Sypké trblietky znečisťujú životné prostredie, v Európe ich predaj končí
Plastové mikročastice patria k najväčším environmentálnym problémom súčasného sveta. Aj preto sa Európska únia rozhodla obmedziť predaj trblietok a výrobcom prikázala hľadať ich ekologické náhrady. Ktoré produkty si už viac nekúpite?
Od polovice októbra 2023 vstúpil do platnosti zákaz Európskej komisie predávať sypké trblietky a pílingy s exfoliačnými plastovými gulôčkami. Netýka sa však všetkých produktov, ale len tých z biologicky neodbúrateľného plastu. Pre biologicky odbúrateľné trblietky, ktoré nie sú považované za mikroplasty, tento zákaz neplatí. Obmedzenie sa nevzťahuje ani na výrobky, z ktorých sa trblietky neuvoľnujú.
Produkty, ktoré už sú na trhu, teda v regáloch alebo skladoch, sa môžu naďalej predávať až do vypredania zásob. Komisia v niektorých prípadoch stanovila aj prechodné obdobia, aby sa výrobcovia mohli novým pravidlám prispôsobiť a začali používať ekologickejšie náhrady.
Dostatok času budú mať napríklad hráči v kozmetickom priemysle – 4 až 12 rokov v závislosti od toho, aké zložité je nájsť náhradu. Trblietky v produktoch na pery, nechty a v mejkape tu budeme mať v súčasnej podobe ešte 12 rokov.
Namiesto plastových trblietok výrobky z celulózy a sľudy
Novými pravidlami chce Európska komisia zabrániť uvoľneniu približne pol milióna ton mikroplastov do životného prostredia. Najväčším zdrojom mikroplastov je granulovaný výplňový materiál používaný na umelých športových povrchoch. V tomto prípade je prechodné obdobie stanované na 8 rokov a predaj umelých trávnikov tak, ako ich poznáme dnes, by mal skončiť v roku 2031.
Mikroplasty sa však používajú aj v kozmetike, kde slúžia na peeling alebo získanie špecifickej textúry či farby, v zmäkčovačoch textílií, hnojivách, hračkách, zdravotníckych pomôckach a podobne.
Ich ekologickejšie náhrady pritom v niektorých prípadoch už existujú. Exfoliačné gulôčky v sprchových géloch výrobcovia vymenili napríklad za čiastočky z jadier marhúľ alebo škrupín orechov. Alternatívou za trblietky s obsahom mikroplastom sú zase trblietky z celulózy alebo sľudy.
Mikroplasty sú všade, aj na Evereste
Za mikroplasty sa považujú všetky syntetické polymérne častice menšie ako päť milimetrov, ktoré sú organické, nerozpustné a odolné voči degradácii. Dnes ich už nájdeme všade – v moriach, na súši aj na vrchole Mont Everestu. Plastové mikročastice sa dokonca našli aj v ľudskom tele: v krvi, pľúcach či v materskom mlieku. Štúdia ukázala, že v materskom mlieku sa najčastejšie nachádzali mikročastice polyetylénu, PVC a polypropylénu, ktoré pochádzajú z plastových obalov.
Známy je i fakt, že mikroplasty sa do ľudského tela dostávajú prostredníctvom potravy. Podľa vedcov z viedenskej MedUni Wien a ich kolegov zo Všeobecnej viedenskej nemocnice (AKH Wien) sú plastové mikro- a nanočastice prítomné v tráviacom trakte spojené so zápalovými a imunitnými reakciami a so vznikom rakoviny.
Opatrenie zakázať sypké trblietky bolo zavedené po konzultácii Komisie s Európskou chemickou agentúrou (ECHA). Tá dospela k záveru, že mikroplasty, ktoré sa zámerne pridávajú do určitých výrobkov, sa nekontrolovane uvoľňujú do životného prostredia, a teda predstavujú vážne ekologické riziko. Komisia si preto stanovila cieľ znížiť do roku 2030 znečistenie mikroplastmi o 30 percent.