V Austrálii plánujú najväčší solárny areál na svete. Elektrina z neho poputuje až do Singapuru
Austrália schválila plány na výstavbu obrovskej solárnej farmy na severe krajiny. Canberra tento projekt označila za najväčší solárny areál na svete, časť vyrobenej energie budú vyvážať do Singapuru.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Austrálska ministerka životného prostredia Tanya Pliberseková uviedla, že obrovská solárna farma bude vyrábať dostatok energie pre tri milióny domácnosti. „Bude to najväčší solárny areál na svete a ohlasuje Austráliu ako svetového lídra v oblasti zelenej energie,“ dodala.
Projekt s veľkosťou 12-tisíc hektárov nazvaný AAPowerLink (Australia-Asia Power Link) spoločnosti Sun Cable vybudujú na území austrálskeho Severného teritória. Podporil ho miliardár a ekologický aktivista Mike Cannon-Brookes. Solárna elektráreň bude poskytovať štyri gigawatty energie za hodinu pre domácnosti a ďalšie takmer dva gigawatty bude odosielať do Singapuru prostredníctvom podmorského kábla. Nadzemný prenos bude dlhý 800 km.
Dopyt po elektrine v ázijsko-tichomorskom regióne sa má do roku 2040 zvýšiť o 70 percent a do roku 2050 sa zdvojnásobí. AAPowerLink by mal podľa plánov začať vyrábať energiu v roku 2030. Súčasťou solárnej farmy budú aj batérie, ktoré budú schopné skladovať približne 40 gigawattov energie. Výstavba solárnej farmy a jej prevádzka vytvorí približne 14-tisíc priamych aj nepriamych pracovných miest.
Austrália je v súčasnosti jedným z popredných svetových vývozcov uhlia a zemného plynu, zároveň však pociťuje dôsledky klimatických zmien – horúčavy, záplavy či lesné požiare. Krajina má podľa ministerky životného prostredia na výber medzi investovaním do obnoviteľných zdrojov, alebo „fantazírovaním“ o jadrovej energii. Projekt poskytne takmer šesťkrát viac energie, než by dodal 700-megawattový jadrový reaktor.
Za fantazírovanie však odporcovia označujú aj samotnú myšlienku obrovskej farmy. A to kvôli obrovským investičným nákladom, ktoré sa odhadujú na 30 miliárd dolárov, aj ambicióznemu plánu dodávať 1,75 gigawattov elektriny do Singapuru cez podmorský kábel. Ten má mať 4 300 km. Najdlhšie doteraz navrhnuté podmorské spojenie má totiž len pätinu tejto dĺžky – 767 km – a prepája Spojené kráľovstvo s Dánskom.