Vertikálna záhrada ako liečivý les na fasáde. Podľa architektov ide o budovu novej éry
Architektúra budúcnosti má tlmiť negatívne dopady mestských stavieb. Takouto vizionárskou budovou je aj nový multifunkčný komplex v Paríži, ktorý prináša prírodu priamo do ulíc, a to predovšetkým na fasáde a streche.
Villa M navrhnutá francúzsko-brazílskym architektonickým štúdiom Triptyque Architecture sa nachádza na Boulevard Pasteur, v lukratívnej časti parížskej štvrte Montparnasse. Na výslednej podobe tejto polyfunkčnej budovy sa podieľal aj francúzsky dizajnér Philippe Starck.
Cieľom architektov bolo vytvoriť nový pakt medzi mestom, prírodou a zdravím. „Villu M sme navrhli ako naturalistický architektonický manifest, teda budovu novej éry, kde človek už nie je proti prírode a životu,“ povedali o nej Olivier Raffaëlli a Guillaume Sibaud z Triptyque Architecture. Ani jeden z nich si nevedel predstaviť navrhnúť budovu venovanú zdravotnej starostlivosti bez toho, aby do konceptu nezhrnuli gastronómiu či hotelierstvo.
Miesto, ktorá spája zdravie a prírodu
Tento komplex má teda v konečnom výsledku viacero využití – nájdete tu hotel, reštaurácie, kancelárie, inovatívny priestor pre začínajúce firmy z oblasti medicíny aj centrum pre zdravotnú starostlivosť. „Villa M je bublajúce, úprimné a vrelé miesto, kde sa dobre a krásne žije a kde sa dá dobre najesť,“ popísal budovu Philippe Starck, ktorý sa stal umeleckým šéfom projektu.
Rovnako svedomito, ako sa architekti venovali exteriéru, on sa zameral na interiéry. Pri ich návrhu sa držal naturálneho štýlu budovy. Interiéry preto obsahujú prírodné materiály a vyznačujú sa organickým dizajnom. Hotel, ktorý sa v budove nachádza, má 67 izieb a 6 apartmánov, ale aj fitness a boxový klub či miestnosť na cvičenie jogy. Koncept dopĺňa 20 kancelárií a coworkingových priestorov.
Zelená fasáda ako liečivý les
Budova je navrhnutá ako exoskelet zložený zo železobetónových prefabrikátov a pôsobí minimalisticky až prekvapivo ľahko. Trámy kovovej konštrukcie tvoria tvoria oporu pre vertikálnu záhradu, ktorá sa časom ešte viac rozrastie a zhustne. Vegetácia pokračuje aj na terase a streche, kde nájdete oázu z ovocných stromov a trvaliek.
Podľa autorov projektu sa budova z exteriérovej strany zmení na akýsi „liečivý les“ a stane hlavnou architektúrou. Slovíčko liečivý nie je v tomto prípade len metaforou, zelenú fasádu totiž dopĺňajú vybrané liečivé bylinky.
S dôrazom na šetrenie energií
Okrem integrácie prírody do mesta prostredníctvom zelene sa stavba môže pochváliť aj rešpektovaním princípov trvalej udržateľnosti a energetickou efektívnosťou – základom sa stali tepelná pohoda a nižšia spotreba energií.
Zodpovednosť za životné prostredie bola prítomná aj pri výbere materiálov, fasádu budovy tvoria hliník, sklo a drevo. „Preskúmali sme všetky dostupné povrchy, aby sme využili potenciál zelene a vyhli sa plytvaniu energiou a znížili uhlíkovú stopu,“ doplnil architekt Guillaume Sibaud.
Interiérový dizajn: Philippe Starck
Klient: Groupe Pasteur Mutualité
Lokalita: Paríž, Francúzsko
Dokončenie: 2021