Termovízia odhalila, aký rozpálený je asfalt v lete v mestách. Oproti tráve má aj o 20 stupňov viac
Vlna horúčav ukazuje, aké dôležité sú v mestách zelené plochy a vegetačné strechy. Potrebujeme menej parkovísk na úkor kvalitnej a vhodne zvolenej zelene.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Povrch asfaltového parkoviska sa počas horúceho letného dňa rozpálil až na priemernú teplotu atakujúcu 52 stupňov Celzia. Naproti tomu trávnatá plocha so súvislým porastom v jeho tesnom susedstve bola v dobe tesne pred 14. hodinou až o 22 °C chladnejšia.
Aj tieto dáta priniesla termovízna inšpekcia, ktorú si v polovici júla za podobných teplôt vzduchu, ako panujú v týchto dňoch, nechal vypracovať developer CORWIN špecializovanou firmou Terradron. Tá sa okrem okolia rezidenčného komplexu Guthaus v Bratislave zamerala aj na jeho vegetačné strechy.
Túto lokalitu si pritom za v podstate rovnakých podmienok – slnečný bezveterný deň s teplotou 32 až 34 °C – „zmerali“ i v roku 2023. Aktuálne výsledky potvrdili, že v snahe zabrániť prehrievaniu okolia majú rastliny na povrchu pôdy aj striech obrovský význam. A že platí jednoduchá rovnica – čím vyšší porast, tým účinnejšie bojuje s horúčavou letných dní.
Najnižšia teplota pod kríkmi a stromami
Severná veža Guthausu má vegetačnú strechu s nízkymi rastlinkami. V čase medzi 13:50 a 14:00 mala 18. júla 2024 priemernú teplotu na povrchu 49,5 °C. Tam, kde bol pôdny substrát bez vegetácie, to však bolo až 62 °C, naopak v miestach s rastlinnou pokrývkou len 38,9 °C. Podobné rozdiely boli i na južnej veži, ktorá je rovnako porastená rozchodníkmi – najčastejšou rastlinou na tzv. zelených strechách.
Naproti tomu strecha budovy, ktorá obe veže obytného komplexu prepája, mala v priemere len 37,5 °C. Dôvod? „Okrem nízkej vegetácie sa tu nachádzajú aj kríky a stromy. A práve pod nimi bola vôbec najnižšia teplota, len necelých 30 °C,“ uvádza sa v správe Terradronu. Mimochodom, to spolu s hrúbkou substrátu až jeden meter (čo je potrebné pre výsadbu stromov) poskytuje výbornú izoláciu pred teplom bytom, nad ktorými sa nachádza.
Kvalitná zeleň a tepelné ostrovy
Vráťme sa ešte k trávniku, ktorý je v okolí projektu Corwinu. Vlani bola pri veľmi podobných podmienkach (absolútna teplota bola dokonca o málo nižšia) jeho priemerná teplota 31,6 °C. Tento rok to bolo o dva stupne Celzia menej. Opäť to má na svedomí lepší stav vegetácie a vyššia tráva v porovnaní s rokom 2023. Čo potvrdzuje pozitívny vplyv druhového výberu a kvality zelene na znižovanie prehrievania urbánneho priestoru.
Terradron sa rovnako ako vlani zameral i na strechu susedného nákupného centra pokrytú fóliovou izoláciou. Jej priemerná teplota v meranom čase bola 65,2 °C. To je o 10 až 15 stupňov viac ako mali Južná a Severná veža Guthasu a dokonca až o bezmála 28 stupňov viac v porovnaní so strechou na strednej časti komplexu, ktorá je porastená vyššou vegetáciou.
V porovnaní s rokom 2023 bola fóliová strecha dokonca o 4 stupne teplejšia a v maxime sa rozpálila až na 67,3 °C. To môže o viac ako 30 stupňov prekračovať teplotu na vegetačnej streche porastenej vyššími rastlinami.
Asfaltové plochy ako žiariče
„Overili sme si zistenia, ktoré sme na Guthause pozorovali v roku 2023. Vegetačné strechy majú so správnou starostlivosťou obrovský vplyv a význam pri snahe zmierňovať dopady otepľovania klímy na život husto zastavaných oblastiach. Tak tradičné strechy, ako aj spevnené asfaltové plochy sú doslova žiaričmi tepla do svojho okolia,“ upozornila Miriam Cánik, expertka na zelenú infraštruktúru v spoločnosti CORWIN.
Ako doplnila, aj toto by mali reflektovať normy, ktoré určujú napríklad koeficienty zelene či parkovacích plôch pri projektoch. V mestách podľa nej potrebujeme menej parkovísk, viac kvalitnej a vhodne zvolenej zelene, či účinnú a systematickú podporu budovania vegetačných striech, ktoré dokážu výrazne zmierniť teploty v mestách počas horúčav.
Corwin už v roku 2019 nechal pomocou špeciálneho termovízneho dronu zmerať teploty striech na svojom projekte Blumental, ako aj na plochách v okolí tohto polyfunkčného objektu. Meranie sa uskutočnilo počas letného dňa s teplotou cca 33 °C. Ukázalo, ako význam má i farba povrchov.
Kým načerveno natretá plocha pri detskom ihrisku mala až 64 °C, sivé chodníky v jej susedstve o 11 °C menej. Teplota strechy z tmavej lepenky dokonca presiahla 71 °C, v rovnakom čase boli vegetačné strechy Blumentalu o 24,4 stupňa Celzia chladnejšie.
Rozdiely aj po daždi
Ešte väčší rozdiel by sa ukázal v prípade, ak by sa merania na Guthause aj Blumentali urobili krátko po daždi. Vegetačné strechy totiž dokážu v sebe zadržať zrážkovú vodu a jej postupným odparovaním ochladzovať nielen budovu, ale i jej bezprostredné okolie.
V neposlednom rade svojou schopnosťou pohltiť prudké nárazové lejaky pomáhajú predchádzať zatápaniu ulíc. To sa už viackrát potvrdilo v Guthause, ktorý bol spolu so svojimi dažďovými záhradami schopný zvládnuť aj situácie, kedy na jeho strechy a pozemky v okolí spadlo v priebehu 24 hodín viac ako 400-tisíc litrov vody.
Zdroj: Corwin