Zelená domácnostiam: Najčastejšie otázky k dotáciám na obnoviteľné zdroje energie
Projekt Zelená domácnostiam podporí v rokoch 2023 až 2029 využívanie obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach sumou viac ako 150 miliónov eur. Aké najčastejšie otázky majú vlastníci rodinných a bytových domov?
Kedy bude projekt spustený?
Poskytovanie pomoci sa riadi všeobecnými podmienkami podpory, ktoré Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) zverejnila 30. októbra 2023. Od tohto dátumu je možné realizovať inštalácie podporovaných zariadení, nie je nutné čakať na vydanie poukážky.
Ako možno požiadať o dotáciu?
Podpora inštalácie malých zariadení na využitie obnoviteľných zdrojov bude uskutočňovaná prostredníctvom poukážok. Tie budú vydávané na základe žiadosti podanej domácnosťou a po aktivácii poukážky zhotoviteľom.
Prečo nie je zatiaľ možné vydávať poukážky?
V novom projekte platia nové všeobecné podmienky, pretože pre aktuálne programové obdobie európskej podpory boli stanovené nové pravidlá. Predpokladaný termín spustenia informačného systému je v prvom štvrťroku 2024.
Aký bude spôsob vydávania poukážok?
Spôsob vydávania zostáva nezmenený. Po vyplnení elektronického formulára žiadosti dostane domácnosť prístupové údaje do informačného systému. Prostredníctvom neho si môže žiadosť skontrolovať, upraviť a získať aj kód na aktiváciu vydania poukážky. Aktivačný kód odovzdá zhotoviteľovi na aktiváciu vydania poukážky. Aktivovať vydanie poukážky budú môcť zhotovitelia až po spustení nového informačného systému.
Má význam zaregistrovať žiadosť o poukážku ešte pred spustením nového informačného systému?
Momentálne je k dispozícii pôvodný systém na registráciu žiadostí o poukážku, využívaný v rokoch 2015 až 2023. Žiadosť o poukážku síce môžete predbežne zaregistrovať aj prostredníctvom pôvodného informačného systému, ale nie je to potrebné a nezískate tým žiadnu výhodu.
Môžu sa o dotáciu uchádzať aj domácnosti v Bratislavskom samosprávnom kraji?
Áno, v novom projekte Zelená domácnostiam je na inštalácie v Bratislavskom samosprávnom kraji vyčlenených 58 miliónov eur.
Čo sa stane so žiadosťami, ktoré sú teraz v zásobníku?
Domácnostiam, ktoré využili na registráciu pôvodný informačný systém a budú mať platné žiadosti, bude doručená výzva, aby aktualizovali svoje údaje a potvrdili, že súhlasia s novými podmienkami podpory. Následne ich žiadosti budú prenesené do nového systému. Platnosť podaných žiadostí je 18 mesiacov. Poradie žiadostí v zásobníku nemá vplyv na vydávanie poukážok.
Môžu sa zariadenia nainštalovať už pred vydaním poukážky?
Áno, v súlade s aktuálnymi podmienkami projektu je možné inštaláciu zrealizovať už pred vydaním poukážky. Avšak nie skôr ako 30. októbra 2023, kedy boli po prvý raz zverejnené všeobecné podmienky nového projektu a zároveň bola otvorená registrácia zhotoviteľov.
Bude možné preplatiť poukážku aj v prípade, ak zhotoviteľ alebo zariadenie nebudú v čase realizácie, prípadne v čase ukončenia inštalácie, zaregistrovaní v zozname oprávnených zhotoviteľov a zariadení?
SIEA bude kontrolovať, či sú zhotoviteľ a zariadenie uvedené v zoznamoch k termínu podania žiadosti o preplatenie poukážky. Pred podpisom zmluvy o inštalácii sa uistite, že zhotoviteľ spĺňa podmienky, aby mohol byť zaradený do zoznamu oprávnených zhotoviteľov a že podal žiadosť o uzatvorenie zmluvy o preplácaní poukážok.
V prípade zariadenia si preverte, či spĺňa podmienky, aby mohlo byť zaradené do zoznamu oprávnených zariadení. Ak si nie ste istí, zvoľte si iného zhotoviteľa a zariadenie, prípadne odložte inštaláciu na neskôr.
