Solárne panely na rodinnom dome: Ich údržba sa odrazí na úspore aj životnosti
Hoci sú solárne panely pomerne odolné, ich údržba je pre úsporu dôležitá. Čo všetko sa posudzuje pri hĺbkovej kontrole panelov a je potrebné špeciálne sa o ne starať aj počas zimy?
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Solárne panely dokážu výrazne ušetriť výdavky na energie, je však nutná ich údržba. Upozornil na to Michal Kolimár zo skupiny PPA Controll, ktorá sa zaoberá priemyselnými solárnymi inštaláciami.
Doplnil, že častou chybou podľa štúdie portálu solarquotes.com nie je ani prasknutie skla, či následné zatečenie vody, ale prerušenie prepojov medzi jednotlivými článkami a degradácia materiálu zadnej vrstvy panelov.
„Sklo, ktoré sa na výrobu panelov používa, je kalené, a teda dostatočne tvrdé. Ak sa náhodou aj stane, že niektorý panel popraská, silikónová vrstva drží sklo na svojom mieste a neumožní vniknutie vody,“ vysvetlil Kolimár.
Ako doplnil, pri 14 % inštalovaných panelov však podľa štúdií dôjde k degradácii zadnej vrstvy ešte pred desiatym rokom životnosti. Poškodenie v podobe mikrotrhlín je tam viditeľné voľným okom. Vniká do nich voda a dochádza k skratom.
„Takto poškodené panely stále vyrábajú elektrinu, no až vtedy, keď zadná stena uschne. Množstvo vyrobenej energie sa z roka na rok znižuje a pokiaľ majiteľ domu nedal urobiť odbornú údržbu, poruchu si všimne až vtedy, keď mu výrazne klesne výroba elektriny, povedzme až o polovicu,“ upozornil odborník.
Dodal, že aj keď výrobcovia zvyčajne deklarujú 25-ročnú životnosť panelov, podľa skúseností spoločností, ktoré sa o panely starajú, niektoré treba vymeniť už po desiatich rokoch. Pri hĺbkovej kontrole technici posudzujú výrobu elektriny od dopadajúceho slnka až po vývody do siete, termokamerami kontrolujú, či panely nemajú prehriate miesta.
Dôležitá je aj kontrola spomínaných zadných strán panelov. Ďalej sa robí vnútorná diagnostika, merajú sa zemné odpory systému uzemnenia, pretekajúce prúdy a symetria napätia, uzavrel odborník.
Údržba solárnych panelov v zime
Solárne panely vo všeobecnosti nie je potrebné čistiť, pokiaľ nebývate v oblasti, kde je veľa prachu a smogu. Vo väčšine prípadov nečistoty zmyje dážď, pod uhlom 15 stupňov však nie sú schopné účinného samočistenia.
Ak spozorujete pokles účinnosti alebo zbadáte viditeľné znečistenie, obráťte sa radšej na profesionálnu firmu. Chemické čistenie, vysokotlakové čističe, abrazívne prostriedky, ale aj nevhodne zvolený čas v horúcom počasí môžu panely poškodiť.
Častou otázkou je aj odstraňovanie snehu. V oblastiach s výrazným snežením sa sneh z panelov zväčša zosunie sám pri topení vďaka hladkému povrchu a nutnému sklonu pri inštalácii. Tmavá farba panelov sa na slnku ohreje a ich povrch sa snehu zbavuje rýchlejšie ako zvyšok strechy.
Ak by sa tak nestalo a chcete sneh či námrazu odstrániť manuálne, zabudnite na klasickú metlu či lopatu (ani plastovú s hliníkovým okrajom) – mohli by ste poškriabať sklo a znížiť tým produkciu energie.