Posledná generácia

Zelený radar: Aktivisti z Poslednej generácie neprestali s lepením sa k asfaltu, ako sľubovali

Partneri sekcie:

Nové objavy, štúdie, ktoré (ne)potešia, ale aj nepríjemné zrkadlo, ktoré nám nastavuje sama príroda. Nenechajte si ich ujsť šesť správ o životnom prostredí, ktoré sa dostali do nášho výberu a stoja za to, aby ste o nich vedeli.

Japonsko chce znížiť emisie, namiesto diaľnice plánuje cestu s dopravným pásom

Cesta s dopravným pásom dlhá 500 km by mohla vyriešiť dva problémy naraz: znížiť emisie skleníkových plynov aj premávku. V krajine je navyše nedostatok vodičov nákladných áut, preto je hlavným cieľom projektu reagovať na túto situáciu. Tzv. Autoflow-road medzi Tokiom a Osakou predstavilo Japonské ministerstvo pôdy, infraštruktúry, dopravy a cestovného ruchu.

Viac ako 90 % nákladu je v súčasnosti v krajine prepravovaných po cestách. Nedávna štúdia ukázala, že do roku 2030 bude v Japonsku nedostatok vodičov nákladných áut, až o 35 % menej, a to predovšetkým vo vidieckych oblastiach. Odhaduje sa tiež, že japonská nákladná doprava súvisiaca s obchodom sa podieľa na celkových emisiách CO2 vo svete viac ako 7 %.

Tovar by sa mal po ceste s automatickým pásom prepravovať buď na pásoch vedených stredom diaľnic, pozdĺž spevnených krajníc, alebo cez podzemné tunely v automatizovaných elektrických vozidlách bez vodiča. A to 24 hodín denne a sedem dní v týždni. Každý deň má zvládnuť prácu, ktorú by inak vykonalo 25-tisíc nákladných áut.

Diaľnica Tokyo
Pohľad na diaľnicu v Toyku, viac ako 90 % nákladu je v súčasnosti v krajine prepravovaných po cestách. | Zdroj: iStock

Pokles kyslíka rozpusteného vo vode ohrozuje ekosystémy

Množstvo kyslíka rozpusteného vo vode rapídne klesá. Podľa vedcov ide o jedno z najvážnejších rizík ohrozujúcich systém podpory života na Zemi. Kyslík rozpustený vo vode je pre zdravie vodných ekosystémov rovnako dôležitý ako atmosférický kyslík pre tie suchozemské. Vodné ekosystémy sú zdrojom príjmov a obživy pre niekoľko miliárd ľudí, výrazný pokles množstva kyslíka rozpusteného vo vode preto vyvoláva znepokojenie.

Štúdiu uverejnenú vo vedeckom časopise Nature Ecology & Evolution vypracovali vedci z Belgicka, Francúzska, Nemecka, Kanady a USA. „Pozorovaný pokles množstva kyslíka v sladkovodných a morských ekosystémoch predstavuje ďalší proces (z kategórie) planetárnych medzí, kriticky dôležitý pre integritu ekologických a sociálnych systémov Zeme. Tento proces reaguje na zmeny v iných planetárnych medziach a zároveň ich aj reguluje,“ uviedli autori štúdie.

Množstvo kyslíka rozpusteného vo vode môže klesať z viacerých dôvodov, jedným je stúpajúca teplota vody. Teplá voda nedokáže viazať toľko kyslíka ako studená, otepľovanie atmosféry a oceánov vplyvom klimatickej zmeny preto znižuje množstvo kyslíka rozpusteného vo vode. Autori štúdie preto žiadajú sústredené celosvetové úsilie a výskum poklesu množstva kyslíka v modrých častiach našej planéty a tiež schválenie právnych predpisov, ktoré mu zabránia.

