Viedenské novostavby nebudú môcť kúriť plynom ani používať ho na ohrev vody
Viedenská radnica schválila nové energetické územné plány pre päť mestských častí vrátane historického centra. Novostavby tu už nebudú môcť využívať plyn na vykurovanie ani ohrev vody. Podobné pravidlá už platia v ôsmich ďalších obvodoch. Ide o ďalší krok v dlhodobej stratégii rakúskej metropoly s cieľom dosiahnuť uhlíkovú neutralitu.
Klimatický výbor viedenského zastupiteľstva na začiatku marca schválil nové energetické územné plány (Energieraumpläne) pre päť mestských obvodov. „Práve v tejto dobe sa ukazuje, aké je dôležité oslobodiť sa od závislosti od fosílnej energie zo zahraničia. Najudržateľnejším spôsobom obrany proti závislosti a proti vysokým nákladom na vykurovanie je prestup na obnoviteľné zdroje,“ uviedol viedenský mestský poslanec pre životné prostredie Jürgen Czernohorszky.
Nariadenie sa týka novostavieb v mestských častiach Favoriten (10.), Simmering (11.), Hietzing (13.), Liesing (23.) a tiež priamo v centre Viedne (1.). Nové budovy tu už nebudú môcť na vykurovanie alebo ohrievanie vody využívať fosílny plyn.
Pripoja sa tak k ôsmim viedenským obvodom (2., 3., 7., 8., 9., 16., 18. a 19.), pre ktoré boli energetické koncepcie schválené už skôr. Možnosť tvoriť energetické plány vychádza z novely viedenských stavebných predpisov z roku 2018.
Prvé európske mesto, ktoré obmedzuje plyn v novostavbách
„Energetické plány sú dôležitým inštrumentom pre rastúce mestá s vysokým počtom novostavieb. Viedeň je tiež prvé európske mesto, ktoré takéto plány zaviedlo,“ zdôraznil Czernohorszky. Podľa neho sú plány významným krokom na ceste k odklonu od plynu aj ďalších fosílnych palív a klimatickej neutralite, ktorú chce Viedeň dosiahnuť do roku 2040.
Ako zaznelo z magistrátu, takmer 90 percent emisií budov spôsobuje vykurovanie plynom. Vedenie mesta preto v dohľadnej dobe plánuje rozšírenie energetických plánov do šiestich ďalších obvodov a do konca roka spracováva dlhodobú stratégiu pre vykurovanie aj chladenie (Wiener Wärme und Kälte 2040).
„Energetické plány sú základom k tomu, aby vo Viedni stále stúpal počet budov, ktoré sú vyhrievané aj chladené s ohľadom na klímu,“ doplnil vedúci oddelenia magistrátu pre energetické plánovanie Bernd Vogl. Vyzdvihol tepelné čerpadlá aj diaľkové vykurovanie obytných a komerčných budov.
Unikátny program na ochranu klímy
Rakúske hlavné mesto je známe svojím aktívnym postojom pre dosiahnutie uhlíkovej neutrality. V apríli spúšťa unikátny dotačný program na ochranu klímy. Magistrát spoločne s Hospodárskou agentúrou mesta Viedne vyčlenil tri milióny eur, o ktoré sa môžu uchádzať spoločnosti z celého sveta. Uchádzači budú vyvíjať riešenia na boj so zmenou klímy, a to so špeciálnym dôrazom na situáciu v mestách.
„Náš nový podporný program na ochranu klímy vyhlasujeme celosvetovo. Ku klíme pristupujeme aktívne a chceme pomôcť firmám, aby vo Viedni realizovali ukážkové projekty – nielen pre naše mesto, ale pre všetky mestá na svete,“ doplnil poslanec mesta Peter Hanke. Podľa radnice sa navyše jedná o svetovo prvý klimatický balíček v takejto podobe.
Okrem pripravovaného inovačného programu prichystalo mesto v spolupráci s hospodárskou agentúrou aj ďalšie dotačné programy. Mnohé z nich sa tiež dotýkajú otázok udržateľnosti, ktorú chce Viedeň prednostne podporovať. Rakúska metropola na ne vyčlenila 68 miliónov eur. Cieľom je dosiahnuť uhlíkovú neutralitu už v roku 2040.