V Tatrách riešia parkovacie miesta aj zonáciu. Peniaze na chod TANAPu chce rezort vybrať aj od podnikateľov
Nový šéf Správy Tatranského národného parku (TANAP) Peter Olexa chce riešiť problém s nedostatkom parkovacích miest na území najstaršieho národného parku. Vďaka novým miestam by si mal park čiastočne zarobiť na svoj chod.
Veľký potenciál, čo sa týka parkovísk na pozemkoch Správy TANAPu, naznačil Olexa už vo svojej koncepcii rozvoja a riadenia národného parku v rámci výberového konania na post jeho šéfa, a to za účelom výberu parkovného a poskytovania služieb verejnosti.
„Dal som si rozpracovať túto problematiku, vytypoval som nejakých 1 400 možných parkovacích miest, ktoré môže vybudovať TANAP do budúcna,“ povedal. Vďaka tomu by si podľa jeho slov mohol TANAP zarobiť z časti na svoj chod.
Dodal, že takto vytypovaných má viacero lokalít. „Musím konkrétne každú jednu lokalitu osobne prejsť a zhodnotiť spolu s pracovníkmi z TANAPu, aby to bolo schodné aj z hľadiska ochrany prírody,“ dodal.
Olexa ďalej vo svojej koncepcii uviedol, že z ekonomického hľadiska vníma nedostatky hlavne v možnosti využitia nehnuteľného majetku, najmä budov TANAPu. Podľa jeho slov sa bude potrebné zásadne zaoberať stavom majetku, predovšetkým tým, ktorý zaťažuje rozpočet národného parku.
Národným parkom chýbajú príjmy, v hre sú koncesie pre podnikateľov
Aj minister životného prostredia Tomáš Taraba kritizoval nastavenie národných parkov, teda absolútne finančné pasívum. „Nebyť 24 miliónov, ktoré sa posielajú z Envirofondu, nemajú ani na výplaty,“ poznamenal s tým, že TANAPu, ale aj iným národným parkom, chýbajú solídne príjmy. V tejto súvislosti načrtol možnosť zaviesť koncesie pre podnikateľov v turizme na území TANAPu, ktorými budú prispievať na jeho činnosť.
Šéf envirorezortu nie je za zavádzanie poplatkov pre návštevníkov národného parku. Naopak, chce zaviesť koncesie pre podnikateľov v turizme na území Tatranského národného parku, ktorými budú z tržieb prispievať na jeho činnosť.
Mohlo by ísť podľa jeho slov o dve či tri percentá. „Je to určitá cena toho, že majú to privilégium, že sú tu, v tomto priestore. Majú tu určité výsady a profit z toho, že majú možnosť pôsobiť v národnom parku,“ dodal.
Kontrolovaná zonácia je absolútnou prioritou
V súčasnosti sa v parku prehodnocujú niektoré stupne ochrany. Absolútnou prioritou je podľa ministra Tarabu zonácia. S jej procesom by sa mohlo začať ešte v tomto štvrťroku.
Rezort ju chce realizovať v otvorenom transparentnom dialógu so všetkými. Teda aj s mestami, obcami, podnikateľmi aktívnymi v turizme či chatármi a ochranármi. Diskusia podľa jeho slov pri zonácii doteraz chýbala, pričom vylúčené z nej boli podľa jeho slov podstatné časti spoločnosti.
Zonácia národného parku predstavuje rozdelenie národného parku na jednotlivé zóny. Tie stanovujú spôsob obhospodarovania pozemkov v národnom parku a presné limity, ktoré je nutné dodržiavať v záujme ochrany rastlinných a živočíšnych druhov, ekosystému a ekologicky udržateľného využívania krajiny.