V Poľsku vyrastie netradičný bytový dom s unikátnou zelenou fasádou. Pokrývať ho bude 140-tisíc rastlín
V Poznani začínajú s výstavbou bytového domu, ktorý bude len minimálne zasahovať do existujúceho ekosystému. O optimálny výber vegetácie na zelenú fasádu sa postaral vyše dvojročný výskum.
Robert Konieczny, zakladateľ architektonického štúdia KWK Promes a autor mestskej galérie Plato v Ostrave, navrhol nekonvenčný projekt bytového domu. Budova bude takmer celá pokrytá zelenou fasádou pozostávajúcou zo 140-tisíc rastlín. Projekt vzniká v Poznani v Poľsku a jeho investorom je Piotr Voelkel, poľský podnikateľ, mecenáš a spolumajiteľ oceňovanej kancelárskej budovy Bałtyk, ktorú navrhlo štúdio MVRDV.
Hlavnou myšlienkou štúdia KWK Promes bolo minimalizovať dopad na existujúci ekosystém a v rámci možností ho aj obohatiť. Parkový charakter okolia, ako aj topografia, zrodili myšlienku, že budova by mala vyrásť z existujúceho pozemku, byť jeho predĺžením a vytvoriť zelený kopec. Obyvatelia tak budú v priamom kontakte so zeleňou, ktorú majú na dosah ruky hneď, ako vyjdú na terasu či lodžiu.
Špeciálna konštrukcia pre rastliny
Unikátny fasádny systém umožňuje nielen regulovať vlhkosť a teplotu vzduchu vo vnútri objektu, ale aj v jeho bezprostrednom okolí. Ide o architektúru, ktorá reálne ovplyvňuje životné podmienky priaznivou mikroklímou. Rastliny tu budú rásť na špeciálnej konštrukcii a vytvoria vertikálnu záhradu. Medzi ňou a fasádou sa vytvorí akýsi vzduchový vankúš, ktorý bude prirodzeným izolantom, chrániacim predovšetkým pred prehrievaním v horúcom počasí.
Zavlažovanie zelene je plánované automaticky z retenčných nádrží, v ktorých sa bude hromadiť dažďová voda zachytávaná na pozemku. Z 90 % bude zdrojom závlahy filtrovaná dažďová voda a a roztopený sneh. Automatický systém bude napájaný z fotovoltických panelov na streche. Kvôli množstvu neštandardných riešení boli do procesu navrhovania zapojení aj vedci z Technickej univerzity v Poznani a z Univerzity prírodných vied. Výsledkom je riešenie, ktoré reálne podporuje existujúci ekosystém a je prvé svojho druhu v krajine.
Maketa fasády v reálnej mierke
Výskum, ktorý trval viac ako dva roky, prebehol na makete fasády v reálnej mierke. Umožnil optimálny výber vegetácie s prihliadnutím na rôzne slnečné podmienky v závislosti od svetových strán. Skúmala sa trvanlivosť výsadieb. Spomedzi pôvodných druhov odborníci nakoniec vybrali tie, ktoré najviac odolávajú meniacim sa poveternostným podmienkam a vyžadujú si čo najmenšiu starostlivosť, aby fasáda tvorila sebestačný systém.
Samotný návrh bytového domu vzišiel z architektonickej súťaže. Investora presvedčila zelená vízia architekta a myšlienka pridania ďalšej zelene na pozemok. „Už dlho sledujem, čo Robert Konieczny navrhuje a ako rozmýšľa. Hľadal som riešenie, ktoré by zladilo viaceré očakávania na tomto mieste: komfort budúcich obyvateľov, súlad so zeleňou, príjemné prostredie, zodpovednosť za stav planéty, energetickú efektívnosť a následne znižovanie nákladov na prevádzku, ale aj unikátnu architektúru, ktorá môže byť ikonou a zároveň umeleckým dielom. Takéto úlohy si vyžadujú partnera, ktorý zdieľa podobné hodnoty, rozumie stanoveným cieľom a má talent a rozsah,“ prezradil investor Piotr Voelkel.
Súčasťou bytového domu bude lobby s vrátnikom, z tohto priestoru sa majitelia bytov dostanú do privátneho spa. Budova poskytne 55 bytov s rozlohou od 34 m2 do 70 m2 a mezonetové byty so 160 m2 a štyrmi balkónmi. Spálne budú umiestnené prevažne na severnej strane, z južnej strany obyvatelia uvidia panorámu mesta a park Cytadela. Budova bude mať päť rôznych vchodov a výťahy. Súčasťou projektu má byť aj podzemná garáž, miestnosť pre domácich majstrov a priestor na uskladnenie bicyklov. V okolí pribudne jazierko, ktoré bude zároveň retenčnou nádržou, a ihrisko pre deti.
Inšpirácia rastlinami
Interiérový dizajn malo na starosti štúdio mode:lina. Investor si k spolupráci prizval aj mladú umelkyňu Alicju Biała, autorku farebných „Totemov“ stojacich v rôznych mestách Európy. Tá pre Auru navrhla originálne keramické svietidlo do priestoru lobby, ako aj reliéf odkazujúci na vzťah človeka a prírody. „Hlavnou inšpiráciou pre sochárske formy boli lokálne rastliny, z ktorých mnohé sú ohrozené degradáciou biotopov a klimatickými zmenami. Pre mňa sú tieto malé rastlinky stále plné nádeje,“ vysvetlila umelkyňa Alicja Biała.
Jej závesná lampa a reliéf budú pokryté špeciálne vytvorenými glazúrami. „Tie vyplynuli z potreby sebestačnosti a tvorby umenia z materiálov, ktoré poznám a rozumiem im. Glazúry pripravím zo zeminy odobratej z rôznych miest Veľkopoľského vojvodstva, vrátane staveniska Aury. Pôda s najrôznejšími minerálmi potom určí farbu glazúry na dielach,“ vysvetlila.
Interakcia s umením
Prítomnosť umenia v bytovom má svoje osobitné opodstatnenie vzhľadom na záujmy investora. Piotr Voelkel je známy zberateľ umenia a mecenáš kultúrnych podujatí. „Umenie ma fascinuje už dlho. V minulosti boli domy a paláce usporiadané tak, aby umožňovali interakciu s umením, boli ním inšpirované. V Aure sa objavia diela Alicje Biała a Oskara Ziętu. Verím, že aj skvelá a výnimočná architektúra je umením,“ prezradil.
Nie je prekvapením, že ceny bytov v Aure prekročia trhový priemer v meste. Podľa investora ide o odraz skutočných hodnôt, ktoré investícia predstavuje; a to svetová architektúra, vysoký štandard dokončenia a výborná poloha. Okolie parku je už roky považované za lukratívne z hľadiska polohy nehnuteľnosti. Pridaným bonusom je i nezvyčajná fasáda.
„Ak zabezpečíme dostatok zelene v dostupnej forme, ako to robíme v Aure, máme šancu natrvalo zmeniť tvár miest. Namiesto tepelných ostrovov môžeme vytvárať budovy, ktoré regulujú vlhkosť a teplotu vzduchu vo vnútri aj v ich bezprostrednom okolí. Takáto architektúra prispieva k estetike danej oblasti a má skutočný vplyv na našu pohodu,“ doplnil architekt Robert Konieczny.