Na úpravu fasádnych povrchov budov, ktoré sa nachádzajú v oblastiach s vyšším znečistením alebo vyššou vlhkosťou, je vhodné použiť fasádne omietky so samočistiacim efektom. Jednou z možností je samočistiaca omietka na silikónsilikátovej báze s fotokatalickým efektom, vďaka ktorému má samočistiacu schopnosť. Zároveň zabraňuje znečisteniu a rastu rias na povrchu.
V Liptovskom Mikuláši v pondelok začali s rekonštrukciou Alexyho ulice za takmer jeden milión eur. Obnova ulice na druhom najväčšom liptovskomikulášskom sídlisku Nábrežie prinesie nový povrch cesty, pokračovanie vnútromestskej cyklotrasy, nové chodníky, parkoviská, verejné osvetlenie aj vodovod.
V príprave na stavebnú legislatívu je treba spoznať aké sú práva a povinnosti stavebníka, projektanta a zhotoviteľa. Kľúčovou osobou sa stáva projektant. Podobne ako projektant, aj zhotoviteľ stavby sa zodpovedá stavebníkovi.
Už asi nikto nepochybuje o tom, že integrované uvažovanie je základom toho, aby vznikla udržateľná budova. Tento princíp sa masívne využíva pri projektoch veľkých administratívnych centier, nových priemyselných zón aj v rezidenčnej výstavbe. Princípy trvalej udržateľnosti pri navrhovaní budov sú pomerne jednoduché: menej spotrebovanej energie a vody, využívanie lokálnych zdrojov a energie, minimalizácia nebezpečných látok a, napokon, zohľadnenie celého životného cyklu budovy.
Miestny poplatok za rozvoj sa bude zvyšovať, poslanci chcú upraviť jeho hornú hranicu kvôli inflácii
Horná hranica sadzby miestneho poplatku za rozvoj sa má zvýšiť na základe vývoja cien stavebných prác, materiálov a pozemkov za roky 2018 až 2023. Ďalšia zmena by sa mala týkať rozšírenia možností výnosu z poplatku na rozvoj na okruh ďalších oprávnených výdavkov. Vyplýva to z poslaneckého návrhu novely zákona o miestnom poplatku za rozvoj, ktorý v utorok posunuli poslanci Národnej rady (NR) SR do druhého čítania.
Má turbolentný vzťah s primátorom Matúšom Vallom, hospodári lepšie ako bratislavský magistrát a do ôsmich rokov chce sfunkčniť všetky chodníky v Petržalke - asfaltovaním. Ján Hrčka je starostom mestskej časti Petržalka od roku 2018. Do funkcie bol znovuzvolený v roku 2022, pričom dnes o sebe hovorí, že je to iný Ján Hrčka – menej sa hádajúci, no stále kritický.
Kým vo februári 2018 bola jeho úroveň 1 496 eur/m², v súčasnosti už prekročila magickú hranicu 3 000 eur/m2 a stúpla na 3 009 eur/m², informovala o tom v utorok Realitná únia SR.
Od apríla nadobúda účinnosť zákon č. 25/2025 Z. z. (Stavebný zákon), ktorý nahradil dovtedy platný a účinný zákon č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon). V očiach odbornej verejnosti predstavuje nový Stavebný zákon kompromis medzi predchádzajúcim, už mierne archaickým, stavebným zákonom z roku 1976 a zákonom z roku 2022, ktorý však nikdy nenadobudol účinnosť.
Unikátne miesto, kde sa snúbia nový dizajn a zelené plochy s históriou mesta. Tak by sa dal stručne opísať Park histórie, ktorý podľa návrhu architektov z ateliéru SOA a Koncept vznikol v západočeskom meste Aš a ktorého súčasťou sa stala revitalizácia a modernizácia niekoľkých hektárov parku.
Vznik tepelných mostov. Náročná montáž. Ťažká manipulácia. Zateplenie plochej strechy môže byť výzvou. Atikový prvok Austrotherm však rieši hneď niekoľko problémov. Realizácia je rýchla, jednoduchá a efektívna. Postačia na ňu dvaja ľudia a jeden deň. Bez potreby žeriava či špeciálneho náradia. Navyše pomáha predchádzať vzniku plesní. Ako je to možné?
Peľová sezóna je strašiakom každého alergika. Prečo ale dýchať znečistený vzduch plný baktérií a vírusov, keď zlepšenie máte na dosah? Technológia nanoeTM X od spoločnosti Panasonic Heating & Cooling Solutions dokáže pomocou miliárd hydroxylových radikálov odstrániť zo vzduchu drvivú väčšinu peľov, ale aj vírusov, baktérií a plesní. V mnohých prípadoch dokonca viac ako 99 % z nich!
Ide konkrétne o rekonštrukciu 400-kilovoltovej rozvodne v Mukačeve, výstavbu novej 400-kilovoltovej rozvodne v Užhorode a posilnenie rozvodnej siete, nové vedenie na 300 kilovoltov a vodnú elektráreň pre Zelený ostrov.