Zaznávané modulárne domy sú energeticky efektívne a rýchle riešenie bývania
Modulárne domy si u nás v minulom storočí vybudovali zlú povesť a boli pokladané skôr za prechodné stavby. Karta sa ale obracia a popularita modulárnych domov rastie. Ich výstavba trvá kratšie a celková cena je nižšia ako cena murovanej stavby zhotovenej dodávateľským spôsobom. Ako je to ale s ich energetickou efektivitou?
Modulárne domy môžu pomôcť vyriešiť dopyt po bývaní v podmienkach klimatickej zmeny. Už pri ich konštrukcii sa dbá na to, aby bola energetická efektivita čo najvyššia. Vďaka 95-percentnej prefabrikácii vo vnútri haly dokáže výrobca stabilne udržiavať vysokú kvalitu prevedenia. To sa dá v podmienkach otvoreného staveniska garantovať veľmi ťažko.
Sú tu však aj ďalšie faktory – flexibilita a environmentálna udržateľnosť. „Napríklad ak má rodina zatiaľ len jedno dieťa a obmedzený rozpočet, v stene sa nachystá príprava a v budúcnosti sa len vyreže otvor a pripojí sa ďalší modul – je to veľmi časté riešenie. Ak je modulárna výstavba riešená formou drevostavby, potom je koncept ekologického bývania snáď všetkým ľuďom dostatočne zrejmý,“ vyratúva energetické aj praktické výhody modulárnych domov Vojtěch Juřenčák zo spoločnosti Eko modular.
Modulárne domy sa nestavajú na mieste, ale v továrni suchým procesom. Sú tvorené z modulov, ktoré sa prepravia na miesto stavby a zmontujú ako skladačka. Modulárny dom vie byť hotový v priebehu týždňov. Aj vďaka tomu je pri rastúcej cene práce stavba menej finančne náročná.
„Rýchlosť výstavby je zásadným aspektom pri rozhodnutí klienta, či ide s nami stavať. Tehlovú výstavbu valcuje v tomto kritériu úplne, pretože od podpisu zmluvy garantujeme klientovi nasťahovanie sa do stavby na kľúč najneskôr do 6 mesiacov. Naša najrýchlejšia realizácia od prvého stretnutia s klientom, cez nakreslenie štúdie, vybavenie stavebného povolenia až po nasťahovanie trvala 8 mesiacov. Priemerne sa doba výstavby u našich klientov pohybuje okolo 12 mesiacov,“ opisuje V. Juřenčák.
Zajímavosťou pritom je, že modulárne riešenia existujú aj pre stavbu kancelárskych budov, či veľkých projektov, ako sú nemocnice. Mimochodom, kto si najčastejšie kupuje modulárne domy?
„Sú to tri skupiny ľudí. Prvá – mladé rodiny, ktoré si nemôžu dovoliť stavať mokrým procesom, pretože nemajú čas, potrebujú bývať rýchlo a radšej budú chodiť do práce a na dom zarábať, než aby ho stavali svojpomocne či iným spôsobom. Druhá skupina kupuje modulárny domy pre svojich rodičov či starých rodičov. Tretia skupina sú ľudia, ktorí chcú rekreačné objekty. Aktuálne sú najväčším trendom plnohodnotné domy s veľkosťou úžitkovej plochy cca 120 m2,“ hovorí V. Juřenčák.
Poďme sa pozrieť natri benefity, ktoré majú modulárne domy v porovnaní s bežnou výstavbou, aj v súvislosti s energetickou efektívnosťou.
1. Menšie riziko únikov tepla
Častým problémom bežných domov, na ktoré treba dať pozor v procese výstavy, sú tepelné mosty. V zime nimi uniká teplo von a naopak, v lete sa dom prehrieva. Modulárne domy vznikajú vo fabrikách s prísnymi štandardmi a nízkou toleranciou odchýlok a už pri výrobe sa dbá na to, aby jednotlivé moduly do seba na mieste presne zapadli.
2. Rýchlosť výstavby
Základné komponenty a spoje sa vyrobia v továrni zabehnutými procesmi, čím sa skracuje čas výstavby v porovnaní s murovanými stavbami. V realite je limitom len množstvo zákaziek, ktoré dokáže vami zvolená firma vyriešiť v stanovenom čase, pretože za ideálnych podmienok vie byť modulárny dom vyrobený za niekoľko týždňov.
Niektoré z riešení modulárnej výstavby dokonca ponúkajú vytvorenie celého domu v „továrni“. Dom sa potom len privezie na miesto, napojí na siete a je ihneď obývateľný. Zvyčajne ide o modulárne domy, ktoré nemajú základovú dosku, ale stoja na pilótoch.
3. Nízka spotreba energie
Tá súvisí s dvoma faktormi. Prvý je, že modulárne domy majú dokonale tesniacu konštrukciu. A keďže sú od začiatku navrhnuté ako energeticky úsporné stavby, majú od výroby dostatočnú izoláciu na to, aby boli vykúriteľné s minimálnymi energetickými vstupmi. Z pohľadu klimatickej zmeny majú ešte jedno energetické plus – keďže ide o suchú výstavbu, pri výrobe jednotlivých modulov sa spotrebuje menej energie ako pri výrobe tých stavebných materiálov, ktoré si vyžadujú mokrý proces.