Malá veterná turbína

Dotáciu na veternú turbínu domácnosti zatiaľ nedostanú. Do Zelenej domácnostiam sa neprihlásil žiadny výrobca

Partneri sekcie:

Domácnosti sa zatiaľ nedostanú k dotácii na kúpu a inštaláciu veternej turbíny. Pôvodne mali byť podporované turbíny s výkonom do 10,8 kW.

Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) síce v pokračovaní projektu Zelená domácnostiam počíta s vydávaním poukážok aj na tento malý obnoviteľný zdroj energií, doteraz sa však do projektu neprihlásil so svojou veternou turbínou žiadny výrobca. Domácnosti pritom získajú dotáciu len na malé obnoviteľné zdroje, ktoré bude figurovať v zozname oprávnených zariadení.

V novom programe SIEA ohlásila podporu veterných turbín s výkonom do 10,8 kW. Inštalácia takéhoto zariadenia podlieha posudzovaniu vplyvu na životné prostredie. Plánovaný príspevok na turbíny predstavuje od 500 do 4025 eur, súčasťou inštalácie sú aj meniče napätia.

Celkovo výrobcovia prihlásili do pokračovania projektu Zelená domácnostiam 3 215 zariadení. Na tieto môžu dostať domácnosti poukážky, vďaka ktorým im bude preplatená kúpa a inštalácia malého obnoviteľného zdroja. Najviac si môžu domácnosti vyberať z tepelných čerpadiel, ktorých je zatiaľ registrovaných 2 647 druhov. Nasledujú fotovoltické panely (363), kotly na biomasu (138) a solárne panely (67).

Peniaze aj pre Bratislavský kraj

Na poukážky pre domácnosti je vyčlenených 151,6 milióna eur, z toho 58,1 milióna eur iba pre Bratislavský samosprávny kraj. Domácnosti v rodinných domoch ale aj v bytových domoch budú môcť získať dotáciu na kúpu a inštaláciu fotovoltických panelov, slnečných kolektorov, tepelných čerpadiel kotlov na biomasu či veterných turbín. Domácnosť v rodinnom dome môže získať dotáciu až vyše 4 000 eur.

V novom projekte sa zásadne mení spôsob zvýhodnenia, ktorý zohľadňuje, či inštalácia prispieva k zlepšovaniu životného prostredia. Zvýšením základnej sadzby o 15 % budú zvýhodnené domácnosti, ktoré prestanú využívať tuhé palivá, napríklad kotol na uhlie alebo kotol na biomasu, alebo domácnosti, ktoré si nechajú nainštalovať v oblastiach s riadením kvality ovzdušia bezemisné zariadenie, teda tepelné čerpadlo, slnečný kolektor, fotovoltický panel alebo veternú turbínu.

Naďalej bude platiť podmienka, že poukážka môže pokryť maximálne 50 % z nákladov na kúpu a inštaláciu zariadenia. Najviac podpora stúpla pri fotovoltických systémoch v prípade domácností, ktoré majú vyššiu spotrebu. Maximálny výkon, na ktorý bude bežne poskytovaný príspevok, je obmedzený na 3  kW s príspevkom 1 725 eur.

Ak domácnosť preukáže vyúčtovacou faktúrou vyššiu spotrebu ako 3 000 kW za rok, môže byť maximálny podporovaný výkon až 7 kW. V prípade tepelných čerpadiel je podporovaný výkon do 10 kW a pri zohľadnení zvýhodnenia je maximálny príspevok 4 370 eur. Pri slnečných kolektoroch s výkonom 4 kW je najvyšší príspevok 2 300 eur. Pri kotloch na biomasu, ktorých sa zvýhodnenie o 15 % netýka, zostáva maximálny príspevok na 10 kW v sume 1 500 eur.