V nemocnici v Čadci zohrieva vodu solárna energia, časom by chceli by aj vlastnú elektrinu
Využívanie alternatívnych zdrojov energie sa stalo predmetom záujmu aj pre nemocnice. V tej kysuckej teplú vodu vyrába 48 slnečných kolektorov. Ich inštalácia má znížiť účty nemocnice.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Kysucká nemocnica s poliklinikou Čadca inštalovala na svojej streche 48 kusov termických slnečných kolektorov TS 300. Teplá voda z nich sa využíva v práčovni, kuchyni a pre potreby pavilónu monobloku. Informoval o tom vedúci obchodného oddelenia THERMO|SOLARU Tomáš Jančařík, spoločnosti, ktorá kolektory vyrobila a dodala.
„Výstavba doplnkového zdroja tepla, na báze obnoviteľných zdrojov energie pre prípravu teplej vody v plynovej kotolni nemocnice by mala ušetriť približne dve tretiny spotreby teplej vody nemocnice. Priemerná spotreba teplej vody je okolo 14 m3 za deň. Predpokladaný priemerný ročný energetický zisk zo slnečných kolektorov je 50 MWh/rok,“ vypočítal Tomáš Jančařík.
Slnečné kolektory sú umiestnené na plochej streche nad strojovňou plynovej kotolne v šiestich poliach po 8 kusov. Kvôli statike strechy nebolo možné inštalovať ich a kotviť priamo do strechy. Preto bolo potrebné vytvoriť rozsiahlu oceľovú základovú nosnú konštrukciu pod polia slnečných kolektorov. Dodal, že touto investíciou sa nemocnica snaží znižovať energetickú náročnosť.
Ako doplnil Martin Šenfeld, riaditeľ nemocnice na svojej sociálnej sieti, na znižovanie energetickej náročnosti sa cielene zamerali kvôli neúnosným cenám za energie. „Okrem solárnych kolektorov pripravujeme výmenu varných kotlov v kuchyni (zmena z parného ohrevu prinesie značné úspory). Taktiež sme dokončili projektovú dokumentáciu a chceme sa uchádzať o dotáciu na fotovoltické panely, ktoré nám pomôžu vyrábať časť elektrickej energie pre našu potrebu,“ upresnil.
THERMO|SOLAR