárske účely.

Úspora energie aspoň 30 %

Výška celkových oprávnených výdavkov sa vypočíta uplatnením zjednodušeného vykazovania výdavkov. Aj v šiestej výzve platí podmienka úspory primárnej energie minimálne 30 % oproti stavu pred obnovou a zároveň musí byť realizované aspoň jedno opatrenie zo skupiny A.

Výdavky zo skupiny A musia tvoriť aspoň 25 % schválených výdavkov z celkových výdavkov. Opatrenia zo skupiny B sú voliteľné, takže si z nich môžete ľubovoľne vybrať. Pozor, dotácia sa nevzťahuje na vybudovanie nadstavby alebo prístavby, ani na zobytnenie podkrovia alebo suterénu.

Ktoré náklady vám preplatia?

Skupina opatrení A. na zlepšenie tepelno-technických vlastností budovy:

1. zateplenie obvodového plášťa vrátane vynútených vedľajších výdavkov
2. zateplenie strešného plášťa bez výmeny krytiny, s výmenou strešnej krytiny (len v prípade, ak je súčasťou obnovy aj odstránenie azbestu zo strešnej krytiny) a zateplenie plochej strechy s realizáciou hydroizolácie
3. výmena otvorových konštrukcií
4. zateplenie podlahy nevykurovaného podkrovia (resp. akéhokoľvek nevykurovaného priestoru, pod ktorým je vykurovaný priestor)
5. zateplenie stropu nevykurovaného suterénu (resp. akéhokoľvek nevykurovaného priestoru, nad ktorým je vykurovaný priestor)
6. zateplenie podlahy na teréne (vykurovanej miestnosti, pod ktorou nie je iná miestnosť)

Skupina opatrení B1. inštalácia zdroja energie (vrátane uvedenia do prevádzky)

1. tepelné čerpadlo (voda-zem, zem-voda, vzduch-voda alebo vzduch-vzduch)
2. fotovoltické panely a batériové úložisko (len v spojitosti s fotovoltickými panelmi)
3. solárne kolektory
4. kotol na biomasu na pelety s manuálnym alebo automatickým prikladaním (po splnení podmienok, medzi ktoré patrí aj lokalita – dom sa nesmie nachádzať v niektorej z obcí uvedenej na zozname rizikových obcí, na týchto miestach nemôžete vymeniť starý plynový kotol za nový na biomasu, starý kotol na uhlie áno), vrátane súvisiacich prác a pridružených nákladov ako napríklad vybudovanie nového komínového telesa alebo vyvložkovanie existujúceho komína
5. plynový kondenzačný kotol (po splnení podmienok)
6. rekuperácia
7. iný tepelný zdroj (napríklad elektrokotol), vrátane pridružených nákladov

Skupina opatrení B2. zelená strecha

1. intenzívna (pod podmienkou zabezpečenia závlahy zelenej strechy z akumulačnej nádrže na dažďovú vodu)
2. extenzívna

Skupina opatrení B3. akumulačná nádrž na dažďovú vodu

1. podzemná
2. nadzemná

Skupina opatrení B4. inštalácia tieniacej techniky

Trvalo inštalované stavebné výrobky vonkajšej tieniacej techniky s pohyblivými prvkami, umožňujúcimi nastavenie úrovne zatienenia, ktoré slúži k zníženiu tepelnej záťaže miestností.

Skupina opatrení B5. odstránenie azbestu

1. obkladu stien
2. strešnej krytiny

Skupina opatrení B6.

Elektronabíjacia stanica, tzv. Wallbox, bude uznaná jedine v kombinácii s inštaláciou fotovoltických panelov zo skupiny opatrení B1.

Okrem realizácie vyššie uvedených opatrení je možné finančné prostriedky poskytnúť aj na prípravu sprievodnej dokumentácie. A to na:

1. projektovú dokumentáciu, vrátane projektového energetického hodnotenia (PEH) a požiarnej bezpečnosti stavby (ak obnova podlieha stavebnému povoleniu),
2. projektovú dokumentáciu bez stavebného povolenia a bez PEH a certifikátu východiskového stavu, ak obnova nepodlieha stavebnému povoleniu,
3. energetický certifikát východiskového stavu, ktorý určí potenciálnu úsporu primárnej energie,
4. PEH, ak obnova nepodlieha stavebnému povoleniu a potenciálna úspora bola určená na základe PEH,
5. energetický certifikát budovy po obnove,
6. vypracovanie požiarnej bezpečnosti stavby a projektu požiarnej ochrany špecialistom vedeným v zozname Ministerstva vnútra SR.

Obnova domu
Šiesta výzva bude mať niekoľko kôl a je určená predovšetkým tým, ktorí sú už na obnovu pripravení. |

Pripravte si potrebné dokumenty

Na vyplnenie a odoslanie formulára žiadosti budete potrebovať:

  • doklad totožnosti ako občiansky preukaz alebo pas (do formulára žiadosti uvádzate identifikačné údaje), toto platí žiadateľa aj pre všetkých spoluvlastníkov,
  • výpis z účtu alebo iný dokument obsahujúci IBAN (v žiadosti uvádzate číslo účtu pre vyplatenie príspevku, ak splníte podmienky),
  • list vlastníctva,
  • rodný list (pre potreby súhlasu s výpisom z Registra trestov), platí aj pre spoluvlastníkov,
  • projektové energetické hodnotenie alebo energetický certifikát budovy pred obnovou pre vyplnenie celkovej spotreby energie.

Dokumenty, ktoré sú povinnou prílohou žiadosti a na ich poslanie máte čas do 15. januára 2025:

  • projektové energetické hodnotenie alebo energetický certifikát budovy pred obnovou,
  • súhlas a splnomocnenie udelené ostatnými spoluvlastníkmi (ak žiadateľ nie je výlučným vlastníkom),
  • plnomocenstvo pre tretiu osobu (ak žiadosť predkladá tretia osoba, ktorá nemá k domu žiaden vlastnícky vzťah),
  • dokument potvrdzujúci vek domu (ak nie je vek uvedený v projektovom energetickom hodnotení alebo certifikáte).

Odkedy môžete podávať žiadosti?

Žiadosť o poskytnutie prostriedkov mechanizmu je možné vyplniť elektronicky na stránke www.obnovdom.sk od 13. decembra 2024 od 9. hodiny. Elektronický formulár bude možné vyplniť bez obmedzenia v priebehu niekoľkých týždňov.

Samotné vyplnenie formulára žiadosti neznamená, že ste ju podali. Po zaevidovaní elektronickej žiadosti máte čas do 15. januára 2025 na predloženie vytlačenej a podpísanej žiadosti, a to v listinnej podobe osobne do niektorej z regionálnych kancelárií, alebo osobne, kuriérom či poštou do podateľne SAŽP, alebo elektronicky do e-schránky SAŽP na portáli www.slovensko.sk. K žiadosti prikladajte len tie doklady, ktoré je potrebné overiť pred podpisom zmluvy.

V prípade, ak predložíte žiadosť, ktorú považujete za nesprávnu alebo nemáte záujem o pokračovanie v posudzovaní žiadosti, môže ju vziať späť kedykoľvek do zaslania oznámenia o splnení alebo nesplnení podmienok. Späťvzatie žiadosti treba SAŽP doručiť buď elektronicky, prostredníctvom elektronickej schránky alebo listinne. Jeho vzor nájdete na stránke Obnov dom.