Fotovoltika škola

Zákon o podpore obnoviteľných zdrojov potrebuje zmeny. Schvaľovacie procesy trvajú mesiace

Partneri sekcie:

Asociácia na podporu obnoviteľných zdrojov energie žiada Ministerstvo hospodárstva SR o zmenu niekoľkých zákonov. Chcela by upraviť zákon o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby, zákon o energetike a zákon o spotrebnej dani z elektriny.

„Uvedené zákony v súčasnosti adekvátne nereagujú na energetickú krízu, enormnú záťaž podnikateľského prostredia, samospráv a občanov ohrozených energetickou chudobou,“ uviedol predseda asociácie Vladimír Gürtler. Asociácia chce zmenami zákonov uľahčiť výstavbu lokálnych zdrojov s výkonom nad 10 kilowattov.

Podľa asociácie doterajšie vlády napriek viacerým žiadostiam neprejavili žiadny záujem o prijatie opatrení na zmenu legislatívy, ktorá už podľa nich nezodpovedá súčasnej situácii a je v rozpore so štandardmi EÚ. „Sme presvedčení, že zmeny zákonov by prispeli ku konsolidácii verejných financií, pretože energia vyrobená obnoviteľnými zdrojmi nebude dotovaná regulovanými cenami a dotáciami zo štátneho rozpočtu,“ myslí si Gürtler.

Asociácie na podporu obnoviteľných zdrojov energie je presvedčená, že schvaľovací proces pripojenia lokálneho zdroja s výkonom nad 10 kilowattov pre neúnosnú byrokratickú záťaž trvá mesiace. Inštalácia fotovotického zariadenia pritom trvá len niekoľko dní.

Inšpirácia z Českej republiky

„Fotovoltické zariadenie by mohli znižovať náklady na energie tak, ako je tomu v Českej republike, Poľsku a ďalších štátoch, kde proces realizácie fotovoltického zariadenia trvá nepomerne kratšie. Poukazujeme na to, že práve lokálne zdroje s výkonom vyšším ako 10 kilowattov tvoria väčšinu inštalácii potrebných pre samosprávy, školy, verejné inštitúcie a podnikateľské subjekty. Ich efektívnu realizáciu najviac brzdí súčasná legislatíva,“ konštatoval Gürtler.

Asociácia navrhuje v skrátenom konaní novelizovať zákon o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby a o zmene a doplnení niektorých zákonov. A to minimálne v rozsahu, v akom bol novelizovaný zákon v Českej republike. Tam novela v súlade so stratégiou EÚ uľahčuje výstavbu obnoviteľných zdrojov energie, pretože umožňuje prevádzku obnoviteľných zdrojov energie s inštalovaným výkonom do 50 kilowattov bez licencie od Energetického úradu.

„Novela prináša aj zmenu stavebného zákona, ktorá stanovuje, že pre malé obnoviteľné zdroje do rovnakého limitu nie je vyžadované rozhodnutie o umiestnení stavby ani územný súhlas. Pokiaľ ide o súčasť stavby, ktorá nezasahuje do nosných konštrukcií stavby a nemení sa spôsob užívania stavby, tak nebude potrebné stavebné povolenie ani ohlásenie stavebnému úradu. Novela novo radí inštalácie s výkonom nad 1 megawatt medzi stavby verejného záujmu,“ uzavrel Gürtler.