Za zníženie uhlíkovej stopy bude Viedeň odmeňovať vstupenkami na kultúrne akcie
Pohybovať sa po meste pešo, na bicykli alebo verejnou dopravou a dostať za to od mesta odmenu? Vo Viedni sa skrátka oplatí nechať auto doma, za šetrenie emisií domáci dostanú voľné vstupy do vybraných kultúrnych inštitúcií alebo na akcie.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Kto šetrí CO2, dostane vstupenku. To je princíp unikátneho digitálneho projektu, ktorý vo Viedni vstúpil do ďalšej testovacej fázy. Obyvatelia, ktorí nebudú po meste jazdiť autom, získajú body v aplikácii Kultur-Token-App, ktoré je možné vymeniť za voľné vstupy na kultúrne zážitky.Testovacia fáza začne vo februári 2024 a zapojí sa do nej 2-tisíc Viedenčanov.
Prostredníctvom unikátneho projektu chce radnica motivovať obyvateľov k ekologicky zodpovednému správaniu. Princíp je jednoduchý. Kto bude po meste cestovať spôsobom, ktorý je šetrný ku klíme, získa v novej aplikácii body, ktoré bude môcť premeniť za vstup do vybraných kultúrnych inštitúcií. Štart prvej testovacej fázy projektu mesto oznámilo už na začiatku roka 2020. Kvôli pandémii koronavírusu však musela byť predčasne prerušená.
Tentokrát sa do pilotného projektu zapojí 2-tisíc účastníkov, ktorí budú v aplikácii zbierať kultúrne tokeny. Na získanie jedného tokenu v podobe QR kódu je potrebné cestami po meste ušetriť 20 kilogramov CO2 a znížiť svoju uhlíkovú stopu. Jeden token rovná sa jeden voľný vstup. Priemernému používateľovi to môže trvať dva týždne, odhaduje vedúca projektu Christina Hubin.
Odmenu za nazbierané kultúrne žetóny si zúčastnení Viedenčania môžu vyzdvihnúť v piatich kultúrnych inštitúciách. Do projektu sa zapojili divadlo Volkstheater, kino Gartenbaukino, koncertný dom Wiener Konzerthaus a galéria Kunsthalle Wien a Foto Arsenal Wien.
Obavy zo zneužitia dát sú zbytočné
A ako to funguje po technickej stránke? Kultur-Token-App získava dáta zo senzorov mobilných telefónov a pomocou GPS a polohovacích zariadení monitoruje vzdialenosť aj dosiahnutú rýchlosť. Na rozlišovanie využitých dopravných prostriedkov využíva špeciálne rozhranie Rakúskeho technologického inštitútu, ktorý je jedným z partnerov projektu.
Aplikáciu sa dá tiež prepojiť s obľúbenými aplikáciami Apple Health alebo Google Fit. K citlivým údajom o polohe užívateľov nebude mať nikto prístup, ochranu dát bude zaisťovať blockchainová technológia. Záznamy o cestách a počet kultúrnych žetónov bude mesto anonymizovať pod špeciálnym ID číslom. Kritiku, podľa ktorej môže aplikácia podobne ako v Číne otvoriť cestu k spusteniu systému sociálneho kreditu, autori odmietajú.
Záujemcovia o miesto vo výskumnom projekte sa môžu hlásiť cez stránky mesta. Organizátori vybraných účastníkov rozdelia do dvoch skupín, kontrolnej skupiny a skupiny zbierajúce tokeny. Prvá skupina nebude mať prehľad o svojej uhlíkovej stope a dostane odmenu až na konci testovacieho obdobia. Druhá sa bude môcť ihneď zapojiť do projektu a zbierať žetóny pomocou aplikácie.
Na konci pilotnej fázy mesto vyhodnotí, aké kultúrne stimuly obyvateľov naozaj motivujú k ochrane klímy a v akej podobe bude projekt fungovať v budúcnosti.
Zdroj: Mesto Viedeň