Vyuลพรญvanieย obnoviteฤพnรฝch zdrojov u nรกs stagnuje. Skokanom roka sรบ tepelnรฉ ฤerpadlรก
Eurostat vย zรกvere uplynulรฉho roka zverejnil รบdaje za rok 2022 o podieloch energie zย obnoviteฤพnรฝch zdrojov v jednotlivรฝch ekonomikรกch Eร. V prรญpade Slovenska sa podiel zvรฝลกil iba minimรกlne a vyspelรฝm krajinรกm sa tak pozerรกme na chrbรกt.
Tlak na energetickรบ sebestaฤnosลฅ Eร zosilnil vojnovรฝ konflikt na Ukrajine. Na znรญลพenie zรกvislosti od dovozu ruskรฝch energiรญ preferuje Eurรณpska komisia vyลกลกie vyuลพitie obnoviteฤพnรฝch zdrojov energie (OZE).
Uลพ niekoฤพko mesiacov poznรกme cieฤพ pre OZE pre rok 2030, ktorรฝ je sรบฤasลฅou balรญka reformnรฝch opatrenรญ Fit for 55. Smernica stanovuje minimรกlny podiel obnoviteฤพnรฝch zdrojov na spotrebovanej energii na 42,5 %. Pre jeho dosiahnutie bude nevyhnutnรก transformรกcia energetickรฉho systรฉmu vo vลกetkรฝch krajinรกch Eร.
Zelenรฝm lรญdrom รบnie je ล vรฉdsko
Eurostat v zรกvere minulรฉho roka uverejnil รบdaje o vyuลพรญvanรญ obnoviteฤพnรฝch zdrojov energie za rok 2022 pre vลกetky ekonomiky Eร. A to ako celkovo, tak aj v prรญpade hrubej spotreby elektriny, pri teple a ochladzovanรญ ฤi v doprave. Krajinou s najvyลกลกรญm podielom energie z obnoviteฤพnรฝch zdrojov na รบrovni 66,0 % je ล vรฉdsko. Vysokรฝ podiel OZE evidovalo ล vรฉdsko najmรค vย prรญpade hrubej spotreby elektriny (83,3 %) a v prรญpade tepla aย ochladzovania (69,4 %).
Pomerne vysokรฉ podiely (nad 40 %) vykรกzali vo Fรญnsku, v Lotyลกsku a Dรกnsku. Medzi krajinami s vyลกลกรญm podielom (33,8 %) je aj susednรฉ Rakรบsko, kde dominujรบ obnoviteฤพnรฉ zdroje najmรค pri vรฝrobe elektriny s podielom 74,7 %. รnia ako celok dosiahla v roku 2022 podiel 23,0 %. Naopak, najniลพลกie podiely vykรกzali รrsko, Malta a krajiny Beneluxu. V nich podiel OZE nepresiahol hranicu 15 %.
Oproti roku 2021 si polepลกili a svoj podiel dokรกzali vรฝraznejลกie zvรฝลกiลฅ najmรค Fรญnsko, ล vรฉdsko a Luxembursko. Pokles zase zaznamenali v Slovinsku aย v Chorvรกtsku. V prรญpade podielu Eร priลกlo k nรกrastu o viac ako jeden percentuรกlny bod.
Slovensko stagnuje
V prรญpade Slovenska bol v predminulom roku vykรกzanรฝ podiel energie z OZE na รบrovni 17,5 %. Stagnรกcia je tak za poslednรฉ roky neprehliadnuteฤพnรก,. Oproti rokom 2019, 2020 a 2021 s podielmi 16,9 %, 17,3 % a 17,4 % je zlepลกenie iba nepatrnรฉ. Podiel pri hrubej spotrebe elektriny predstavoval 22,9 %, pri teple a ochladzovanรญ 19,9 % a v doprave 8,9 %. Slovensko tak mรก v rรกmci Eร รดsmy najniลพลกรญ podiel OZE.