Vodný ekosystém
Množstvo kyslíka rozpusteného vo vode rapídne klesá, podľa vedcov je to vážne. | Zdroj: iStock

Klimatické aktivistky sa v Nemecku prilepili k dráhe pri súkromnom lietadle

Dve klimatické aktivistky zo skupiny Posledná generácia (Letzte Generation) sa v sobotu 10. augusta prilepili na asfalt vedľa súkromného lietadla na nemeckom letovisku Sylt. Polícia ich následne zadržala. Aktivistky údajne plánovali na lietadlo nastriekať aj nápis „Ropa zabíja“, ale zamestnanci letiska im v tom zabránili, uviedla skupina.

K lietadlu sa aktivistky dostali po tom, čo prestrihli plot. Obe ženy boli medzitým vyslobodené z letiskovej dráhy a zadržané. Polícia zadržala aj tretiu osobu, ktorú chytila pri plote. Akcia údajne nemala vplyv na leteckú dopravu na Sylte,. „Dnešný protest v Sylte nevyšiel, to sa niekedy stáva, neznamená to však, že sa zastavíme,“ uviedol hovorca skupiny Christian Bergemann.

Nemecký ostrov Sylt v Severnom mori je útočiskom bohatých a slávnych ľudí, ktorí sú podľa aktivistickej skupine obzvlášť zodpovední za zmenu klímy, a to kvôli svojmu okázalému životnému štýlu. Minulý rok v júni päť aktivistov oranžovou farbou postriekalo súkromné lietadlo na letisku Sylt. Podľa odhadov krajskej prokuratúry vo Flensburgu spôsobili škodu najmenej milión eur.

Posledná generácia
Na letisku v Dortmunde aktivisti v letiskovom termináli vyliali okolo seba čiernu farbu symbolizujúcu ropu. | Zdroj: Letzte Generation

Protesty prebiehali aj na letisku v Dortmunde, kde si niekoľko prívržencov skupiny sadlo na zem v letiskovom termináli a vylialo okolo seba čiernu farbu symbolizujúcu ropu. Združenie nemeckých letísk navrhlo rokovania so skupinou Posledná generácia po tom, čo demonštrácie aktivistov narušili letovú prevádzku na viacerých letiskách v krajine.

V otvorenom liste uznalo, že klimatické zmeny sú jednou z najväčších výziev modernej spoločnosti. Klimatických aktivistov chce prostredníctvom diskusie oboznámiť s najnovšími opatreniami v oblasti klímy, ktoré letiská prijímajú. Zároveň však tvrdí, že takéto protesty neprispievajú k riešeniu problémov.

Klimatickí aktivisti zo skupiny Posledná generácia pritom začiatkom tohto roka oznámili, že v rámci svojich protestov sa už nebudú lepiť k vozovkám a chcú protestovať inými formami.

Vatikán prechádza na solárnu energiu

Aj Vatikán chce byť zelený. Na dosiahnutie tohto cieľa budú solárne inštalované na pozemku vo vlastníctve Vatikánu mimo Ríma. Vyrobená energia by mohla pokryť všetky energetické potreby Vatikánu. V apoštolskom liste vydanom „motu proprio“ pápež povedal: „Je potrebné prejsť na model trvalo udržateľného rozvoja, ktorý znižuje emisie skleníkových plynov do atmosféry s cieľom dosiahnuť klimatickú neutralitu.

Stavba bude prebiehať na pozemku Vatikánu v oblasti Santa Maria di Galeria. Nehnuteľnosť sa v súčasnosti využíva na vysielanie Vatikánskeho rozhlasu. Projekt budú riadiť dvaja špeciálni komisári, ktorým dal pápež plnú právomoc. Svoj postoj ku klimatickej kríze vyjadril už v roku 2015. Povedal, že obnoví dialóg o tom, ako „budujeme budúcnosť planéty“.

Obnoviteľné zdroje
Obnoviteľné zdroje budú umiestnené na pozemku Vatikánu v oblasti Santa Maria di Galeria. | Zdroj: iStock

Inšpekcia potvrdila, že Kuffov prelet vrtuľníkom nad národným parkom nebol v poriadku

Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) zistila v prípade medializovaného letu vrtuľníka nad územím Národného parku (NP) Malá Fatra porušenie zákona o ochrane prírody a krajiny. Išlo o pracovný let štátneho tajomníka envirorezortu Filipa Kuffu v súvislosti so zonáciou.

