Fotovoltika

Záujem o fotovoltiku klesol, domácnosti čakajú na dotácie

Záujem o inštaláciu fotovoltických panelov je v tomto roku nižší. Jedným z dôvodov je, že štát doteraz nezačal vydávať poukážky v programe Zelená domácnostiam na inštalácie realizované od 30. októbra 2023.

Vysoké ceny energií nútia Slovákov k hľadaniu takých riešení, ktoré ich domácnostiam pomôžu odľahčiť rodinný rozpočet aspoň o nejakú finančnú záťaž mesačne. Jednou z možností, kde sa dá ušetriť, je aj inštalácia fotovoltických panelov, keďže domácnosti s fotovoltikou sú schopné pokryť väčšinu svojej spotreby z vlastných zdrojov.

Štát na zelenú energiu poskytuje dotácie, no s bariérami sa môžu záujemcovia stretávať pri povoľovaní, administratívnych či pripájacích procesoch. Karty v dopyte zamieša aj Európsky parlament, ktorý prichádza s novinkou týkajúcou sa aj Slovenka. Jeho poslanci schválili revíziu Smernice o energetickej hospodárnosti budov, ktorá zavádza množstvo nových povinností.

Medzi nimi napríklad aj to, že všetky nové budovy, ktoré sa postavia od roku 2030 musia dosahovať nulové emisie. To znamená, že všetky nové budovy na Slovensku postavené po roku 2030 budú musieť mať navrhnuté fotovoltické panely. Zmeny sa budú dotýkať aj starých budov, implementácia však bude postupná.

Dopyt po fotovoltike sa znížil o 38 percent

Ako ukazujú dáta spoločnosti 123dopyt.sk, aktuálne dopyt po fotovoltike na Slovensku oproti minulému roku za prvé štyri mesiace roku 2024 stagnuje. „V roku 2024 sa za prvé štyri mesiace znížil dopyt po fotovoltike o 38%. Pripisujeme to jednak tomu, že kto mal záujem o tento typ ekonomického šetrenia, siahol po investícií zrejme práve v roku 2023, alebo dokonca ešte v roku 2022, kedy sa taktiež dalo čerpať dotácie z programu Zelená domácnostiam, vysvetlil Otto Kočí, riaditeľ spoločnosti 123dopyt.sk.“

Ďalším dôvodom pre menší objem zákaziek môže byť, že podľa štát doteraz nezačal vydávať poukážky na inštalácie realizované od 30. októbra 2023. Poukážky pritom SIEA sľubovala na stránkach programu Zelená domácnostiam vydať v priebehu prvého kvartálu 2024, pričom sa čaká na finálne schválenie Ministerstvom hospodárstva SR (MH SR). Podľa našich informácií by sa mala registrácia poukážok spustiť už čoskoro.

Na poukážky pre domácnosti je pritom podľa dostupných dát vyčlenených 151,6 milióna eur z európskych a národných zdrojov. „V súvislosti s renováciou bývania registrujeme množstvo dopytov,“ povedal Otto Kočí. Ako doplnil, za posledné obdobie vníma zmenu v účele rekonštrukcie. Predtým išlo typicky o rekonštrukciu kúpeľne, kuchyne alebo prípadne terasy či zimnej záhrady.

Slováci investujú do zateplenia aj tepelných čerpadiel

„Dáta z poslednej doby ukazujú, že Slováci majú na rekonštrukcie pripravené určité financie, ale investujú ich do zateplenia domov, rekonštrukcie striech alebo tepelných čerpadiel. Pri porovnaní dopytov medziročne evidujeme napríklad za prvé štyri mesiace roku 2024 zvýšenie záujmu o služby súvisiace so zateplením domov o 44%, pri rekonštrukcii striech o 45% a pri tepelných čerpadlách o 53%“, informoval Kočí.

Neistota spojená s energetickou krízou zároveň spôsobila, že ľudia vyhľadávajú rôzne alternatívne riešenia. Súčasne sa usilujú o vytvorenie čo najviac energeticky úspornej domácnosti. Púšťajú sa tak do úprav, ktoré napríklad aj dlhé roky odkladali a nepovažovali za toľko dôležité, pretože v období lacných energií neboli toľko pálčivé,“ uzatvoril.

Zdroj: Black Apple