Zákaz kotlov na fosílne palivá aj povinné solárne zariadenia? Nová smernica vyvolala diskusiu
Revidovaná smernica o energetickej hospodárnosti budov, ktorú v prvej polovici marca schválil Európsky parlament, vyvolala kontroverzie aj viacero mylných interpretácií. Jednou z nich je tvrdenie, že EÚ chce ľuďom zakázať používať plynové kotly, ktoré už majú nainštalované.
Podľa údajov Európskej komisie sú budovy v EÚ zodpovedné za 40 % spotreby energie a 36 % emisií skleníkových plynov. V Bruseli sa preto diskutovalo o zákone, ktorý má zvýšiť počet renovácií a pripraviť budovy na klimaticky neutrálnu Európu.
Komisia navrhla, aby všetky nové budovy v EÚ mali od roku 2030 nulové emisie. Nové budovy, ktoré využívajú alebo vlastnia verejné orgány, musia mať nulové emisie už od roku 2028. Členské štáty musia zohľadniť potenciál otepľovania budovy počas jej životného cyklu, ktorý zahŕňa výrobu a likvidáciu stavebných výrobkov použitých na jej výstavbu.
V prípade obytných budov musia členské štáty prijať opatrenia na zníženie priemernej úrovne spotrebovanej primárnej energie aspoň o 16 % do roku 2030 a o 20 až 22 % do roku 2035.
Ak to bude technicky a ekonomicky možné, členské štáty by mali postupne inštalovať solárne zariadenia vo verejných a nebytových budovách, pričom by mali zohľadniť ich veľkosť. Do roku 2030 by mali byť solárne zariadenia povinné pre všetky nové obytné budovy.
Postupné vyraďovanie kotlov na fosílne palivá
Eurokomisia pôvodne navrhovala aj zákaz inštalovania plynových kotlov v nových budovách. Smernica nakoniec krajiny zaväzuje prijať opatrenia na dekarbonizáciu vykurovacích systémov a postupné vyradenie fosílnych palív z vykurovania a chladenia.
To znamená, že kotly na fosílne palivá musia byť úplne vyradené z prevádzky do roku 2040. Dotácie na inštaláciu samostatných kotlov na fosílne palivá budú od roku 2025 zakázané.
Zároveň však budú k dispozícii finančné stimuly pre hybridné vykurovacie systémy, napríklad pre kombinácie kotlov a solárnych tepelných zariadení alebo tepelných čerpadiel. Takéto hybridné systémy smernica nepovažuje za fosílne.
EÚ teda nijako nezakazuje používať kotly na fosílne palivá, ktorú sú už nainštalované v domácnostiach. Ich vyradenie bude postupné a potenciálny zákaz sa bude týkať novostavieb a existujúcich budov, ktoré prejdú obnovou. Zároveň sa netýka všetkých typov kotlov – výnimku má kombinácia fosílnych a obnoviteľných nosičov energie (hybridné vykurovanie).
Členské štáty musia vypracovať národné plány
Nové pravidlá sa nebudú vzťahovať na poľnohospodárske budovy a budovy kultúrneho dedičstva. Členské štáty sa okrem toho môžu rozhodnúť vyňať aj budovy chránené pre ich osobitnú architektonickú alebo historickú hodnotu, dočasne či prechodne využívané budovy, ako aj kostoly a budovy využívané na bohoslužby.
Zákon sa stane právne záväzným až po tom, ako ho formálne schvália aj ministri členských krajín (Rada EÚ). Členské štáty musia predložiť svoje národné plány renovácie v roku 2026.
Zdroj: Tlačové stredisko Európskeho parlamentu