BIG architekti
Galéria(11)

Známe dánske štúdio navrhlo uhlíkovo neutrálnu budovu pod kupolou zo solárnych panelov

Prvá budova Európskej komisie s nulovými emisiami bude postavená v španielskej Seville. Pôjde o spoločné výskumné centrum z dielne známeho dánskeho štúdia BIG. Má sa stať mekkou udržateľnosti a inovácií.

Solárna kupola, ako je projekt pomenovaný, napĺňa nielen záväzok výskumného centra o udržateľnosti, ale zjednocuje aj európsku víziu iniciatívy Nový Európsky Bauhaus. Vytvorí nový štandard pre pracovný priestor, ktorý umožní zdieľanie znalostí, priestor pre spoločné tvorenie a podnieti kolaboráciu.

Spoločné výskumné centrum (Joint Research Center/JCR) obsiahne 12 výskumných jednotiek, verejné ale aj súkromné vonkajšie priestory. Na prízemí budova ponúkne konferenčné priestory, jedálenskú zónu, ale aj miesta na stretávanie, zatiaľ čo vyššie poschodia budú patriť kanceláriám, výskumným jednotkám a tie najvyššie bezpečnosti. Miesta na kreatívnu spoluprácu budú čelom k námestiu a priestory, kde sa treba na prácu sústrediť sú situované smerom k záhrade.

big sevilla (8)
Solar en La Cartuja
big sevilla (5)
big sevilla (7)
big sevilla (1)
big sevilla (10)
big sevilla (9)
big sevilla (6)

Inšpirované samotným mestom

Budova s rozlohou takmer 10-tisíc m2 pre európsku komisiu má vyrásť v bývalom areáli EXPO 92 na Isla de la Cartuja. Celý projekt je v súlade s cieľom mesta nastaviť do roku 2025 globálny štandard udržateľnosti, rovnako aj v súlade s projektom eCity Sevilla dekarbonizovať Isla de la Cartuja. Jeho víziou je využitie 100% obnoviteľných zdrojov energie.

Samotný tvar budovy pozýva k príležitosti spojiť výskumné centrum s promenádou rieky Jardin Americano a obchodným centrum Torre Sevilla do jedného plynulého, kontinuálneho verejného priestoru, ktorý je zároveň typickou španielskou plazou i promenádou zároveň.

big sevilla (5)
Spoločné výskumné centrum Európskej komisie v španielskej Seville sa má stať prvou budovou spomedzi európskych inštitúcií s nulovými čistými emisiami. | Zdroj: BIG

BIG inšpirovaný zatienenými námestiami a ulicami Sevilly, navrhuje pokryť celý projektový pozemok obrazne mrakom solárnych prístreškov. Tie budú chrániť plazu, záhradu a výskumnú budovu pod nimi, podobne ako pergoly, ktoré sú typické pre Sevillu. Striešky pozostávajú zo štvorcových ľahkých PV dosiek, podopretých štíhlymi stĺpmi. Strešná krajina kaskádovito klesá od stredu až po výšku človeka na svojom obvode, čím vytvára rôznorodé verejné priestory pod sebou.

„Naším dizajnom pre Spoločné výskumné centrum v Seville sme sa predovšetkým snažili umožniť, aby udržateľná výkonnosť budovy formovala architektonickú estetiku, ktorá nielenže zlepšuje výkon budovy, ale tiež ju robí obývateľnejšou a krajšou,“ povedal o projekte Bjarke Ingels, zakladateľ BIG group.

Čistá nula a prírodné materiály

Cieľom projektu je úplne kompenzovať emisie a jeho uhlíkovú stopu, a to aj z jeho výstavby, najmä prostredníctvom výroby solárnej energie, ktorá ďaleko presiahne jej vlastné prevádzkové potreby. Zabezpečí to štvornásobné množstvo panelov, než bolo pôvodne v projekte plánované. Tým sa stane centrum prvou budovou spomedzi európskych inštitúcií s nulovými čistými emisiami.

Pasívny dizajn budovy vďaka svojej plytkej podlahe a neustálemu tieneniu pod „oblačnou“ pergolou umožňuje prirodzené krížové vetranie a ideálne svetelné podmienky, čím sa zníži spotreba energie na umelé osvetlenie, klimatizáciu i mechanické vetranie.

Solar en La Cartuja
Projekt centra Európskej komisie v španielskej Seville dostal názov Solárna kupola. | Zdroj: BIG

Dizajn uprednostňuje miestne zdroje materiálov, ako sú vápenec, drevo a keramické dlaždice. Štruktúra je z nízkouhlíkového betónu, čím sa emisie CO2 znížia až o 30 %. Pergolová oblačná konštrukcia je vyrobená z recyklovanej ocele. Vonkajšie záhrady, miestna zeleň a vodné prvky znižujú alebo eliminujú efekt tepelného ostrova a vytvárajú príjemnú mikroklímu.

Projekt je tiež v súlade s rozhodnutím Európskeho Parlamentu z minulého roka, podľa ktorého všetky novopostavené budovy od roku 2030 musia mať nulové emisie. Je to jedným z krokov k naplneniu cieľov balíka Fit for 55 a Európskej zelenej dohody.

Spoločné výskumné centrum Európskej komisie bolo po prvýkrát otvorené v roku 1994 a hostí viac než 400 medzinárodných zamestnancov, ktorí poskytujú potrebné informácie a dáta na podporu kľúčových európskych politík, ako sú digitálna ekonomika, umelá inteligencia, inovácie a udržateľnosť.

Spoločné výskumné centrum (Joint Research Centre)

Lokalita: Sevilla, Španielsko
Architekti: Bjarke Ingels Studio
Klient: Európska komisia
Plocha: 9 922 m2
Stav: v procese