Vo štvrtej výzve obnovy domov sa žiadatelia dostanú k dotácii jednoduchšie. Rozdelia až 190 miliónov eur
Obnova rodinných domov na Slovensku, ktorá je financovaná z Plánu obnovy a odolnosti (POO), pokračuje od stredy 6. septembra už v poradí štvrtou výzvou. Pre 10-tisíc domácností je vyčlenených 190 miliónov eur.
Výzvu vyhlási Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) na stránke Obnovdom.sk. Obnovou sa má dosiahnuť úspora energie minimálne 30 %. Prvý formulár žiadosti online bude vygenerovaný 9. októbra a začne sa proces prijímania žiadostí. Výzva č. 4 má rozsah piatich strán a príručka je spracovaná vo väčšom rozsahu.
Generálny riaditeľ Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP) Matej Kerestúr uviedol, že dôležitou zmenou v porovnaní s 3. výzvou je lehota 90 dní na predloženie podpísanej žiadosti. Tretia výzva ako celok by mala byť vyhodnotená do konca septembra.
Vicepremiérka pre plán obnovy a využívanie eurofondov Lívia Vašáková označila obnovu rodinných domov za vlajkovú loď POO. Ambíciou je zrekonštruovať spolu 25-tisíc rodinných domov na Slovensku.
Ocenila prácu SAŽP, ktorá zrýchlila spracovanie žiadostí. Z 3763 žiadostí z tretej výzvy je 80 % vyhodnotených, ostáva vyhodnotiť cca 1 800 žiadostí. Približne 10-tisíc záujemcov už podľa Vašákovej dostalo vyrozumenie, či boli úspešní. Postupne sa uzatvárajú zmluvy, niektorí obnovu ukončili a požiadali o vyplatenie príspevku.
Generálny riaditeľ SAŽP informoval, že pripravujú digitálny obsah, ktorý zverejnia 6. septembra a priebežne ho budú dopĺňať. Pripravujú zároveň aj online digitálne konzultácie. Nová výzva prinesie aj nové opatrenia ako požiarna bezpečnosť. Na základe skúseností od odbornej verejnosti ju doplnili o nabíjacie stanice pre elektromobily aj biomasové kotly.
„Nahrávali sme podcast s požiarnikom, ktorý ako odborník upozornil na určité riziká v prípade vykonávania obnovy domu svojpomocne. Je zverejnený na webe. Dali sme do výzvy oprávnený výdavok vo výške 150 eur na projekt požiarnej bezpečnosti,“ upozornil na zmeny Kerestúr, „Vo 4. výzve a na základe spätnej väzby od odbornej verejnosti, v prípade rodinných domov v plochou strechou, kde sa rieši hydroizolácia, navyšujeme finančný benchmark.“
Minister životného prostredia Milan Chrenko pripomenul že podľa štúdie Slovenskej akadémie vied je SR krajinou s najvyšším podielom výdavkov na energie k disponibilnému príjmu domácnosti.
V rámci Európskej únie dajú Slováci na energiu najväčšiu časť z príjmov – priemerne 16 %. Porovnateľná úroveň je v Českej republike, v Maďarsku – 13 %, v Poľsku – 12 % a v Rakúsku najmenej 6 %. „Obnova nehnuteľností predstavuje najlepší spôsob, ako pomáhať slovenským domácnostiam,“ povedal minister s tým, že domácnosti sa na primárnej spotrebe plynu podieľali 28 % v roku 2020.