V Žiari nad Hronom pribudnú zelené strechy na zastávkach MHD
Žiar nad Hronom môže byť inšpiráciou pre ďalšie samosprávy. V meste pribudne 13 zelených autobusových prístreškov. Ide o riešenie, ktoré prispieva k zlepšeniu kvality ovzdušia a okolitej mikroklímy, podporuje biodiverzitu, a zároveň esteticky obohacuje mestský priestor.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Zelená strecha je jedným z adaptačných opatrení, ktoré sú zamerané na zmiernenie negatívnych dôsledkov zmeny klímy. Rastliny na autobusových prístreškoch budú zachytávať prach a oxid uhličitý z ovzdušia, chladiť okolie v horúcich letných dňoch a budú domovom rôznych druhov hmyzu.
Zároveň však toto riešenie prispeje aj k zníženiu prachových častíc v okolitom ovzduší. Takéto znečistenie ktorými predstavuje v súčasnosti jeden z najvýznamnejších problémov z hľadiska kvality ovzdušia. Zelená strecha predĺži životnosť autobusového prístrešku vzhľadom na ochranu pred priamym pôsobením UV žiarenia. Bude pozostávať zo zásobníkov, ktoré obsahujú predkultiváciu (predpestovanie) viac ako 80 percent.
Inštalácia týchto zásobníkov veľmi rýchla a ľahká. Ich ďalšia výhoda spočíva v tom, že v prípade nutnosti opravy strešnej konštrukcie, sa zásobníky z daného miesta vyberú, konštrukcia sa opraví a zásobníky sa opäť uložia na pôvodné miesto a zelená strecha je okamžite celistvá a homogénna. Manipulácia s nimi je ľahká, rovnako ako ich preprava.
Vegetácia, ktorá sa bude sama obnovovať
Na prístrešku sa bude nahádzať približne štyri až šesť druhov rastlín, ktoré sú mrazuvzdorné a adaptabilné. Dorásť by mali už v priebehu prvej sezóny. Pôjde o takmer prirodzenú vegetačnú formu, ktorá sa sama udržuje a obnovuje.
Inštalované budú autobusové prístrešky dvoch druhov, veľké a malé. Zastávky sa taktiež doplnia o lavičky s operadlom, tvorené budú bezpečnostným kaleným sklom, na ktorom bude tabuľka pre cestovný poriadok. O zeleň na streche sa bude treba starať najmä v letnom období.
„Prvé tri až štyri týždne je potrebné zeleň pravidelne zalievať a udržiavať ju vlhkou. V období sucha s vysokými teplotami bude zalievanie samozrejmosťou. Potom už behom roka nie je vyžadovaná žiadna zvláštna starostlivosť a zalievanie. Je to takmer prirodzená vegetačná forma, ktorá sa sama udržuje a obnovuje,“ doplnila Denisa Mindová z Oddelenia správy majetku mesta MsÚ.
Zdroj: Populair, Ziar.sk