Pri vรฝrobe zelenej energie naฤalej dominujรบ voda, slnko, biomasa ฤi bioplyn. V roku 2022, podฤพa najaktuรกlnejลกรญch รบdajov ล tatistickรฉho รบradu SR, predstavovala na hrubรก vรฝroba elektriny zย obnoviteฤพnรฝch zdrojov 6 302 GWh. Najvรคฤลกรญm podielom (62,9 %) sa o to priฤinili vodnรฉ elektrรกrne. Nasledovalo drevo (vrรกtane drevnรฉho odpadu a ostatnรฉho tuhรฉho odpadu) s podielom 17,7 %.
Solรกrna fotovoltika tvorila pri vรฝrobe elektriny podiel 10,3 %, bioplyny 7,0 %. Podiel energetickรฉho zhodnotenia odpadu predstavoval 2,0 %. Na medziroฤnej bรกze priลกlo k poklesu hrubej vรฝroby elektriny z obnoviteฤพnรฝch zdrojov, a to o 13,0 %. Absolรบtny pokles bol zaznamenanรฝ vo vลกetkรฝch zverejnenรฝch poloลพkรกch, najmรค vลกak v prรญpade elektriny z vody a dreva.
Teplo z obnoviteฤพnรฝch zdrojov
Hrubรก vรฝroba tepla z obnoviteฤพnรฝch zdrojov v roku 2022 predstavovala 6 901 TJ. Najviac sa na nej podieฤพalo drevo (vrรกtane drevnรฉho aย ostatnรฉho tuhรฉho odpadu) s 84,5 %, nasledovali bioplyny s 6,9 %. Energetickรฉ zhodnotenie priemyselnรฉho aย mestskรฉho odpadu tvorilo 5,3 %, geotermรกlne vรฝhrevne 2,5 % a tepelnรฉ ฤerpadlรก 0,7 %.
Medziroฤne doลกlo k poklesu hrubej vรฝroby z tepla, a to o 8,2 %. Pokles bol vykรกzanรฝ vย prรญpade dreva a bioplynu. Naopak, nรกrast produkcie tepla vykรกzali zariadenia na energetickรฉ zhodnotenie odpadu (ZEVO) a geotermรกlne vรฝhrevne.
โSkokanom rokaโ sรบ tepelnรฉ ฤerpadlรก, ktorรฝch podiel na celkovom vyuลพitรญ OZE je sรญce stรกle minimรกlny (0,7 %), no s medziroฤnou zmenou z 10 TJ na 50 TJ ide aลพ o pรคลฅnรกsobnรฝ nรกrast. Vฤaka rozbehnutรฝm dotaฤnรฝm schรฉmam pre firmy a obyvateฤพov sa oฤakรกva pokraฤujรบci trend rastu aj v ฤalลกรญch rokoch. Rovnako ako pri fotovoltike.
Geotermรกlny potenciรกl Slovenska vyuลพรญvame iba na 1 %
Popri energii z vody a slnka, bioplyne ฤi dreve mรดลพe byลฅ vhodnou moลพnosลฅou zvรฝลกenia podielu oboviteฤพnรฝch zdrojov na celkovom energetickom mixe aj geotermรกlna energia, tzv. energia zo zeme. Avลกak jej energetickรฝ potenciรกl zatiaฤพ nedokรกลพeme vyuลพiลฅ naplno.Ten bol na Slovensku stanovenรฝ na 6 716 MWt, priฤom dnes z neho vyuลพรญvame len zhruba 1 % (reรกlny tepelnรฝ vรฝkon aktรญvnych geotermรกlnych vrtov).
