Francúzska firma chce preraziť s umelými stromami, ktoré vyrábajú obnoviteľnú energiu
Vo Francúzsku vytvorili umelé stromy, ktoré umožňujú využitie veternej a zároveň slnečnej energie. Sú ideálne aj do úzkych mestských priestorov a pre ich fungovanie postačuje jemný vánok.
Kovové stromy majú vetvy zakončené malými vertikálnymi veternými turbínami, ktoré pripomínajú listy. Hybridné modely sú navyše obohatené o fotovoltické okvetné lístky. „Keďže ich dizajn je biomorfný, ľudia na prvý pohľad nevidia, že slúžia na získavanie obnoviteľnej energie,“ povedal o projekte Luc Eric Krief, majiteľ New World Wind. Táto francúzska spoločnosti stojí za umelými stromami a unikátnou technológiou s názvom Aeroleaf.
Turbíny Aeroleaf sú ľahké a otáčajú sa aj pri veľmi nízkych rýchlostiach vetra okolo 2 m/s. Modulárny strom „Wind Tree“ vďaka svojmu jedinečnému tvaru dokáže zachytiť vietor z akéhokoľvek smeru, a to v meste aj v prírode. Jeho konštrukcia je zároveň schopná odolať i hurikánu. S prakticky nepretržitým otáčaním sa, a to bez akýchkoľvek prevodov či remeňov, vykonáva Aeroleaf svoju prácu úplne potichu.
Jednoduchá montáž a modulárnosť
Biomorfný dizajn nie je jediným tromfom veterných stromov. Pri výške 5 až 10 metrov sú kompaktné, takže sa ľahko inštalujú, dokonca aj v mestskom prostredí. Akonáhle je turbína na svojom mieste, stačia na dokončenie konštrukcie konzola a tri skrutky. Jednotlivé modely stromov sa líšia tvarom aj počtom turbín. Množstvo listov (turbín) je voliteľné, rovnako sa dá prispôsobiť ich farba a farba kmeňa.
Okolo kovových stromov sa dá nainštalovať akýkoľvek mestský mobiliár, napríklad lavičky. Navrhnutá veľkosť stromov tiež eliminuje niektoré problémy, ktorým čelia obrie veterné turbíny. Napríklad zrážky s vtákmi. Za celú dobu existencie spoločnosti nebol zaznamenaný jediný prípad úmrtia operenca v súvislosti s turbínou Aeroleaf. Ďalším plusom je jednoduchá recyklácia materiálov, z ktorých sú stromy vyrobené.
Prvé testy prototypov prebehli pred pár rokmi na Place de la Concorde v Paríži. Autorom pôvodnej myšlienky je vynálezca Jérôme Michaud-Larivière. Ako vysvetlil už v roku 2015, nápad dostal pri pohľade na listy stromov chvejúce sa vo vetre na námestí. Michaud-Larivière najskôr založil startup.
Keď sa o štyri roky neskôr stretol s leteckým inžinierom Kriefom, pochopil, že k svojej vízii potrebuje aj jeho pragmatizmus a skúsenosti, aby bola firma konkurencieschopná. Tak sa zrodilo ich partnerstvo.
Tajomstvom výkonu je nepretržitá prevádzka
Umelé stromy dokážu vyrábať energiu aj pri najmenšom vánku, pričom každý list má maximálny výkon 300 W. To nie je ďaleko od bežného solárneho panelu namontovaného na streche. Tajomstvom výkonu mikroturbín je ich schopnosť pracovať sedem dní v týždni 24 hodín denne. Namiesto toho, aby boli stromy pripojené k verejnej sieti, dodávajú energiu priamo vybranej budove.
Firma tiež plánuje predstaviť nový dizajn, ktorý výkon Aeroleafu strojnásobuje. Jeden list bude po novom schopný vyprodukovať až tisíc kWh za rok, čo pri 36-listovom strome predstavuje maximálny ročný výkon 36-tisíc kWh pri rýchlosti vetra 12 m/s. V bežných podmienkach pri vetre s rýchlosťou 8 m/s by jeden strom mohol vyrobiť takmer 18-tisíc kWh za rok.
To by podľa prepočtov stačilo na napájanie štvorčlennej domácnosti. Jej ročné emisie by sa tak znížili o viac ako 12 ton. Mikroturbíny pritom nemusia byť umiestnené na strome, dajú sa inštalovať aj na strechu.
Batérie pre úschovu energie
„Ak vytvoríme viac energie, ako dokážeme spotrebovať počas noci alebo dňa, môžeme ju uložiť do batérie, ktorá má kapacitu 60 ampérhodín. Každý strom má pritom štyri batérie,“ doplnil Luc Eric Krief.
Jeho spoločnosť doteraz nainštalovala 130 zariadení po celom svete, od Európy cez USA až po Južnú Kóreu. Väčšinu klientov tvoria komerčné spoločnosti ako napríklad British American Tobacco v Taliansku, Phoenix Contact v Nemecku, Deloitte v USA či L’Oreal vo Francúzsku.
Nová technológia má aj vyššiu cenu v porovnaní so solárnymi panelmi. Kým jeden list Aeroleaf stojí 795 eur, 36-listý veterný strom kúpite za 51 990 eur a hybridný solárny WindBush s 12 listami stojí 24 500 eur. Minulý rok získala spoločnosť vďaka tomuto projektu ocenenie časopisu Energy Business Review. Veterné stromy sa stali jedným z desiatich najlepších riešení v oblasti energetickej udržateľnosti v Európe.
Zdroj: Euronews Green