Svetlé fasády priemyselných budov minimalizujú vznik tepelného ostrova, ukázala štúdia
Spoločnosť Panattoni zverejnila výsledky odbornej štúdie zameranej na vplyv farebnosti fasád priemyselných nehnuteľností na fenomén tzv. tepelného ostrova. Štúdia preukázala, že tmavé fasády zvyšujú efekt tepelného ostrova až trojnásobne v porovnaní s použitím svetlých povrchov fasád. Kombinácia svetlých povrchov a strategicky umiestnenej zelene dokáže navyše zlepšiť pocitovú teplotu až o 20 % aj v porovnaní s pôvodnou nezastavanou lokalitou.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Na realizáciu aktuálnej štúdie boli použité pokročilé metódy zahŕňajúce hodnotenie teplotných máp, analýzu prúdenia vzduchu a simuláciu pocitovej teploty v projekte budúceho areálu Panattoni Park Pilsen West III v blízkosti Plzne v Českej republike.
Simulácia bola založená na presných klimatických údajoch špecifických pre danú lokalitu a hodnotili sa štyri scenáre vrátane variantu status quo (súčasný stav bez zástavby). Tieto scenáre umožnili identifikovať kritické miesta s vyšším rizikom prehrievania a navrhnúť konkrétne opatrenia na zlepšenie mikroklímy.
Úplne bielou fasádou sa na Slovensku pyšní napríklad Panattoni Park Bratislava North II pri Zohore, a aj pri všetkých ďalších projektoch presadzuje Panattoni svetlé povrchy fasád.
S tmavou fasádou vyššie teploty
„Fenomén, keď forma prevládala nad funkciou v priemyselnom developmente je, dúfajme, navždy preč. Svetlé fasády sa používajú vo všetkých krajinách s horúcimi letami, a inak tomu nemôže byť ani v našich zemepisných šírkach, ak sa chceme pripraviť na dopady klimatických zmien. Teplota vo vnútri objektu s tmavou fasádou môže byť až o 7 stupňov Celzia vyššia. Chladenie vnútorného priestoru je potom nielen ekonomicky náročné, ale aj z hľadiska emisií oxidu uhličitého neefektívne,“ uviedol Pavel Sovička, generálny riaditeľ spoločnosti Panattoni pre ČR a SR.
„Environmentálne štúdie realizujeme na našich projektoch opakovane, pretože nám pomáhajú hľadať a implementovať vhodné opatrenia vedúce k zníženiu dopadu na životné prostredie. Cieľom je, aby naše budovy nielen minimalizovali svoj dopad na prírodu, ale aby sa stali príkladom pre celý odbor priemyselného developmentu,“ povedal Pavel Fojtík, regionálny manažér pre udržateľnosť pre Českú republiku a Slovensko v spoločnosti Panattoni.
A doplnil: „Štúdie nám konkrétne umožňujú plne využiť potenciál vetra a slnka, napríklad pri prirodzenom vetraní budov, čím výrazne znižujeme prevádzkové náklady. Stále je to však, žiaľ, veľmi podceňovaný prvok návrhu. “
Štúdia teda potvrdila, že výber svetlých farieb pre fasády priemyselných budov výrazne ovplyvňuje schopnosť budov minimalizovať riziko vzniku tepelného ostrova. Výsledky simulácií ukázali, že tmavé fasády zvyšujú efekt tepelného ostrova až trojnásobne v porovnaní so svetlými povrchmi.
Okolitá zeleň ako dôležitý prvok
Svetlé fasády dokážu znížiť akumuláciu tepla, pričom táto schopnosť je kľúčová najmä počas horúcich letných dní. Naopak, tmavé fasády počas letných dní akumulujú teplo dlhodobo, pričom nočné prúdenie vzduchu nedokáže priestor dostatočne vyvetrať a ochladiť. To zvyšuje riziko vzniku tepelného ostrova.
Okrem farby fasád zohráva dôležitú úlohu aj okolitá zeleň a jej usporiadanie vrátane popínavých rastlín na fasádach. Tie sú pri tejto expozícii a hmotovom rozložení najefektívnejšie do výšky približne 2,5 metra. Ich výhodou je, že znižujú citeľnú teplotu v okolí.
Kombinácia ľahkých povrchov a optimálne rozmiestnenej vegetácie tak môže zlepšiť citeľnú teplotu, odstrániť riziko vzniku tepelného ostrova a zmierniť prirodzené ochladzovanie budovy miestnym prúdením. Fasádna zeleň v kombinácii s terénnymi úpravami tak predstavuje významný estetický a funkčný prínos. Výsledky štúdie budú slúžiť aj ako podklad pre budúce projekty spoločnosti.