Anketa na tému dvere: Čistý dizajn a viac centimetrov
Dvere tvoria výrazný interiérový aj fasádny doplnok. Výberom nekonvenčnej farebnosti alebo atraktívneho materiálu sa z nich môže stať dominantný prvok miestnosti aj charakteristický vstup do objektu. Výrobcovia však ponúkajú aj opačné možnosti, kde sa existencia dverí dá úspešne kamuflovať rôznymi spôsobmi. V našej ankete nájdete odpoveď okrem iného aj na to, čo je prioritou pre interiérových dizajnérov či koncových zákazníkov.
S akými zaujímavými požiadavkami zo strany architektov a interiérových dizajnérov na riešenie dverných otvorov sa stretávate? Aké zaujímavé technické detaily ste riešili?
Ing. Dušan Majer,
konateľ spoločnosti Makrowin, s. r. o.
Architekti požadujú maximálne rozmery vchodových dverí, aké je možné vyrobiť bez vodorovného členenia nadsvetlíkom. Ďalšie požiadavky pre vchodové dvere zo strany architektov sú skryté pánty a používanie antikorových držadiel z exteriérovej strany.
Mgr. Ota Meissner,
vedúci marketingu
spoločnosti SAPELI, a. s.
Naša spoločnosť vyrába všetky dvere a zárubne priamo na zákazku. Takže o zaujímavé požiadavky nie je núdza. Všeobecne sa dá povedať, že sa množia požiadavky na ideálne zladenie interiéru. Dizajnéri kladú dôraz najmä na kvalitný dyhovaný sortiment zladený s obkladmi stien, nábytkom a ďalšími prvkami.
Mgr. Jozef Prokeš,
vedúci divízie dverí spoločnosti
J. A. P. Slovakia
V súčasnosti sa často stretávame s požiadavkami na dvere a obložkové zárubne v bielej povrchovej úprave a vyhotovenie vo vysokom lesku. Z technických detailov sa často vyskytujú požiadavky na vysoké dvere s výškou priechodnosti 250 – 270 cm.
Bc. Igor Strasser,
riaditeľ spoločnosti
NEXT Dvere, s. r. o.
Najčastejšie požiadavky v rámci atypických riešení sú v rozmeroch dverí od 800 do 1 800 mm do šírky a 1 970 – 2 400 mm do výšky. Povrchové úpravy poskytujeme podľa želania klienta od fólie, dyhy, masívu, úpravy vo farbe RAL, antikora a podobne. Klienti pozitívne reagujú na možnosť výroby atypických bezpečnostných dverí s bočným svetlíkom alebo nadsvetlíkom prípadne ich kombináciou s dodržaním všetkých bezpečnostných a protipožiarnych požiadaviek. Naše bezpečnostné dvere sa všetky vyrábajú na mieru, z tohto dôvodu vieme uspokojiť i tie najnáročnejšie požiadavky klientov na bezpečnosť a komfort používania.
Ľubomír a Dušan Svetlíkovci,
majitelia spoločnosti Mirador
Najväčšou požiadavkou pri rodinných domoch, či už zo strany architektov, alebo investorov, sa stáva materiálové a tvarové zjednotenie vchodových dverí a garážových brán. Takéto zjednotenie detailov je možné dosiahnuť vďaka takzvaným panelovým vchodovým dverám, kde je možné použiť úplne identické materiálové a tvarové riešenie. Moderný dizajn a priame línie predurčujú tento typ vchodových dverí do moderných stavieb a na rozdiel od klasických vchodových dverí spĺňajú aj tie najnáročnejšie tepelnoizolačné požiadavky. Vďaka tomu sú vhodné aj do nízkoenergetických a energeticky pasívnych stavieb. V poslednom čase sledujeme zvýšený dopyt po drevohliníkových vchodových dverách, kde je veľká variabilita dizajnových možností. Investori si už začínajú uvedomovať, že vchodové dvere sú najčastejšie používanou výplňou stavebných otvorov, a preto je dôležité investovať do ich výberu dostatočný čas a finančné prostriedky. Nie je dobré podceňovať ich funkčnosť ani materiálové vyhotovenie.
Jiří Šrámek,
sales area manager
spoločnosti Wippro
Požiadavky odborníkov na interiéry sa nesú v jednoduchom štýle. Ide najmä o lakované hladké dvere v RAL odtieňoch, veľmi často rôzne odtiene bielej farby. Častá je aj požiadavka na výšku dverí pri štandardných interiéroch 2,1 do 2,3 m a v dizajnových interiéroch sú dvere vysoké až 2,8 m. Pri tomto vyhotovení odborníci žiadajú zloženie dverí z masívnej laťovky, ktorá je najvhodnejším materiálom na vyššie rozmery dverí a zárubní. Medzi zaujímavé systémy, ktoré riešime s architektmi a dizajnérmi, patrí bezobložkové vyhotovenie zárubní. Zárubňa s dvermi splýva so stenou a nevystupuje do priestoru. Vďaka tomu, že ponúkame lakovanie v odtieňoch RAL, sme schopní dvere zladiť so stenou a dosiahnuť maximálnu harmóniu.
