Rodinný dom Langerová Praha
Galéria(42)

Storočný dom sa vďaka obnove zmenil na moderné bývanie obklopené zeleňou

Ako vyzerá rekonštrukcia rodinného domu v zástavbe, pri ktorej je architekt zároveň svojím klientom? Prepája interiér s exteriérom na všetkých úrovniach. Podobne ako v prípade tohto starého, viac ako 100-ročného rodinného domu v mestskej časti Prahy, ktorý sa vďaka obnove dostal takmer do pasívneho štandardu.

Rodinný dom v pokojnej lokalite Hrdlořezy, neďaleko centra Prahy, nesie stopu pôvodnej historickej zástavby dedinskými rodinnými domami. Zároveň sa nachádza na hranici Prírodného parku Smetanka. Keďže bol postavený pred viac ako 100 rokmi, nevyhli sa mu v priebehu generácií nelichotivé stavebné úpravy a rôzne „prílepky“.

Majiteľka a architektka v jednom, Iveta Langerová, sa rozhodla vrátiť starému domu jeho pôvodné črty, ale s nádychom súčasnej doby, ktorá sa premietla do minimalistických línií a detailov. Charakter miesta sa odrazil do architektonickej koncepcie domu a jeho tvaru. Veľký dôraz kládla na svetelnú pohodu, teda dostatok denného svetla a kvalitné osvetlenie.

Rekonštrukcia domu Hrdlořezy
Rekonštrukcia domu Hrdlořezy
Rekonštrukcia domu Hrdlořezy
Rekonštrukcia domu Hrdlořezy
Rekonštrukcia domu Hrdlořezy
Rekonštrukcia domu Hrdlořezy
Rekonštrukcia domu Hrdlořezy
Rekonštrukcia domu Hrdlořezy

Hlavnou myšlienkou obnovy domu bolo vytvoriť logické prepojenie stavby a okolitého priestoru vo všetkých úrovniach pozemku. K tomu bolo potrebné odstrániť nefunkčné plochy a využiť potenciál lokality. Tento koncept architektka dosiahla odstránením strechy s rôznymi nadstavbami.

Nová strecha dostala svoj pôvodný sedlový tvar. Garáž, ktorá rozdeľovala spodnú záhradu na dva nelogické celky, architektka presunula a zároveň pristavila jedáleň s kuchyňou. Prístavba svojou zelenou strechou nadväzuje na hornú záhradu a prepája ju s horným poschodím stavby.

Rekonštrukcia domu Hrdlořezy
Rekonštrukcia domu Hrdlořezy ho dostala do pasívneho štandardu | Zdroj: Roman Mlejnek Photography

Srdce domu na prízemí

Do domu sa vstupuje cez halu s novou pozíciou schodiska. Ďalej tu nájdeme súkromnú pracovňu, ktorá funguje aj ako izba pre hostí, technickú miestnosť so vstupom do pôvodnej pivnice, kúpeľňu a toaletu. Chodba vstupného priestoru sa končí krbom, ktorý symbolizuje srdce domu. V tejto časti sa nachádza veľkorysý obytný priestor. Na opačnom konci vidieť zelene pri vstupe.

Obytná časť smeruje na juh a vďaka veľkému preskleniu sa otvára k prírodnému parku. Ten za oknom vytvára neustále sa meniaci obraz. Kuchyňa s jedálňou sú orientované na sever a doplnené o strešný svetlík a ďalšie veľké presklenie s výhľadom do átria. Toto intímne miesto je doplnené o posedenie zapustené medzi okolitú zástavbu.

Rodinný dom átrium
Átrium doplnilo posedenie zapustené medzi okolitú zástavbu. | Zdroj: Roman Mlejnek Photography

Rekuperácia aj splachovanie dažďovou vodou

Výstup na poschodie domu spríjemňuje presklenie v časti schodiska, z ktorého je vidieť na zeleň hornej záhrady. Na poschodí nájdeme súkromnú zónu s detskými izbami a kúpeľňou, ďalej spálňu s vlastnou šatňou a rodičovskou kúpeľňou. Miestnosti majú kvalitné strešné okná, zaujímavo riešené je balkónové okno v spálni rodičov, ktoré umožňuje priamy vstup do záhrady.

Po rekonštrukcii sa dom pohybuje v hodnotách hranice pasívneho domu. A to nielen vďaka zatepleniu plášťa sivým polystyrénom v hrúbke 20 centimetrov a oknám s trojsklami, ktoré prinášajú pasívne solárne zisky, ale aj vďaka rekuperácii. K udržateľnosti prispievajú aj využitie dažďovej vody na polievanie záhrady a na splachovanie toaliet v dome či zelené ploché strechy.

Rodinný dom Hrdlořezy
Architektka dom prepojila na všetkých úrovniach s exteriérom | Zdroj: Roman Mlejnek Photography

Prečo obnovovať staré domy

„Obnoviteľné zdroje energie boli tiež v pôvodnom projekte, ale vzhľadom k nárastu množstva stavebných prác v priebehu rekonštrukcie na ne nezostali financie, priznala pre Zelenú obnovu Iveta Langerová, ktorá je architektkou aj majiteľkou domu v jednom. Dom teda obnovovala pre svoju rodinu a mala pri rekonštrukcii voľnú ruku.

Prečo je podľa nej dôležité obnovovať staré rodinné domy? „Majú svoj genius loci, väčšinou sa nachádzajú v krásnej okolitej zástavbe, ktorá je pre život veľmi dôležitá. Nie je to totiž len o žití vo vnútri domu, ale tiež vonku. Pri zachovaní pôvodných konštrukcií sa dajú často docieliť nádherné priestory,“ upresnila.

Ako doplnila, kedysi sa pri výstavbe dodržiavali iné štandardy ako dnes, napríklad vysoké stropy, krásne klenby a podobne. „Zbúrať dom a postaviť ho odznova je vždy jednoduchšie, oveľa rýchlejšie aj lacnejšie. Avšak ak sa dom pri rekonštrukcii dobre navrhne, získate úplne iné architektonické hodnoty ako pri novostavbe,“ dodala Iveta Langerová.

Rekonštrukcia domu Hrdlořezy

Lokalita: Praha 9 – Hrdlořezy, Česká republika
Autor: Ing. arch. Iveta Langerová
Zastavaná plocha: 157 m2
Podlahová plocha: 221 m2
Návrh: 2017 – 2018
Realizácia: 2018 – 2020