โPri efektรญvnom vyuลพรญvanรญ geotermรกlnej energie by sme mohli takรฝmto teplom, a v niektorรฝch prรญpadoch aj elektrinou, zรกsobovaลฅ desiatky tisรญc slovenskรฝch domรกcnostรญ. Naprรญklad vย oblastiach okolo ลฝiaru nad Hronom, Preลกova ฤi Koลกรญc sa nachรกdzajรบ loลพiskรก geotermรกlnej energie, ktorรฉ majรบ potenciรกl nielen na vรฝrobu tepla (ako vย Galante ฤi vo Veฤพkom Mederi), ale aj elektrickej energie,โ vysvetlil Michal Maลกek, odbornรญk na geotermรกlnu energiu a projektovรฝ manaลพรฉr PW Energy.
Elektrina a teplo zo spaฤพovania odpadu
ฤalลกou zย moลพnostรญ, ako diverzifikovaลฅ energetickรฝ mix a odbremeniลฅ Slovensko od neekologickรฉho sklรกdkovania, je premena nerecyklovateฤพnรฉho komunรกlneho odpadu na elektrinu aย teplo vย zariadeniach na energetickรฉ vyuลพitie odpadu (ZEVO). Jedno priemerne veฤพkรฉ ZEVO dokรกลพe roฤne zhodnotiลฅ 100-tisรญc ton nerecyklovateฤพnรฉho odpadu.
Takรฉto zariadenie mรดลพe roฤne vyrobiลฅ a dodaลฅ do siete 49-tisรญc MWh elektrickej energie. To je mnoลพstvo, ktorรฉ spotrebuje pribliลพne 16-tisรญc slovenskรฝch domรกcnostรญ. Potenciรกlna roฤnรก produkcia tepelnej energie je v jednom zariadenรญ ZEVO 53-tisรญc MWh, ฤomu zodpovedรก teplo pre pribliลพne 5-tisรญc domรกcnostรญ.
Miera sklรกdkovania v roku 2022 dosiahla 39 %, teda viac ako 1 miliรณn ton komunรกlneho odpadu. Iba pribliลพne 9 % z neho sa zhodnotilo na elektrickรบ energiu alebo teplo v zariadeniach ZEVO.
โNerecyklovateฤพnรฝ komunรกlny odpad je jednรฝm zย najlacnejลกรญch zdrojov energie. Avลกak na Slovensku nรญm doslova plytvรกme. Na neekologickรฝch sklรกdkach ho kaลพdoroฤne konฤรญ viac ako jeden miliรณn ton, ฤo za poslednรฝch 20 rokov predstavujeย 25 miliรณnov ton odpadu, teda potenciรกlneho paliva. Jeho vรฝhrevnosลฅ je podobnรก ako pri hnedom uhlรญ,โ vysvetlil Ladislav Halรกsz, viceprezident Konfederรกcie eurรณpskych prevรกdzkovateฤพov zariadenรญ na energetickรฉ vyuลพitie odpadu.
Ako doplnil, vรฝhody tepla z odpadu uลพ dรกvno pochopili vyspelรฉ krajiny Eร ako Rakรบsko, Nemecko, severskรฉ ekonomiky ฤi krajiny Beneluxu. Pri nakladanรญ s odpadom vyuลพรญvajรบ mix recyklรกcie a energetickรฉho zhodnotenia odpadu. V ich prรญpade iba zanedbateฤพnรฝ podiel odpadu konฤรญ kaลพdoroฤne na sklรกdkach.
Podฤพa prognรณzy Bielej knihy odpadovรฉho hospodรกrstva SR, za ktorou stojรญ kolektรญv odbornรญkov Zvรคzu odpadovรฉho priemyslu, by celkovรฉ mnoลพstvo nerecyklovateฤพnรฉho odpadu (najmรค komunรกlneho, ale i priemyselnรฉho) vhodnรฉho na energetickรฉ zhodnotenie, mohlo v roku 2035 predstavovaลฅ minimรกlne 1,25 miliรณna ton. Na Slovensku mรกme aktuรกlne dve zariadenia ZEVO v Bratislave a v Koลกiciach.
Zdroj: WOOD & Company