Zelenรฝ radar: Eurรณpu suลพuje vlna horรบฤav, dobrรฉ sprรกvy mรกme aspoล o ozรณnovej vrstve
Novรฉ objavy, ลกtรบdie, ktorรฉ (ne)poteลกia, ale aj neprรญjemnรฉ zrkadlo, ktorรฉ nรกm nastavuje sama prรญroda. Nenechajte si ich ujsลฅ ลกesลฅ sprรกv o ลพivotnom prostredรญ, ktorรฉ sa v tรฝchto dลoch dostali do nรกลกho vรฝberu.
Horรบฤavy trรกpia strednรบ a juลพnรบ Eurรณpu
Eurรณpa je najrรฝchlejลกie sa otepฤพujรบcim kontinentom. Tohtoroฤnรฝ jรบl sprevรกdzajรบ vรฝstrahy pred teplotami, lesnรฉ poลพiare a doslova peklo v mestรกch. Vlna horรบฤav spรดsobila, ลพe teploty v ฤastiach strednej a juลพnej Eurรณpy stรบpli aลพ k 40 stupลom Celzia. Od Talianska po Rumunsko รบrady varovali ฤพudรญ, aby boli opatrnรญ, pili veฤพa vody a vyhรฝbali sa vychรกdzkam poฤas najteplejลกรญch hodรญn dลa.
V Podgorici, hlavnom meste ฤiernej Hory, teploty v stredu 10. jรบla dosahovali 39 stupลov. V ฤastiach Albรกnska, Severnรฉho Macedรณnska, Grรฉcka a Srbska sa vyลกplhali aลพ nad 40 stupลov. V Prahe pri teplote 34 stupลov mestskรก zoologickรก zรกhrada zmierลovala รบฤinky horรบฤav desiatimi tonami ฤพadu, ktorรฉ zvieratรกm poskytli ฤiastoฤnรบ รบฤพavu. Vysokรฉ teploty a nรกslednรฉ bรบrky neobiลกli ani Slovensko. Teploty aลพ 37 stupลov suลพujรบ najmรค juh krajiny.
Vzhฤพadom na to, ลพe letnรฉ horรบฤavy zaฤรญnajรบ ฤoraz skรดr, niektorรญ odbornรญci si kladรบ otรกzky, ฤi by toto mohlo byลฅ najhorรบcejลกie leto v Eurรณpe vรดbec. Ako ukรกzali dรกta meteorologickej sluลพby Eurรณpskej รบnie Copernicus, minulรฝ mesiac bol celosvetovo uลพ 13. mesiacom v rade, ktorรฝ bol oznaฤenรฝ za historicky najteplejลกรญ danรฝ mesiac. Jรบl mu pravdepodobne nezostane niฤ dlลพnรฝ.
V Grรฉcku zaลพili najteplejลกรญ jรบn od roku 1960, krajina ฤelรญ aj poลพiarom
Grรฉcko zaznamenalo v tomto roku najteplejลกรญ jรบn od roku 1960, uviedol v utorok riaditeฤพ Nรกrodnรฉho observatรณria v โโAtรฉnach Kostas Laguvardos. โJรบn sa vyznaฤoval dlhรฝmi obdobiami zvรฝลกenรฝch teplรดt poฤas niekoฤพkรฝch dnรญ, ktorรฉ vo veฤพkej miere prevyลกovali beลพnรฉ sezรณnne teploty v celej krajine,โ dodal Laguvardos. Priemernรก teplota v Grรฉcku sa podฤพa ลกtatistรญk poฤas desaลฅroฤรญ od roku 1960 do roku 2024 zvรฝลกila o 2,5 stupลa Celzia.
Hoci jรบnovรฉ teploty v Grรฉcku zvyฤajne neprekraฤujรบ 30 aลพ 31 stupลov Celzia, tento rok boli v krajine teploty 35 stupลov a v polovici jรบna sa vyskytla vlna horรบฤav s teplotami nad 40 stupลov Celzia, uviedol riaditeฤพ observatรณria. Dรดsledkom je aj vyลกลกรญ poฤet poลพiarov. Zatiaฤพ ฤo predoลกlรฝ rok ich v jรบni bolo 533, v tom istom mesiaci tohto roku ich bolo aลพ 1 281, uviedli miestne รบrady.
Krajina ฤelรญ toto leto najvyลกลกiemu riziku poลพiarov za poslednรฉ dve desaลฅroฤia po miernej zime a jari. Poฤas nich vรคฤลกinou neprลกalo a vegetรกcia zostala suchรก. Silnรฝ vietor a sucho v uplynulรฝch tรฝลพdลoch roznietili poลพiare v okolรญ Atรฉn, na ostrove Chios pri tureckej pevnine a v regiรณne Peloponรฉz juลพne od hlavnรฉho mesta. Lesnรฉ poลพiare boli okrem Grรฉcka hlรกsenรฉ aj v Albรกnsku, Bosne a Taliansku.
