V Paríži postavili obriu nádrž na dažďovú vodu. Chcú tak vylepšiť kvalitu vody v Seine kvôli olympijským hrám
Francúzski predstavitelia slávnostne otvorili obrovskú nádrž na zásobovanie vodou, ktorá by mala pomôcť vyčistiť rieku Seina. Tá má byť dejiskom súťaží v diaľkovom plávaní na tohtoročných letných olympijských hrách a počas paralympijského triatlonu vo francúzskej metropole.
Ministerka športu Amélie Oudéaová-Castérová ocenila schopnosť Paríža „poskytnúť športovcom z celého sveta výnimočné prostredie na Seine pre ich podujatia“. Vlani pritom museli byť pre zlú kvalitu vody zrušené plavecké testovacie podujatia. Jedným z dôvodov boli silné dažde, ktoré zaplavili staré mestské kanalizácie. Spôsobili, že zmes dažďovej vody a neupravenej odpadovej vody tiekla do Seiny a neboli tak splnené bezpečnostné normy.
Obrovskú nádrž vykopali vedľa parížskej železničnej stanice Austerlitz. Jej cieľom je zhromažďovať prebytočnú dažďovú vodu a zabrániť tomu, aby sa do Seiny dostala odpadová voda plná baktérií. Do nádrže sa zmestí ekvivalent 20 olympijských bazénov so špinavou vodou. Tá sa po novom bude upravovať a nebude tak putovať dažďovou kanalizáciou do rieky.
Výstavba kolosálnej nádrže, valca s priemerom 50 metrov a s hĺbkou 30 metrov, trvala 3,5 roka. Odhadované náklady na čistenie dosahujú 1,4 miliardy eur. K nádrži prislúcha aj 600 metrov dlhý tunel s priemerom 2,5 metra, ktorý funguje ako kanál na odtekanie vody.
Nádrž bude vodu zadržiavať aj počas silných búrok
Starostka Paríža Anne Hidalgová nedávno sľúbila, že si pred olympiádou zapláva v Seine, možno spolu s prezidentom Emmanuelom Macronom, ktorý tiež avizoval takúto akciu. Podľa Hidalgovej nová akumulačná nádrž „zaručuje“, že vodu možno skladovať aj počas silných búrok a pomôže hladinám vody čo najrýchlejšie sa vrátiť do normálu.
„Už viac ako desať rokov sme svedkami veľmi výrazného zlepšenia kvality vody v Seine, ryby a voľne žijúce zvieratá sú späť,“ povedala Hidalgová. V parížskej časti rieky v súčasnosti žije asi 35 druhov rýb. Pritom v 70. rokoch minulého storočia to boli iba tri druhy, keďže boli vody extrémne znečistené v dôsledku neďalekých priemyselných aktivít.
Seina bola desaťročia využívaná najmä ako vodná cesta na prepravu tovaru a osôb. Stal sa z nej však aj „vodný hrob“ pre odhodené bicykle a iný odpad. Kúpanie je v nej až na výnimky od roku 1923 zakázané. Parížski predstavitelia plánujú od budúcoročného leta sprístupniť niekoľko kúpalísk na Seine pre širokú verejnosť.