Pilot nedodržal podľa SIŽP zákonom požadovanú výšku na území v piatom stupni ochrany, a to bez potrebného súhlasu orgánu ochrany prírody. „Keďže predmetný skutok vykazuje znaky priestupku na úseku ochrany prírody a krajiny, Inšpektorát životného prostredia Žilina vec prejedná v samostatnom priestupkovom konaní,“ priblížila inšpekcia.

Vzhľadom na podozrenie, že preletom mohlo dôjsť aj k porušeniu predpisov na úseku civilného letectva, podal Inšpektorát životného prostredia v Žiline opakovane podnet Dopravnému úradu na vykonanie štátneho odborného dozoru v civilnom letectve. „Ten sa však vecou odmietol zaoberať,“ skonštatovala SIŽP.

Opozičné hnutie Progresívne Slovensko (PS), strana SaS a mimoparlamentná strana Demokrati vyzývajú Kuffu, aby odstúpil z funkcie. Kuffa podľa experta Demokratov na životné prostredie Michala Kiču nemá na funkciu odborný ani morálny kredit.

Malá Fatra
Medializovaný let vrtuľníka sa konal nad územím Národného parku Malá Fatra. | Zdroj: iStock

„Je to vyslovene dehonestujúce ponižovanie ochrany prírody na Slovensku, ak štátny tajomník rezortu životného prostredia totálne hulvátsky ignoruje zákony, v ktorých by mal ísť príkladom,“ poznamenal Kiča, ktorý pre prelet vrtuľníkom podal podnet.

Rieka Slaná je znečistená arzénom, zakázali na nej lov aj konzumáciu rýb

Na znečistenej rieke Slaná je zakázaný lov a konzumácia tam ulovených rýb. Opatrenia vydali regionálne veterinárne a potravinové správy (RVPS) v Rožňave a Rimavskej Sobote. Dôvodom sú výsledky laboratórnych testov, podľa ktorých telá rýb obsahujú zdraviu škodlivý arzén.

Zákaz lovu a konzumácie rýb ulovených na rieke Slaná platí v úseku od vyústenia banských vôd do rieky zo železnorudnej bane v obci Nižná Slaná až po hranice s Maďarskou republikou. Od miesta výtoku banských vôd v Nižnej Slanej rieka Slaná preteká cez Rožňavu, Plešivec, Tornaľu až po Lenartovce, kde pokračuje územím Maďarska.

Ekologická katastrofa na rieke Slaná
Ekologickú katastrofu na rieke Slaná už v minulosti spôsobili vytekajúce banské vody z bývalých železorudných baní v obci Nižná Slaná. | Zdroj: TASR

Výnimka z lovu bola určená pre športový rybolov, rybári teda môžu využívať techniku chyť a pusť. Úrady tiež nariadili miestnym organizáciám Slovenského rybárskeho zväzu umiestniť pri rieke Slaná výstražné tabule upozorňujúce na zákaz lovu rýb, ktorý bude platiť do odvolania.

Dôvodom na vyhlásenie zákazu lovu a konzumácie rýb ulovených na rieke Slaná sú výsledky laboratórnych vyšetrení od septembra 2022 do júna tohto roka. Testy preukázali, že v svalovine rýb sa zvyšuje koncentrácia arzénu. „Ťažké kovy sa zvyknú kumulovať v pečeni alebo v iných orgánoch, a teda predstavujú pre ľudí zdravotné riziko,“ skonštatoval riaditeľ RVPS v Rimavskej Sobote Rudolf Smriga.

Na riešenie znečistenia rieky Slaná vyčlenila vláda začiatkom júna 1,5 milióna eur. S prvými prácami v podzemí sa začalo v druhej polovici júla. Pre okresy Rožňava, Revúca a Rimavská Sobota, cez ktoré Slaná preteká, vyhlásila vláda mimoriadnu situáciu.