Dobrรฉ sprรกvy o ozรณnovej vrstve
Medzinรกrodnรฉ snahy o ochranu ozรณnovej vrstvy viedli v roku 1987 k podpรญsaniu Montrealskรฉho protokolu. Ten bol zameranรฝ na postupnรฉ vyradenie lรกtok, ktorรฉ ju poลกkodzovali. Nachรกdzali sa predovลกetkรฝm v chladiacich zariadeniach, klimatizรกciรกch a aerosรณlovรฝch sprejoch. ล tรบdia publikovanรก v ฤasopise Nature Clima Change zistila, ลพe atmosfรฉrickรฉ hladiny ลกkodlivรฝch plynov zodpovednรฝch za diery v ozรณnovej vrstve, dosiahli vrchol v roku 2021. Teda pรคลฅ rokov pred prognรณzami.
โIde o obrovskรฝ globรกlny รบspech. Vidรญme, ลพe veci idรบ sprรกvnym smerom,โ povedal hlavnรฝ autor ลกtรบdie Luke Western z University of Bristol. Najลกkodlivejลกie freรณny boli vyradenรฉ do roku 2010. Oฤakรกva sa, ลพe chemikรกlie HCFC (mรคkkรฉ freรณny), ktorรฉ nahradili tvrdรฉ freรณny CFC, budรบ odstrรกnenรฉ do roku 2040.
V mรคkkรฝch freรณnoch nie je na rozdiel od tvrdรฝch freรณnov vodรญk plne nahradenรฝ chlรณrom a fluรณrom. CFC mรดลพu vydrลพaลฅ v atmosfรฉre stovky rokov, zatiaฤพ ฤo HCFC majรบ ลพivotnosลฅ pribliลพne dve desaลฅroฤia.
Western pripisuje prudkรฝ pokles HCFC Montrealskรฉmu protokolu, ako aj prรญsnejลกรญm predpisom. โPokiaฤพ ide o environmentรกlnu politiku, existuje urฤitรฝ optimizmus, ลพe tieto environmentรกlne zmluvy mรดลพu fungovaลฅ, ak budรบ sprรกvne prijatรฉ a riadne dodrลพiavanรฉ,โ povedal. CFC aj HCFC sรบ tieลพ silnรฉ sklenรญkovรฉ plyny, ฤo znamenรก, ลพe ich pokles pomรกha v boji proti globรกlnemu otepฤพovaniu.
Vo vรฝstavbe veternรฝch a solรกrnych elektrรกrnรญ vedie ฤรญna
ฤรญna zvyลกuje podiel obnoviteฤพnรฝch zdrojov a buduje dvakrรกt vรคฤลกiu kapacitu veternej a solรกrnej energie ako zvyลกok sveta dohromady. Ukรกzala to ลกtรบdia Global Energy Monitor, mimovlรกdnej organizรกcie so sรญdlom v USA. Druhรก najvรคฤลกia svetovรก ekonomika je tieลพ najvรคฤลกรญm producentom sklenรญkovรฝch plynov, ktorรฉ spรดsobujรบ zmenu klรญmy. ฤรญna sa zaviazala, ลพe do roku 2030 dosiahne maximum emisiรญ uhlรญka a do roku 2060 ich znรญลพi na nulu.
V predchรกdzajรบcich mesiacoch pritom prekonala niekoฤพko vฤบn extrรฉmneho poฤasia, ktorรฉ podฤพa vedcov zhorลกuje prรกve zmena klรญmy. ฤรญna mรก v sรบฤasnosti vo vรฝstavbe zariadenia na vรฝrobu elektriny z obnoviteฤพnรฝch zdrojov s celkovou kapacitou 339 gigawattov (GW), z toho 159 GW veternej a 180 GW solรกrnej energie. Toto ฤรญslo viac ako osemnรกsobne presahuje poฤet projektov v USA, kde sรบ vo vรฝstavbe obnoviteฤพnรฉ zdroje s kapacitou len 40 GW, uvรกdza sprรกva.
Takmer dve tretiny veฤพkรฝch veternรฝch a solรกrnych elektrรกrnรญ vo vรฝstavbe na celom svete sa tak nachรกdza v ฤรญne. Rastรบca kapacita obnoviteฤพnรฝch zdrojov tu stlaฤila podiel vรฝroby uhlia na novรฉ minimรก, ukรกzal vรฝskum Global Energy Monitor.
Momentรกlne sa vลกak krajina do veฤพkej miery stรกle spolieha na silne zneฤisลฅujรบce uhoฤพnรฉ elektrรกrne, aby sa vyrovnala s prudkรฝm nรกrastom dopytu po energii. Kombinovanรก kapacita veternej a slneฤnej energie v ฤรญne vลกak tento rok podฤพa sprรกvy predbehne vรฝrobu elektriny z uhlia.
