Neubaugasse Viedeň
Galéria(5)

V boji proti horúčavám Viedeň využíva diaľkové chladenie, vďaka tomu sa ušetrí až 70 percent energie

Partneri sekcie:

Letná vlna horúčav núti firmy aj domácností spoliehať sa na klimatizácie. Tie však znateľne zaťažujú rozvodnú sieť a navyše vypúšťajú prebytočné teplo do rozpálených letných ulíc. Príkladom, ako to robiť inak, je Viedeň, ktorá už 15 rokov prevádzkuje diaľkové chladenie. Investuje doň desiatky miliónov eur a do piatich rokov chce rozšíriť svoju sieť po celom centre.

Počet tropických dní v hlavnom mesta Rakúska sa v posledných 30 rokoch zdvojnásobil, len v priebehu júna sa podľa meraní teplota vyšplhala počas vlny horúčav nad 30 stupňov Celzia až dvanásťkrát. Kvôli tomu dlhodobo narastá aj dopyt po klimatizácii. Viedeň preto už pred 15 rokmi začala prevádzkovať systém diaľkového chladenia, ktorý funguje na podobnom princípe ako diaľkové vykurovanie z teplární v zimných mesiacoch.

Diaľkové chladenie využíva vodu ochladenú na päť až šesť stupňov Celzia, ktorú v špeciálnom potrubí rozvádza priamo k zákazníkom alebo do chladiacich výmenníkov jednotlivých budov. Do mestských centrál sa potom vracia ohriata voda. Tá sa tu opäť ochladí, a to za využitia studenej riečnej vody, vo výmenníkoch napojených na zdroje odpadového tepla alebo na systém diaľkového vykurovania, ktoré v letných mesiacoch ponúkajú nevyužitú kapacitu.

Chladiace centrum Viedeň
Chladiace centrum Viedeň
Chladiace centrum Viedeň
Diaľkové chladenie Viedeň

Centrála diaľkového chladenia ušetrí 70 % energie

Diaľkové chladenie aktuálne mestský energetický podnik rozvádza do 180 budov, s celkovým výkonom 200 megawattov. Podľa Wien Energie dosahuje takéto chladenie úspory 50 % CO2 a 70 % úspory energie v porovnaní s tradičnými klimatizačnými jednotkami. Vďaka centrálnej výrobe chladu navyše z rozpálených ulíc môžu zmiznúť klimatizácie vypúšťajúce prebytočné teplo do okolia. To zníži aj počet umelo vytvorených tepelných ostrovov, ktoré takto vznikajú.

Pre túto letnú sezónu Viedeň uviedla do prevádzky novú chladiacu centrálu pri Stubenringu v centre mesta vedľa Dunajského kanála. Nové zariadenie s výkonom 15 megawattov zvládne vychladiť stavby s podlahovou plochou okolo 300-tisíc m2, ku ktorým patria napríklad blízka viacúčelová budova bývalej poštovej centrály, univerzitný archív či niekoľko hotelov v okolí. Neskôr sa pripoja aj múzeá. Centrála Stubenring bude hrať významnú úlohu aj pri prepájaní centrálnej siete diaľkového chladenia v ďalších rokoch.

Do roku 2025 rakúska metropola plánuje dostavať vnútorný okruh diaľkového chladenia, v podobnej trase ako známa okružná Ringstraße. Tým sa však plány mesta nekončia. Sústava vzniká aj na druhom brehu Dunaja pri novej zástavbe v štvrti Leopoldau alebo severne od centra neďaleko spaľovne Spittelau s fasádou od Hundertwassera. Wien Energie ponuku postupne rozširuje a sieť dosahuje 24 kilometrov. V roku 2030 má narásť takmer na dvojnásobok, teda necelých 50 kilometrov.

Európske hlavné mesto diaľkového chladenia

Firma aktuálne prevádzkuje 21 chladiacich centrál, z toho sedem napojených na centrálny systém a 14 decentralizovaných priamo v sídle zákazníkov. Diaľkové chladenie doposiaľ najčastejšie využívajú väčšie budovy ako nemocnice, radnice, univerzita alebo podniky a hotely. Medzitým sa však pripojili už aj stovky domácností. Každoročne pribudne okolo 10 až 15 percent nových odberateľov.

Mestská energetická firma chce investovať do diaľkového chladenia do roku 2027 okolo 90 miliónov eur. „Diaľkové zásobovanie chladom je predovšetkým v husto zastavaných oblastiach významným prvkom, vďaka ktorému môžeme v našom meste udržať vysokú kvalitu života. Do roku 2030 chceme plošne v celom centre ponúknuť možnosť pripojenia na sieť a tiež sa chceme stať hlavným európskym mestom diaľkového chladenia,“ doplnil Peter Hanke, mestský poslanec pre hospodárstvo.

Eurocomm-PR, red