Môžete požiadať o poukážku napríklad na rozšírenie fotovoltického systému, ak ste už využili príspevok na inštaláciu zariadenia v predchádzajúcich projektoch Zelená domácnostiam?
Nie, informačný systém neumožní vyplniť žiadosť a vydať poukážku v prípade, ak na rovnakom mieste inštalácie už pre ten istý druh zariadenia eviduje platnú poukážku.
Môže domácnosť využiť príspevok z programu Obnov dom a zároveň z projektu Zelená domácnostiam?
Poukážku z projektu Zelená domácnostiam je možné využiť len na zariadenie, ktoré nebolo podporené z projektu Obnov dom.
Môže byť preplatená suma iná, ako je uvedená na poukážke?
Žiadaná suma bude upravená na základe výkonu reálne inštalovaného zariadenia a zároveň môže byť upravená aj z dôvodu neoprávnených výdavkov alebo nesplnenia podmienok uprednostnenia vyššou sadzbou.
Môže si domácnosť nainštalovať zariadenie aj svojpomocne ?
Nie, kúpu a inštaláciu zariadenia v rámci projektu Zelená domácnostiam musí realizovať zhotoviteľ, ktorý má v čase podávania žiadosti o preplatenie poukážky so SIEA podpísanú zmluvu.
Môže záujemca získať príspevok aj na rekreačnú chatu, prípadne rekreačný dom?
Áno, v prípade ak preukáže, že v nehnuteľnosti má trvalý pobyt minimálne jedna osoba domácnosti. Domácnosť to môže preukázať dokladom o trvalom pobyte alebo kópiou občianskeho preukazu. Zároveň platí, že na podnikanie a prenájom nesmie byť využívaných viac ako 20 % podlahovej plochy.
Je možné získať dotáciu aj na rozostavaný rekreačný dom alebo chatu?
Nie, pretože sa nedá potvrdiť budúci účel využitia na rodinné bývanie a ani vylúčiť využívanie na podnikateľské účely.
Môžete domácnosť inštalovať zariadenie, ktoré má iný výkon ako na poukážke?
Áno. Žiadaná suma na žiadosti o preplatenie bude vypočítaná podľa výkonu inštalovaného zariadenia. V prípade inštalácie zariadenia s vyšším výkonom, bude stanovená hranica žiadanej sumy sumou na poukážke.
Podľa všeobecných podmienok môže byť zvýhodnená domácnosť v dvoch prípadoch. Ak splní obe podmienky, bude základná sadzba zvýšená o 30 %?
Nie, maximálne zvýšenie základnej sadzby je 15 %. Platí to aj pri splnení oboch podmienok.
Zvýhodnenú sadzbu môže domácnosť získať pri inštalácii bezemisných zariadení. Ktoré zariadenia nie sú bezemisné?
Bezemisným zariadením nie je kotol na biomasu.
Ako môže domácnosť v rodinnom dome pri fotovoltickej inštalácii získať podporu aj na vyšší výkon ako 3 kW?
Štandardná maximálna podpora pri fotovoltickej inštalácii je na úrovni 3 kW inštalovaného výkonu. Inštalovaný výkon znamená súčet výkonov jednotlivých nainštalovaných fotovoltických panelov. V prípade spotreby elektrickej energie vyššej ako 3000 kWh/rok, preukázanej vyúčtovacou faktúrou, maximálny výkon, na ktorý bude poskytnutý príspevok, je 1 kW za každých 1 000 kWh spotreby elektrickej energie, maximálne však 7 kW.
Zároveň platí, že poukážky môžu pokryť maximálne 50 % nákladov na obstaranie a inštaláciu zariadenia, pričom preplatená suma vždy závisí aj od skutočne nainštalovaného výkonu zariadenia.
Bude možné využiť podporu na inštaláciu tepelných čerpadiel vzduch – vzduch?
Áno, podpora z projektu bola rozšírená o tepelné čerpadlá vzduch – vzduch, ktoré splnia podmienky pre registráciu do zoznamu oprávnených zariadení. Poukážku bude možné využiť, ak bude zariadenie zaregistrované v zozname oprávnených zariadení ku dňu podania žiadosti o preplatenie. Zároveň platí, že tepelné čerpadlo vzduch – vzduch sa nemôže inštalovať v budove s teplovodným vykurovacím systémom.