V areรกli SPU v Nitre pribudne ukรกลพkovรก vฤelnica
V areรกli Slovenskej poฤพnohospodรกrskej univerzity v Nitre vznikne ukรกลพkovรก vฤelnica. Jej vybudovanie bude ฤalลกou etapou projektu univerzitnรฝch lรบk BIO:VCEL:IN, informovala Alica Beลovรก, riaditeฤพka Botanickej zรกhrady SPU. Vฤelnica bude doplnenรก o monitorovacรญ systรฉm. Osadenie vฤelnice je plรกnovanรฉ na voฤพnej ploche pri Pavilรณne RI pod korunami mohutnรฝch lรญp. Tie zabezpeฤia vฤelรกm pocit sรบkromia a ลพiaduce tienenie.
โUmiestnenie, vรฝber a zรกzemie sme dรดkladne konzultovali s viacerรฝmi vฤelรกrmi. Letรกฤe รบฤพov budรบ orientovanรฉ v smere od budov, na lรบky. Priamo na tejto ploche je vysiata ลกpeciรกlna zmes pre opeฤพovaฤe. Na jeseล tu budรบ vysadenรฉ medonosnรฉ dreviny a kry,โ skonลกtatovala Beลovรก.
Samotnรก vฤelnica bude pozostรกvaลฅ z drevenej stavby s technickรฝm zรกzemรญm a ovlรกdacou jednotkou, piatich รบฤพov na podstavcoch, oborovรฉho oplotenia s uzamykateฤพnou brรกnkou a riadnym znaฤenรญm. โV priestore nebudeme nikdy pracovaลฅ s chemickรฝmi prรญpravkami, ako je tomu na poฤพnรฝch kultรบrach, ฤo vo vลกeobecnosti negatรญvne ovplyvลuje sprรกvanie vฤelstiev,โ podotkla riaditeฤพka Botanickej zรกhrady.
Aktuรกlne sรบ v priestore budรบcej vฤelnice v zemi pripravenรฉ inลพinierske siete: elektrina pre napojenie stavby, kabelรกลพ pre wifi a kameru pre ฤasozbernรฉ video. Informaฤnรฝ systรฉm bude pozostรกvaลฅ z edukatรญvnych interaktรญvnych tabรบฤพ, ktorรฉ budรบ odbornรบ aj laickรบ verejnosลฅ vzdelรกvaลฅ v tรฉme dรดleลพitosti opeฤพovaฤov. Informovaลฅ budรบ aj o vฤelstvรกch, medonosnรฝch rastlinรกch s prepojenรญm na ลพivotnรฉ prostredie a biodiverzitu.
Plรกnovanรฉ rozdelenie parku Poloniny kritizuje aj SAV
Komisia Slovenskej akadรฉmie vied pre ลพivotnรฉ prostredie aย klimatickรบ zmenu ako odbornรฝ, poradnรฝ orgรกn SAV so znepokojenรญm sleduje plรกny aย aktivity na rozdelenie sรบฤasnรฉho Nรกrodnรฉho parku Poloniny na zredukovanรฝ Nรกrodnรฝ park (NP) Poloniny a novรฝ Prรญrodnรฝ park Poloniny โย Nรญzke Beskydy.
โDovolรญme si zรกroveล pripomenรบลฅ, ลพe รบzemie Nรกrodnรฉho parku Poloniny je oblasลฅou sย mimoriadnymi prรญrodnรฝmi hodnotami aย jedno zย najcennejลกรญch รบzemรญ Slovenska zย hฤพadiska prรญrodnรฉho iย kultรบrneho dediฤstva. Takto cennรฝch รบzemรญ na Slovensku, ale aj vย Eurรณpe mรกme veฤพmi mรกlo aย ich ochrana aย zachovanie v ฤo najlepลกom stave pre budรบce generรกcie by mali byลฅ najvyลกลกou prioritou,โ uviedla SAV.
Prijatie nรกvrhu by znamenalo vรฝraznรบ redukciu vรฝmery รบzemia NP oย takmer dve tretiny, jeho fragmentรกciu na navzรกjom izolovanรฉ ฤasti, rozdelenie sprรกvy ochrany prรญrody na dva subjekty, zย ktorรฝch jeden vย sรบฤasnosti neexistuje.
โTakto navrhnutรก zmena zniลพuje ochranu รบzemia, jeho konektivitu iย celkovรบ koherenciu รบzemรญ sรบstavy Natura 2000, hrozรญ zhorลกenรญm stavu zachovania predmetov ochrany, neumoลพลuje dostatoฤne kvalitnรบ sprรกvu ochrany prรญrody aย ลพivotnรฉho prostredia, zabezpeฤenie ochrany zรกujmov ลกtรกtu aย jeho medzinรกrodnรฝch zรกvรคzkov, vrรกtane tรฝch, ktorรฉ sรบ platnรฉ ลกpeciรกlne pre NP Poloniny,โ napรญsal Pavol Siman, predseda Komisie SAV vo svojom stanovisku.