Bonusový obsah vytvorený exkluzívne pre členov Klubu ASB: Analýza trhu a najúspešnejších firiem v oblasti výroby a distribúcie energií za rok 2023.
energie
Zmierňovať dopady vysokých cien energií na Slovensku plošnou energetickou pomocou je krátkodobé riešenie, ktoré zaťažuje štátny rozpočet a nevytvára podmienky na dlhodobé zníženie nákladov. Plaftofma Budovy pre budúcnosť odporúča, aby sa vláda zamerala na dlhodobejšie riešenie v podobe
Kým Nemecko minulý rok vyplo posledné jadrové elektrárne kvôli ambicióznej iniciatíve za prechod na obnoviteľné zdroje, jadro vo svete rastie. Darilo sa mu aj minulý rok na Slovensku. A to vďaka tretiemu mochovskému bloku spustenému na jeseň 2022, ale aj spoľahlivej prevádzke ostatných jadrových blokov.
Po sedemdesiatich rokoch prichádza v Novákoch k významnej zmene. V stredu 20. decembra 2023 sa tu definitívne končí výroba elektriny a tepla z domáceho uhlia. Posledný vlak s uhlím pricestoval do Elektrární Nováky v nedeľu 17. decembra.
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) vydal cenové rozhodnutie pre Slovenský plynárenský priemysel (SPP), podľa ktorého by sa mala cena plynu v roku 2024 výrazne zvýšiť, a to približne na dvojnásobok.
Po približne roku od zavezenia prvej palivovej kazety do reaktora zvýšili Slovenské elektrárne (SE) jeho výkon na nominálnu hodnotu 471 megawattov. V pondelok o tom informovala hovorkyňa spoločnosti Oľga Baková.
Dostavba Atómovej elektrárne Mochovce mešká viac ako desať rokov. Podľa pôvodných plánov z roku 2008, mal byť tretí blok spustený do prevádzky v roku 2012 a štvrtý blok o rok neskôr. Termíny sa však pre opodstatnené aj pre neopodstatnené dôvody viackrát posúvali.
Zvyškové teplo sa nachádza všade okolo nás. Je to nielen ohriaty vzduch z komínov priemyselných podnikov, ale aj z bežných klimatizácií, administratívnych budov, nákupných centier a podobne. Analýza agentúry GreenTalk ukázala, že táto tepelná energia nemusí byť len odpadom, ale má veľký potenciál.
Štátny plynárenský podnik chce podporiť využívanie obnoviteľných zdrojov energie výstavbou veterného parku s ôsmimi turbínami v okrese Galanta na súkromných pozemkoch – poľnohospodárskej pôde. Turbíny budú pripojené do elektrizačnej sústavy Slovenska s inštalovaným výkonom 57,6 MW.
Projekt geotermálnej elektrárne v okrese Prešov prešiel úspešne, po takmer dvoch rokoch, procesom posudzovania vplyvov na životné prostredie. Zámer vybudovať prvú slovenskú geotermálnu elektráreň sa tak môže posunúť do fázy realizácie.
Potvrdzuje to i skalický producent vykurovacích technológií, spoločnosť Protherm Production. Podobne, ako u iných podnikov, aj jeho prvoradým cieľom je popri zvyšujúcej sa výrobe znižovať spotrebu energií.
Eurostat v závere januára 2023 zverejnil údaje za rok 2021 o podieloch energie z obnoviteľných zdrojov v jednotlivých ekonomikách EÚ. V prípade Slovenska podiel oproti predchádzajúcim rokom stagnuje nad úrovňou 17 %.
Podľa najnovších údajov Eurostatu za rok 2021 je elektrina z obnoviteľných zdrojov v Európskej únii na vzostupe. Na svojej webstránke o tom informoval štatistický úrad EÚ Eurostat.
Myšlienka osadenia fotovoltických panelov sa zrodila v hlave otca známeho slovenského hokejistu pred viac ako rokom. Zdĺhavá administratíva oddialia ich spustenie na trenčianskom zimnom štadióne o ďalšie mesiace.
Vplyvom nárastu trhových cien plynu dochádza k celkovému zvýšeniu regulovaných poplatkov za distribúciu plynu pre všetkých odberateľov v priemere o 20 % a maximálnych regulovaných koncových cien plynu pre zraniteľných odberateľov vrátane domácností v priemere asi o 200 %.