V minulosti boli poukážky poskytované na rôzne druhy kotlov na biomasu. Prečo sa teraz podpora obmedzila iba na kotly na pelety?
Zúženie podpory vyplýva z pravidiel, ktorých cieľom je nepoškodzovať ciele EÚ v oblasti ochrany životného prostredia. Podporené tak budú iba kotly na spaľovanie peliet, ktoré sú zaregistrované v Európskom registri výrobkov s energetickým označením (databáza EPREL) v triede energetickej účinnosti A+ a vyššej. Poukážku na kotly na pelety budú môcť domácnosti využiť len v prípade, že nimi nahradia kotol na spaľovanie alebo tuhých fosílnych palív.
Kotly na splyňovanie kusového dreva a drevených brikiet bude možné podporiť len v domácnostiach ohrozených energetickou chudobou potom, čo bude známa definícia energetickej chudoby a nastavené podmienky pre ich podporu. Aj v týchto prípadoch platí podmienka, že musí nahradiť starý kotol na tuhé fosílne palivo.
Akým spôsobom domácnosť preukáže, že nahradí starý kotol na tuhé fosílne palivo?
Splnenie podmienky musí domácnosť preukázať fotografiou pôvodne zapojeného starého kotla na tuhé fosílne palivo (napríklad uhlie) v mieste inštalácie. Fotografiu nahrá zhotoviteľ do informačného systému ako súčasť fotodokumentácie v rámci žiadosti o preplatenie poukážky.
Aký starý môže byť energetický audit, aby sa mohol použiť ako povinná príloha k žiadosti?
Energetický audit musí zachytávať skutočný stav bytového domu pred inštaláciou zariadenia, vrátane spotreby energie v dome za predchádzajúci kalendárny rok. Zároveň platí, že navrhované opatrenia musia rešpektovať aktuálne požiadavky vyplývajúce z príslušnej legislatívy, zohľadňovať normatívne požiadavky a súčasný technologický pokrok.
Prečo nemôžu poukážky získať bytové domy, v ktorých byt vlastní právnická osoba s výnimkou mesta alebo obce?
Cieľom projektu Zelená domácnostiam je zvýšiť inštalovaný výkon zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov v domácnostiach. V prípade, ak je v bytovom dome, ktorý sa uchádza o poukážku, byt vo vlastníctve právnickej osoby (s výnimkou mesta alebo obce) bola by to neoprávnená podpora.
V bytovom dome, ktorý žiada o poukážku, nemôže byť byt ani vo vlastníctve družstva, pretože právnickou osobou je aj bytové družstvo. Uvedenú podmienku musí bytový dom spĺňať minimálne v deň predloženia žiadosti o poukážku a dva roky od dátumu uvedeného na doklade o inštalácii zariadenia v domácnosti a jeho uvedení do prevádzky.
Čo sa ešte zmenilo v prípade bytových domov?
Bytové domy môžu požiadať aj o podporu na tepelné čerpadlá a fotovoltiku. V doterajších schémach mohli žiadať len o dotáciu na solárne kolektory a kotly na biomasu.
Môže žiadateľ získať dotáciu aj samostatne na byt v bytovom dome?
Nie, z projektu Zelená domácnostiam je poskytovaný príspevok pre bytový dom ako celok, nie pre samostatný byt.
Aká bude platnosť vydanej poukážky?
Poukážka bude v novom projekte platná 90 kalendárnych dní od dátumu vydania. Počas tohto obdobia musí domácnosť zmluvu podpísať, poukážku uplatniť u konkrétneho zhotoviteľa, odovzdať mu podpísanú zmluvu o využívaní poukážky a zhotoviteľ musí po inštalácii zariadenia požiadať o preplatenie poukážky.
Väčšinu administratívy súvisiacej s podporou za vás vybaví zhotoviteľ. Zaväzuje ho k tomu zmluva o preplácaní poukážok, ktorú podpísal pred zaradením do zoznamu zhotoviteľov.