Zakázali jednorazové plastové tašky, ich náhrada však zvýšila spotrebu plastov aj emisie
Zákaz používania jednorazových plastových tašiek mal priniesť menej odpadu. Ich alternatíva však viedla k trojnásobnému zvýšeniu spotreby plastov a priniesla väčšiu záťaž pre životné prostredie.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Plastové tašky z obchodov sú vo všeobecnosti považované za výrobky na jedno použitie. V roku 2022 zaviedli v štáte New Jersey v USA zákaz ich predaja. Ako ukázala štúdia americkej prieskumnej spoločnosti The Freedonia Group, celkový objem tašiek klesol o viac ako 60 %, na 894 miliónov kusov.
Zákaz viedol k prechodu od plastových fólií k alternatívam, ktoré sa dajú opakovane použiť. A práve to zapríčinilo takmer trojnásobný nárast spotreby plastov na výrobu tašiek. Zároveň sa spotrebovalo šesťkrát viac tkaného a netkaného polypropylénového plastu na výrobu tašiek, ktoré sú predávané ako alternatíva.
Väčšina z nich je vyrobená práve z netkaného polypropylénu, ktorý sa v Spojených štátoch veľmi nerecykluje. Netkaný polypropylén (NWPP) spotrebuje aspoň 15-krát viac plastu. Počas výroby jednej takejto tašky sa vyprodukuje viac ako päťnásobné množstvo emisií skleníkových plynov v porovnaní s polyetylénovou plastovou taškou.
Väčší potenciál pre opätovné využitie tašiek
Zmena materiálu mala výrazný vplyv na životné prostredie. Zvýšená spotreba polypropylénových tašiek prispela k 500-percentnému nárastu emisií skleníkových plynov v porovnaní s výrobou netkaných polypropylénových tašiek v roku 2015.
Štúdia tiež zistila, že maloobchodníci v New Jersey čelili významným zmenám. Spotrebitelia totiž v poslednej dobe prechádzajú na služby vyzdvihnutia a doručenia potravín až domov, čo si vyžaduje použitie novej tašky pre každý nákup. Dôsledkom je exponenciálny nárast predaja tašiek, ktoré mali byť ekologickejšie, ale nakoniec sa vo veľkej miere nerecyklujú.
Tlačovú správu vydala americká spoločnosť pre prieskum trhu Freedonia Custom Research, ktorá je divíziou Marketresearch.com. Ako ďalej uvádza, analýza zistila, že v priemere sa takáto alternatívna taška pred vyradením opätovne použije iba dva- až trikrát. To však nedosahuje odporúčania, potrebné na zníženie emisií skleníkových plynov, ktoré vznikajú počas ich výroby.
Jednorazové tašky za poplatok
V Európe sa jednotlivé krajiny s jednorazovými taškami vysporiadali prakticky samostatne – niekto zákazom, niekto daňou alebo spoplatnením. Predaj ľahkých plastových igelitiek je u nás spoplatnený od januára 2018.
Predajcovia musia zákazníkom poskytovať alternatívu z papiera, textilu alebo materiálov na opakované použitie. Toto riešenie okamžite prinieslo výsledky. Kým v roku 2010 každý obyvateľ Slovenska spotreboval ročne 466 igelitiek, na konci roka 2018 to bolo len 17 kusov.
Spoločné pravidlá má EÚ pre jednorazový plasty, zákaz ich predaja platí od júla 2021. Právna úprava sa vzťahuje na jednorazové plastové príbory, plastové taniere, slamky, plastové vatové tyčinky, paličky na balóny, obaly rýchleho občerstvenia, produkty z oxo-degratovateľných plastov (obsahujú prídavné látky na urýchlenie rozpadu materiálu) a poháre z expandovaného polystyrénu.
Zdroj: The Freedonia Group