Čo, naopak, patrí medzi prioritné požiadavky koncových zákazníkov alebo investorov?
Dušan Majer: Koncový zákazník býva náročný, čo sa týka tvaru vchodových dverí, a často požaduje vizualizácie, aby si svoje dvere vedel predstaviť. Najčastejšie sú to hladké dvere v kombinácii s antikorom.
Dôležitá je pre zákazníkov bezpečnosť, ďalej je to požiadavka na zámok, ktorý je možné otvárať odtlačkom prsta a ktorý sa prepája s inteligentným riadením celého domu.
Zákazníci, ktorí sa boja údržby drevených dverí, čoraz častejšie požadujú vchodové dvere v drevohliníkovom vyhotovení.
Ďalšia požiadavka je na dverový prah, ktorý je možné v prípade poškodenia (napr. pri sťahovaní nábytku) bez problémov vymeniť. Na tento detail výrobcovia vôbec nemyslia. Čo sa týka farebných odtieňov, tak najčastejšie požiadavky sú na prírodné tóny, ktoré zvýrazňujú prirodzenú krásu dreva.
Ota Meissner: Zákazníci sa snažia dosiahnuť maximálne priaznivý pomer kvality a ceny. Nasledujú požiadavky na vzhľad a dizajn dverí.
Jozef Prokeš: Medzi prioritné požiadavky investorov okrem perfektne vyhotovenej montáže a krátkych dodacích lehôt, patrí hlavne nízka cena a vysoká kvalita.
Igor Strasser: Hlavná požiadavka koncového zákazníka je primeraný pomer medzi kvalitou a cenou. Súčasne však musím dodať, že sa neradíme medzi firmy, ktoré ponúkajú menej kvalitné materiály pri poskytnutí zľavy. Kvalita a precízne technické spracovanie je našou prioritou. Všetko naše konanie a úsilie podriaďujeme heslu: Náš zákazník, náš pán.
Ľubomír a Dušan Svetlíkovci: Je to jednoznačne funkčnosť, tepelnotechnické požiadavky a v neposlednom rade aj dizajn, ktorý je možné vytvoriť naozaj podľa priania zákazníka alebo architekta. Bohužiaľ, i po 15 rokoch fungovania firmy sa ešte stále stretávame s požiadavkou vyrobiť a namontovať kvalitné vchodové dvere za cenu menej ako 500 eur. Takáto požiadavka je i pri najlepšej vôli a zachovaní estetických, materiálových a funkčných požiadaviek nesplniteľná.
Jiří Šrámek: Bohužiaľ, vo väčšine prípadov je to dnes cena. Zákazníci hľadajú dvere, ktoré sa aspoň približne podobajú kvalitným dverám vyrobeným firmami s dlhoročnými skúsenosťami, len aby ušetrili. Dizajn dverí spolu s kvalitou spracovania a predovšetkým použitých materiálov nie sú rozhodujúce. Zákazníci objavia dvere navonok podobné kvalitným dverám s cenovým rozdielom 50 %. Myslia si, že sa snažia na nich výrobcovia zarobiť a že majú vysoké marže. Taký vysoký cenový rozdiel je však ukrytý v rozdielnych materiáloch použitých na výrobu dverí a v ďalších detailoch spojených s konštrukciou dverí, na ktorých sa dá ušetriť.
–>–>
Ktorým smerom sa uberá vývoj a novinky v tejto oblasti?
Dušan Majer: Ako pri oknách aj pri vchodových dverách sú dôležité tepelnotechnické parametre, ktoré sa budú v budúcnosti len zlepšovať. Samozrejmosťou je aj vzduchotesnosť vchodových dverí. Budú sa minimalizovať nároky na údržbu používaním kombinácie dreva a hliníka.
Ota Meissner: Naša spoločnosť disponuje kompletnou ponukou interiérových dverí i zárubní a neustále pracujeme na vývoji a uvádzaní nových výrobkov a technológií. Zákazníci si postupne začínajú uvedomovať, že do rozličných miestností treba použiť rôzne dvere. Napríklad do spálne a detských izieb patria zvukovoizolačné, do kúpeľní a komôr klimaticky izolačné a podobne. Z pohľadu dizajnu sú jednoznačným trendom vyššie dvere s čistými rovnými líniami. Štandardom posledného obdobia sa stávajú dvere bez poldrážky.
