Solárna energetika je najrýchlejšie rastúcou, jej rozvoj sa zrýchlil aj u nás. Zaznamenali sme nárast až 400 percent
Svetová kapacita fotovoltických elektrární stačí na to, aby pri najdlhšom dni v roku pokryla 20 % energetických potrieb našej planéty. Vyplýva to zo štúdie britskej organizácie Ember, ktorá sa venuje výskumu v oblasti energetiky.
Solárna energia je podľa nej v súčasnosti najrýchlejšie rastúcim zdrojom elektriny, najmä vďaka klesajúcim nákladom na technológie. Podľa niektorých výskumníkov sa solárne panely do roku 2050 stanú najväčším zdrojom elektriny.
Rozvoj solárnej energetiky sa v roku 2023 výrazne zrýchlil aj na Slovensku. Celkový stav kapacít zaznamenal podľa Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE v porovnaní s predošlým rokom 400 % nárast.
Najväčší podiel na tom podľa odborníkov mali domácnosti, ich inštalácie predstavovali približne 92 %. Ako potenciálny variant, kam sa odbor môže v budúcich rokoch vydať, sa teda ponúkajú firemné inštalácie, kde Slovensko v porovnaní so svojimi európskymi partnermi výrazne zaostáva.
Zmysel má akákoľvek orientácia panelov okrem severnej
„Fotovoltické elektrárne zatiaľ stále využívajú predovšetkým domácnosti, v posledných dňoch však vnímame nárast dopytu po realizáciách vo firemnom sektore. Podniky už dnes nemusia riešiť orientáciu svojich budov na svetové strany. Dávno neplatí, že by sa solárne panely inštalovali iba na strechy s orientáciou na juh, zmysel má čokoľvek okrem severnej orientácie,“ uviedol Patrik Prokeš zo spoločnosti Enbra, ktorá sa venuje službám v oblasti technického zariadenia budov.
Najbežnejším miestom, kam ľudia v prípade firiem aj rodinných domov umiestňujú solárne panely, sú strechy. U nich je vzhľadom na výkon budúcej fotovoltiky všeobecne najdôležitejšie zohľadniť okrem orientácie aj sklon a jej zatienenie inými objektmi. Rozhodujúce je myslieť aj na vplyv okolitej zástavby a vegetácie. To, či je konkrétna strecha vhodná na umiestnenie solárnych panelov, určí analýza odborníka.