Ankete

Anketa: Podstatný je vzájomný rešpekt, hovoria architekti o spolupráci s developermi

Úprimne si môžeme povedať, že prvé diela dnes významných developerov boli na prelome milénia rozpačité. Aj ich prístup k práci architektov, dizajnu budov, verejnosti a v neposlednom rade tvorbe kvalitného prostredia, kde dominuje zeleň. Opýtali sme sa preto významných slovenských architektov, ako sú podľa nich na tom developeri dnes.

Anketová otázka: Ako vnímate spoluprácu s developermi a čo by malo byť pri nej kľúčové tak pre architektov, ako aj developerov? Aká zmena je za posledných desať rokov signifikantná?

Matej Grébert, Compass Architekti: Vnímanie spolupráce medzi developermi a architektmi sa vyvíja v súlade s tým, ako sa mení celá spoločnosť. Klienti sú čoraz náročnejší a očakávajú vyšší štandard, či už z hľadiska dizajnu, alebo kvality samotných projektov. Developeri sa na tieto požiadavky musia adaptovať a prispôsobovať svoju ponuku, aby spĺňala očakávania trhu.

Nie je to však len o developeroch, ale aj o samotných klientoch, ktorí dnes za aktuálne ceny vyžadujú vyšší štandard. Tento tlak zo strany klientov je doplnený aj požiadavkami samospráv, ktoré kladú väčší dôraz na kvalitu verejných priestorov. Spoločne tieto faktory tlačia celé odvetvie smerom k lepším realizáciám a vyššej úrovni projektov.

Výraznou zmenou za posledných desať rokov je práve posilnená orientácia na kvalitu a štandard, ktorý sa očakáva nielen od developerov, ale aj od všetkých zainteresovaných strán vrátane architektov a samospráv.

Matej Grébert
Matej Grébert | Zdroj: archív respondenta

Miroslav Hrušovský, PANTOGRAPH: Spolupráca s developermi je pre architektonické firmy absolútne kľúčová. Úspech projektu závisí od symbiózy vízií architektov a ekonomických cieľov developerov, čo si vyžaduje otvorenú komunikáciu a vzájomný rešpekt. Kvalitná architektúra ide ruka v ruke s ekonomickou efektivitou.

Kľúčom k úspechu je harmónia medzi kreativitou a pragmatizmom. Jasne definované ciele a ich priebežné vyhodnocovanie sú základom efektívnej spolupráce postavenej na dôvere a transparentnosti.

Výrazný posun v spolupráci priniesli posledné roky. Dnes sa kladie dôraz na udržateľnosť a komplexný prístup zohľadňujúci environmentálne, sociálne aj ekonomické aspekty. Digitalizácia zefektívnila procesy a komunikáciu. Verejné priestory sa stávajú neoddeliteľnou súčasťou úspešných projektov.

Miroslav Hrušovský
Miroslav Hrušovský | Zdroj: archív respondenta

Rastúca konkurencia núti architektov a developerov hľadať inovatívne riešenia a odlišovať sa originalitou. Zaujímavým trendom je, že developeri čoraz častejšie integrujú architektov priamo do svojich tímov, čím sa prehlbuje vzájomné porozumenie a spolupráca.

Peter Kuklica, Kuklica Smerek architekti: V našom ateliéri máme skúsenosti hlavne s „butikovejším“ typom developerov, ako aj projektov, za čo sme veľmi vďační. V tomto segmente špecifických developerských projektov je spolupráca s developerom veľmi osobná, korektná a do veľkej miery kreatívna. Špecifické zadania dovoľujú, priam až nútia vybočiť z klasických developerských schém, čo je veľmi príjemné. Často majú menší developeri veľký záujem na samotnej architektúre, čo vedie k jedinečným výsledkom.

Naproti tomu veľké developerské mená majú štruktúru projektov veľmi jasne definovanú a odchýlky sa príliš netolerujú, treba korčuľovať v jasne daných mantineloch. Určite by bolo veľmi osviežujúce, keby sa aj väčší hráči trošku uvoľnili a nestavali viac-menej rovnaké projekty s inými fasádami, keďže práve oni majú v rukách podobu miest, v ktorých budeme žiť.

Vnímam však aj veľmi pozitívny posun developerov, a to hlavne v organizovaní súťaží. Celkovo je dôležité, aby si developeri uvedomili, že v obrovskej miere sú práve oni tým kľúčom k dobrému výsledku.

Peter Kuklica
Peter Kuklica | Zdroj: archív respondenta

Martin Paulíny, Paulíny Hovorka Architekti: Developerov považujeme za veľmi dôležitých klientov, klientov profesionálov. Pokiaľ pristupujú k svojej práci profesionálne, teda zodpovedne, premyslene a s určitou progresívnou víziou, sú výsledky ich podnikateľských aktivít dôležité a nezastupiteľné.

Spolu s verejnými investormi postupne vytvárajú podobu našich miest, vizuálny obraz stavu našej spoločnosti. Dôležité na práci developerov, ale aj architektov je práve uvedomenie si nevyhnutnosti byť profesionálni a zodpovední vo vzťahu k výsledkom našej práce.

martin pauliny
Martin Paulíny | Zdroj: archív respondenta

Developerský biznis prechádza zmenami, ktoré súvisia s čoraz vyššími požiadavkami užívateľov. Okrem faktu, že mám kde bývať alebo podnikať, je dôležité, v akej lokalite, v akej kvalitnej stavbe, aký verejný priestor budem okolo seba mať. S uvedeným faktom koliduje skutočnosť obrovského a asi aj neustále rastúceho investičného deficitu v oblasti obytných aj občianskych stavieb, ktorý je možno ešte viac vypuklý v regiónoch ako v hlavnom meste.

Článok bol uverejnený v časopise ASB 10/2024