ake su trendy vo vystavbe pasivnych domov
Galéria(8)

Aké sú trendy vo výstavbe pasívnych domov?

Na túto otázku priniesla hneď niekoľko odpovedí  medzinárodná konferencia, ktorá sa konala 13. a 14. októbra 2011 v Bratislave. Jednou z nelichotivých informácií medzi riadkami, respektíve medzi prednáškami bolo aj to, že nebyť partnerskej Slovensko-Českej organizácie a účasti odborníkov z Rakúska a Nemecka, asi by sme sa o tejto atraktívnej téme veľa nedozvedeli. Zaujímavých príspevkov zo Slovenska bolo totiž žalostne málo.

ake su trendy vo vystavbe pasivnych domov 5362 big image
01 rik 1760 big image
06 rik 1818 big image
05 rik 1877 big image
04 rik 1834 big image
03 rik 1880 big image
02 rik 1869 big image
Podľa európskej Smernice o energetickej efektívnosti budov (EPBD), ktorá je záväzná aj pre našu krajinu, by všetky nové budovy postavené po roku 2020 mali mať takmer nulovú spotrebu energie. To však nestačí napísať. Dôležité je túto, v zásade správnu myšlienky tiež podporiť – ako finančne, tak aj informačne. A hoci sa to pri pohľade na našu stavebnú prax možno nezdá, informácie aj riešenia sú známe. Problémom je len to, že informácie nie sú na správnych miestach a s riešeniami nám chýbajú skúsenosti. Podobne ako minulé ročníky, aj tohtoročná Bratislavská konferencia o pasívnych domoch sa pokúsila napraviť aspoň časť tohto problému – pochopiteľne tú informačnú. Prednášajúci sa s jej účastníkmi podelili ako o výsledky výskumov, ktoré sa týkali napríklad možností zakladania rodinných domov v pasívnom štandarde, tak aj o praktické skúsenosti s výstavbou rôznych typov budov,  úsporných dokonca nielen energeticky, ale aj finančne. Užitočných informácií tu odznelo naozaj veľa, ostáva len dúfať, že načúvali aj tie správne uši.

Erika Kuhnová



Konferenciu zahájil Lorant Krajcsovics, predseda slovenského združenia Inštitút pre energeticky pasívne domy.



Tému energeticky úsporného stavania podporila svojou účasťou a krátkym príhovorom aj hlavná architektka Bratislavy Ingrid Konradová, ktorá by chcela priniesť trvalú udržateľnosť a odborný prístup aj do našej stavebnej praxe. Pri znižovaní nášho sklzu za vyspelou Európou stavila na osvetu a komunikáciu s politikmi, ktorým chce predkladať a vysvetľovať odborné stanoviská.

K nemnohým zástupcom Slovenska na konferencii patrila Klára Macháčová z Fakulty architektúry STU v Bratislave. Na snímke v diskusii o predmete jej prednášky – Slnečnom obale a solárnom urbanizme, s uznávaným odborníkom na problematiku technológie pasívnych budov Janom Tywoniakom z Fakulty stavební ČVUT v Prahe.

K zaujímavým príspevkom z praxe patrila aj prednáška Roberta Schilda zo Sain-Gobain Isover Austria o úspešnej rekonštrukcii jedného bytu v bytovom dome na pasívny štandard.



Súčasťou sprievodného programu boli exkurzie do realizovaných pasívnych domov na Slovensku a v Rakúsku, ako aj výstava materiálov a technológií dôležitých pre úsporné stavanie. Samozrejme, nechýbali na nej výrobcovia rôznych zatepľovacích materiálov.