Jozef Prokeš: Vývoj na trhu dverí sa podľa mňa uberá smerom k vyšším dverám, k originalite povrchov na jednej strane a k jednoduchosti povrchov v bielom vyhotovení. Dvere sa vyznačujú modernou koncepciou umelých povrchov, hlavne CPL lamináty v dekoroch dreva a tiež spomínanej bielej farby. Zaznamenávame čoraz väčší záujem o dvere zo skla. Uvádzame na trh dvere s lepeného skla s grafickou potlačou – grafosklo. Použitý grafický motív na dverách sa dá ďalej v interiéri použiť na sklo – zástenu za kuchynské linky, na výplň zábradlia schodísk, na dvierka kuchynskej linky, pracovné dosky a pod.
Igor Strasser: Vývoj v oblasti bezpečnostných dverí by sa mal uberať smerom k používaniu kvalitných materiálov a pravidiel schválených normami EÚ. Základné normy bezpečnostných dverí ako ENV 1627, požiarna odolnosť El30 a EW30, tepelný odpor R 0,47 – 0,57 (m2 . K)/W, súčiniteľ prechodu tepla U 1,6 – 0,8 W/(m2 . K), zvukové utlmenie do 42 dB berieme ako samozrejmosť. V súčasnosti sa však stretávame s množstvom nekvalitných hlavne dovozových „bezpečnostných dverí“, ktoré so skutočnou bezpečnosťou nemajú ani zďaleka nič spoločné. Nekvalitné materiály používané v spomínaných výrobkoch klientom spôsobujú zbytočné problémy a nepríjemnosti. Vsádzame na kvalitu a na tomto základe staviame a rozvíjame našu stratégiu smerom k používaniu hi-tech doplnkov ako štandardnej ponuky našich bezpečnostných dverí. Medzi tieto výrobky môžeme zaradiť kameru ukrytú v priezorníku, ktorá umožňuje prenos signálu na TV obrazovku, prípadne po pripojení na počítač sa môže pohyb pred dverami zaznamenať alebo prenášať internetom. Medzi ďalšie doplnky patriace do tejto kategórie možno zaradiť čítačku odtlačkov prstov, ktorá umožňuje otváranie dverí bez kľúčovou metódou na základe odtlačku prsta. Funkčnosť ovládania je v spojení s motorovou vložkou, ktorá po nasnímaní odtlačku prsta automaticky odomkne a po vstupe do bytu alebo domu zamkne dvere.
Ľubomír a Dušan Svetlíkovci: Vývoj sa jednoznačne uberá cestou znižovania energetickej náročnosti vchodových dverí a používania kombinácií drevohliníkových panelových vchodových dverí. V ponuke máme vchodové dvere s celkovou hodnotou prechodu tepla pod U = 0,8 W/(m2 . K), čo je pri vchodových dverách veľmi priaznivá hodnota, ktorá predurčuje tento výrobok aj do pasívnych domov. Čo sa týka materiálového a tvarového vyhotovenia, budúcnosť je jednoznačne v kombinácii drevohliníkových vchodových dverí,
používaní rovných antikorových držadiel a v čistých tvarových líniách výrobkov. Z interiérovej strany je trendom použitie transparentných náterov, aby v čo najväčšej miere vynikla krása a prirodzenosť ušľachtilého dreva. Sme držiteľom certifikátu drevených vchodových požiarnych dverí so 45-minútovou požiarnou odolnosťou.
Jiří Šrámek: Súčasnosť praje jednoduchému štýlu a jednoduchým materiálom. Medzi naše dizajnové výrobky patria bezobložkové zárubne, ktoré vďaka kontraprofilom patria medzi veľmi obľubené a zaujímavé riešenia zárubní a dverí. Kontraprofil tvorí ostré a jasne ukončené steny a omietky. Na tento kontra profil sa montuje bezobložková drevená zárubňa, ktorá s bezfalcovými dverami tvorí jednu rovinu so stenou. Tieto zárubne sú vhodné do chodieb, kde je niekoľko dverí, ktoré by mali tvoriť jednu rovinu so stenou. Ďalším obľúbeným prvkom sú dvere s vloženými podlahovými doskami. Dajú sa vyrobiť dvere, ktoré majú povrch z plávajúcej alebo masívnej podlahy. Výsledkom je vybiehajúca podlaha do dverí. Medzi aktuálne novinky patria dvere bezzárubňové, ktoré sú zapracované do steny a majú skrytú hliníkovou zárubňu. Tieto dvere sa dajú napríklad pretapetovať a úplne skryť do steny.
Na názor druhej strany sme sa opýtali aj Mgr. arch. Igora Lichého z ateliéru Architekti Šebo – Lichý. Aké sú najzaujímavejšie požiadavky investorov na riešenie dverných otvorov? Aké zaujímavé technické detaily riešite? Ktorým smerom predpokladáte vývoj a novinky v tejto oblasti? |
Mária Nováková
Foto: archív firiem
Článok bol uverejnený v časopise ASB.