V súčasnosti sa produkcia energie spaľovaním uhlia pohybuje na úrovni zhruba 140 TWh/rok, pričom túto energiu bude nutné čo najskôr nahradiť. Česká republika sa prihlásila k úplnému ukončeniu využívania uhlia do roku 2033, čo znamená, že v nasledujúcich rokoch môže v jej energetickom mixe práve tých 140 TWh energie ročne chýbať.
Využívanie finančných prostriedkov Európskej únie na rozvoj železničnej dopravy je pre Slovenskú republiku strategickou prioritou. O aktuálnych úspechoch a plánoch sme sa rozprávali so štátnou tajomníčkou Ministerstva dopravy SR Denisou Žilákovou.
Aj pri aktuálne platnej legislatíve je bez problémov možné postaviť rodinný dom, ktorý bude primárne vykurovaný plynovým kondenzačným kotlom s doplnkovým obnoviteľným zdrojom tepla.
Objednávateľom stavby ekoduktu pod názvom D3 Zelený most Svrčinovec bola Národná diaľničná spoločnosť, a.s., Bratislava, zhotoviteľom bolo združenie Zelený most Svrčinovec pod vedením spoločnosti VÁHOSTAV, a.s., Bratislava, a s druhým členom spoločnosťou COMBIN BANSKÁ ŠTIAVNICA, s. r. o., Banská Štiavnica.
Spoločnosť Doka spolu so svojou materskou spoločnosťou Umdasch Group predstavila na veľtrhu bauma 2025 v Mníchove viac ako 40 inovácií v oblasti debnenia, lešenia, digitalizácie a ďalších kľúčových oblastí pokrývajúcich životný cyklus stavby. Ich cieľom je zvýšiť efektívnosť a produktivitu na stavenisku a pripraviť tak monolitické stavby na budúcnosť.
Odborná verejnosť víta nový Stavebný zákon platný od apríla 2025 a Portál výstavby. Ale diskusia počas Development Summitu 2025, ktorý sa konal 15. apríla, ukázala, že treba dotiahnuť napríklad vykonávacie vyhlášky či mandátne certifikáty pre architektov či autorizovaných inžinierov. Zmenami prechádza celý stavebný sektor.
Špeciál ASB Najvýznamnejšie architektonické ateliéry je už v predaji. Kto sa dostal do nášho výberu?
Po úspešných publikáciách Mladí slovenskí architekti a Osobnosti slovenskej architektúry bolo vytvorenie nezávislého pokračovania s názvom Najvýznamnejšie slovenské architektonické ateliéry na Slovensku prirodzenou voľbou.
Mestská architektúra sa v posledných desaťročiach vyvíja v duchu udržateľnosti, estetiky a funkčnosti. Moderné mestá kladú dôraz na kvalitné verejné priestory, ktoré nie sú len vizuálne atraktívne, ale aj praktické a trvácne.
Mesto Trnava avizuje ešte počas tohto roka spustenie architektonickej súťaže súvisiacej s projektom nových nájomných bytov na Okružnej ulici. Na stredajšej tlačovej konferencii to uviedol primátor Trnavy Peter Bročka. Predmetné nehnuteľnosti zahŕňajúce i dve výškové budovy sú aktuálne vo vlastníctve spoločnosti Vuje. Mesto ich kúpi za šesť miliónov eur.
Do registra záujemcov o byty v systéme štátom podporovaného nájomného bývania sa od jeho februárového spustenia prihlásilo vyše 9-tisíc ľudí, počet pritom neustále stúpa. Na stredajšom informačnom fóre Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania, ktoré sa po Nitre a Košiciach konalo v hlavnom meste, to uviedla generálna riaditeľka agentúry Eva Lisová.
Projekt Nový trh zaujme predovšetkým hmotou a extravaganciou, navrhnutou kanceláriou Architekti Šebo Lichý. Zámer sa už stretol s nejednou prekážkou, ktoré prekonal. V roku 2024 prišli ďalšie problémy v podobe odvolaní a napadnutia územného rozhodnutia, ktoré projekt získal. Odpor časti verejnosti bol márny a developer si nedávno pripísal ďalšie dôležité víťazstvo.
Perforovaný plech AVG Metal sa stal výrazným architektonickým prvkom súčasnej fasádnej tvorby. Vďaka jeho schopnosti prepájať dizajn s funkčnosťou ponúka architektom a projektantom široké spektrum možností pri tvorbe identity moderných budov. Spoločnosť AVG prichádza s vlastnou výrobou perforovaných plechov, ktorá reflektuje požiadavky modernej architektúry a technickej precíznosti.