Udržateľnosť od úplných základov
Na brehu dunajského kanála vo Viedni na mieste bývalého colného úradu vznikol projekt, ktorý tvorí nový koncept životného priestoru. Nová panoráma Viedne a zároveň jediný projekt na brehu kanála vznikol v úzkej spolupráci s vedením mesta. Stavba, ktorej časť bola odovzdaná do užívania minulú zimu, stojí prevažne na ekologickom kompozitnom cemente s vápencom od firmy CEMMAC z Horného Srnia. Výber cementu s nižšou emisnou stopou bol práve požiadavkou investora na udržateľnosť celkovej stavby.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Tri veže v dialógu
Zdanlivo jednoduchá až strohá architektúra veží s výškou 100 m ponúka možnosť dialógu troch vedľa seba stojacich výškových budov a otvára tak nové výhľady na mesto aj samotný kanál. S objemom investícií vo výške viac ako 300 miliónov eur a s úžitkovou plochou približne 77 000 m² a 1 160 bytovými jednotkami sa Triiiple stalo nielen najväčšou stavbou Viedne, ale aj úplne novým konceptom využitia priestoru.
Zmiznutá diaľnica
Ak poznáte Viedeň, aj vy ste sa asi začudovali, ako chcú architekti dosiahnuť prepojenie k vode, keď popri kanáli vedie predsa komunikácia A4, pokračujúca smerom na Bratislavu ako Ost Autobahn (východná diaľnica). Stavitelia ju jednoducho prekryli a vytvorili tak vyvýšenú zelenú záhradu s výhľadom ponad kanál na Práter s rozlohou viac ako 4 000m². Priestor je otvorený nielen obyvateľom, ale aj širokej verejnosti, rovnako ako aj zelený priestor medzi vežami a pred vežami zo strany Schnirchgasse, ktorý je v súčasnosti nie práve atraktívnym miestom.
Pôvodný materiál
Pôvodný materiál z búracích prác 17-poschodovej budovy sa recykloval čiastočne priamo na mieste ako zásypový materiál alebo sa triedil a drvil a použil na iné aplikácie. Keďže sa pôvodný colný úrad rozoberal po poschodiach a asanácia nesmela zásadne ovplyvniť okolostojace budovy, používali sa pri demolácii okrem iných aj metódy striekania vodou na zníženie prašnosti. Počas demolácie sa recyklovalo približne 130 000 ton betónu a stavebného železa.
Dobrá klíma kanála…
Na reguláciu teploty v obytných jednotkách sa použil živel dostupný priamo na mieste: vlastná vodná elektráreň využíva termický potenciál vody z Dunaja na kúrenia a chladenie. Na tieto účely sa odoberá voda z kanála a s pomocou zariadenia na prevod tepla/chladu sa premieňa na energiu, ktorá je vďaka tomuto premyslenému systému CO2 neutrálna. Na zlepšenie ekologickej bilancie využíva technika stavby výlučne zelenú elektrinu. Na samotný kanál nemá decentrálne zásobovanie teplom či chladom žiadny vplyv.
… dobrá klíma života
Napriek nadštandardným rozmerom je cieľom projektu vytvoriť príjemné, komorné miesto na život v blízklosti centra a s prístupom k vode, ktoré otvára možnosti na otvorený komunitný život hlavne mladšej generácii. S úplne novým konceptom mikrobytov ako štartovacieho miesta predovšetkým pre študentov a mladých začínajúcich pracujúcich má projekt najlepšie predpoklady naskočiť na vlnu minimalizmu v bývaní s využitím komunálnych priestorov. Či sa tento koncept osvedčí aj z dlhodobého hľadiska, potvrdia až samotní obyvatelia.
Zdroj: PR článok CEMMAC a.s.