Rekonštrukcia Cuddymoss
Galéria(10)

Zo starej ruiny vznikol raj pre ornitológa, citlivú obnovu ocenili aj odborníci

Tam, kde sa nové spája so starým. Tam, kde sa používajú aj materiály, ktoré by boli pre iných odpadom. Dom Cuddymoss síce pôsobí stroho, no zaujme príťažlivou eleganciou zvonka aj zvnútra.

V krásnej krajine grófstva North Ayrshire v juhozápadnom Škótsku, neďaleko mesta Beith, prebehla zaujímavá obnova. Stará 200-ročná ruina sa zmenila na príjemné a moderné bývanie. Z diaľky toto miesto môže pôsobiť na prvý pohľad stále opustene. A práve v tom je podľa architektov z Ann Nisbet Studio kúzlo celého projektu s názvom Cuddymoss.

Projekt rekonštrukcie rešpektuje životnosť pôvodnej kamennej budovy a tehlovej ruiny, pričom každá časť bola podrobne zdokumentovaná. Vznikol tak súbor nákresov a diagramov, ktoré ilustrujú vývoj od jej pôvodného stavu z 19. storočia až po po posledné zmeny s opätovným použitím starých tehál, ktoré sa tu našli.

„Budova v ruine“ vznikla vďaka citlivému a zdržanlivému zásahu do pôvodnej hmoty. Na ňu nadviazali dve nové budovy – jedna ako prístavba a druhá ako novostavba umiestnená neďaleko.

ann nisbet studio cuddymoss (3)
ann nisbet studio cuddymoss (6)
ann nisbet studio cuddymoss (1)
ann nisbet studio cuddymoss (8)
ann nisbet studio cuddymoss (7)
ann nisbet studio cuddymoss (5)
ann nisbet studio cuddymoss (9)
ann nisbet studio cuddymoss (2)

Obvodové múry bez strechy

„Keď sme s našim klientom uskutočnili prvú návštevu tohto miesta, stáli tu len štyri obvodové kamenné steny, betónová doska, dve tehlové steny slúžiace na oddelenie dobytka a jedna vnútorná priečka z kameňa. Strecha sa už dávno zrútila a interiér bol plný sute,“ popísali architekti pôvodný stav nehnuteľnosti.

Tá kedysi v jednej časti poskytovala prístrešie ľuďom, na druhej strane zase zvieratám. Naposledy sa využívala ako maštaľ pre kravy.

Kvôli minimu zásahov do pôvodných štruktúr sa architekti rozhodli pre vloženie dreveného rámu do existujúcej kamennej konštrukcie. Bol navrhnutý s ohľadom na jeho odstránenie niekedy v budúcnosti. Aj sám majiteľ, ktorý svoj nový domov miluje, o sebe radšej hovorí ako o správcovi miesta, ktoré môžu neskôr znovu využívať ďalšie generácie.

ann nisbet studio cuddymoss (2)
Rekonštrukcia rešpektuje životnosť pôvodnej kamennej budovy. | Zdroj: David Barbour

Rekonštrukcia, ktorá vrátila statku život

Takéto technické riešenie umožnilo odsadenie okien od pôvodných kamenných otvorov, vytvorenie širokých ostení a vizuálne vytvorenie dvoch entít – novej a starej. Otvory, ktoré boli dovtedy vyplnené a zamurované, sa znova otvorili a tehly v nich nahradili okná s trojitým zasklením.

Pribudol aj jeden nový otvor, a to okno v prednej časti s tenkým hliníkovým rámom. Vďaka nim má majiteľ teraz pocit, že krajina vstupuje do domu. Navyše sa cez ne môže venovať svojej vášni – pozorovaniu vtákov.

Obnova starého statku prebiehala po etapách, a to v duchu cirkulárnej ekonomiky. Zdržanlivý prístup budove vrátil život a zároveň zachoval jej pôvodný charakter. Kolmo k pôvodnej ruine pribudlo rozšírenie v podobe novej budovy. S tou starou je spojená jednoduchým skleneným prechodom. Naskytá sa z neho výhľad na okolitú krajinu.

Treťou budovou je úžitková prístavba umiestnená vo východnej časti pozemku. Tá sa od zvyšných dvoch odlišuje aj tmavou farbou drevenej fasády.

ann nisbet studio cuddymoss (6)
Stará a nová budova sú spojené jednoduchým skleneným prechodom. | Zdroj: David Barbour

Priestor pre obnoviteľné zdroje energie

Opráv sa po rokoch chátrania dočkali tiež staré kamenné a tehlové fasády. Ladí s nimi strieborný tón nového dreveného obkladu, ktorý pôsobí, akoby splýval s krajinou. K slovu sa dostali i obnoviteľné zdroje. Na vykurovanie, ohrev vody a riadené vetranie majiteľ využíva tepelné čerpadlo. Ako zdroj vody si musel nechať vyvŕtať vlastnú studňu.

V nesprávnych rukách mohla táto obnova dopadnúť zle. Namiesto toho sa architektom podarilo zachovať charakter pôvodného statku, ktorý čerpá z bohatej histórie škótskej architektúry a jej vzťahu ku krajine. Štúdio Ann Nisbet svojou prácou ukázalo prístup k obnove najvyššej kvality, a to s pochopením dôležitosti prispôsobiť sa a používať aj obnoviteľné zdroje.

Obnova ocenená odborníkmi

Citlivú rekonštrukciu, starostlivo vybrané materiály a udržateľný dizajn ocenili aj poroty súťaží RIBA National Award 2023, RIAS Award for Architecture 2023, RIAS Circular Economy Award 2023 alebo GIA Design Residential Award 2022.

Táto obnova je podľa nich skvelým príkladom toho, ako architekti v Škótsku zohrávajú kľúčovú úlohu pri dosahovaní našich environmentálnych cieľov prostredníctvom obnovy starých budov a zodpovedného používania materiálov.

Cuddymoss

Autor: Ann Nisbet Studio
Stavební inžinieri: AH Structural Solutions
Podlahová plocha: 171 m2
Klient: súkromný
Lokalita: Škótsko, Spojené kráľovstvo
Realizácia:
2022
Fotografie: David Barbour