Čo majú spoločné kúpeľňa, balkón a terasa? Všetky sú vystavené vlhkosti a vode, preto si vyžadujú kvalitnú hydroizoláciu. Spoločnosť Mapei ponúka kompletné systémové riešenie s dôrazom na udržateľnosť. Základom je hydroizolácia Mapelastic Zero.

Od januára tohto roka nadobudla účinnosť novela zákona č. 24/2006 o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA), a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, pričom ďalšia novela súvisí s prijatím nového Stavebného zákona od apríla 2025. Účelom novoročnej novely bolo odstrániť tzv. goldplating a exaktnejšie definovať jednotlivé procesy v EIA.

Natália Nováková -
Prehľad developerských projektov

Trenčín ako Európske hlavné mesto kultúry pre rok 2026 má síce nové železničné nástupiská, ale staničná budova aj priľahlá autobusová stanica sú miestom, ktorým by ste sa v noci radšej vyhli. Zmeniť to má čiastočne obnova autobusovej stanice, ktorá sa začala. Po rekonštrukcii bude mestská, prímestská i diaľková autobusová doprava inak usporiadaná.

Sláva Štefancová -

Na úpravu fasádnych povrchov budov, ktoré sa nachádzajú v oblastiach s vyšším znečistením alebo vyššou vlhkosťou, je vhodné použiť fasádne omietky so samočistiacim efektom. Jednou z možností je samočistiaca omietka na silikónsilikátovej báze s fotokatalickým efektom, vďaka ktorému má samočistiacu schopnosť. Zároveň zabraňuje znečisteniu a rastu rias na povrchu.

Časopis Stavebné materiály -

V príprave na stavebnú legislatívu je treba spoznať aké sú práva a povinnosti stavebníka, projektanta a zhotoviteľa. Kľúčovou osobou sa stáva projektant. Podobne ako projektant, aj zhotoviteľ stavby sa zodpovedá stavebníkovi.

Natália Nováková -

Už asi nikto nepochybuje o tom, že integrované uvažovanie je základom toho, aby vznikla udržateľná budova. Tento princíp sa masívne využíva pri projektoch veľkých administratívnych centier, nových priemyselných zón aj v rezidenčnej výstavbe. Princípy trvalej udržateľnosti pri navrhovaní budov sú pomerne jednoduché: menej spotrebovanej energie a vody, využívanie lokálnych zdrojov a energie, minimalizácia nebezpečných látok a, napokon, zohľadnenie celého životného cyklu budovy.

Horná hranica sadzby miestneho poplatku za rozvoj sa má zvýšiť na základe vývoja cien stavebných prác, materiálov a pozemkov za roky 2018 až 2023. Ďalšia zmena by sa mala týkať rozšírenia možností výnosu z poplatku na rozvoj na okruh ďalších oprávnených výdavkov. Vyplýva to z poslaneckého návrhu novely zákona o miestnom poplatku za rozvoj, ktorý v utorok posunuli poslanci Národnej rady (NR) SR do druhého čítania.

TASR -