04 Výstužná tkanina

Aplikačný postup: Tekutá hydroizolačná membrána na asfaltovej báze na izoláciu základov

Na rozdiel od klasických asfaltovaných pásov možno tekutou hydroizoláciou vytvoriť bezšvovú vodotesnú bariéru, a to bez ohľadu na tvar a zložitosť izolovanej konštrukcie. Je to dané predovšetkým jednoduchosťou spracovania.

Tekutá hydroizolácia sa aplikuje oceľovým hladidlom, špachtľou, štetcom alebo vysokotlakovým airless striekacím zariadením. Modifikovaná bitúmenová báza umožňuje dobrú spracovateľnosť a čistiteľnosť zašpinených plôch aj v mieste komplikovaných detailov, ako sú napríklad kúty a nárožia.

Tekutá hydroizolácia sa nanáša v niekoľkých vrstvách v závislosti od typu konštrukcie a okolitých podmienok. Ak sa nanáša na základové murivo, dosku a pod., medzi jednotlivé vrstvy je potrebné vložiť sklotextilnú výstužnú sieťku.

Info o materiáli: Jednokomponentová tekutá tixotropná hydroizolácia na bitúmenovo-latexovej báze na vytvorenie bezškárovej vodotesnej bariéry.

Príprava podkladu

Podklad, na ktorý sa bude tekutá hydroizolácia aplikovať, musí byť únosný a bez voľných častí. Nenasiakavé podklady je potrebné vyčistiť a odmastiť, nasiakavé očistiť oceľovou kefou a prach odstrániť metlou.

Škáry a priestupy v podklade s veľkosťou 5 mm a viac je potrebné vyplniť PUR penou, omietkou alebo cementovým lepidlom. Tekutú hydroizoláciu možno aplikovať na podklady z dreva, drevotriesky, dosiek OSB, ocele, betónu, tehál, kameňa, dreva, hliníka, polyuretánu EPS alebo XPS.

Čo budete potrebovať:

  • Tekutá hydroizolácia  illbruck OS925 spotreba: približne 1,5 kg/m² (balkóny a terasy, 2 vrstvy), približne 2,5 kg/m² (škáry, priestupy, okná, minimálne 1 vrstva), približne 2,5 kg/m² (pod terénom, 2 vrstvy), plastová nádoba 5 a 20 kg,  20 kg 91,80 €
  • Výstužná sklotextilná tkanina
  •  Náradie elektrické miešadlo ,oceľové hladidlo, štetec alebo špachtľa, vysokotlakové striekacie zariadenie (veľké plochy), ochranné okuliare, ochranné rukavice

Aplikácia tekutej hydroizolácie

Pri aplikácii tekutej hydroizolácie musí byť teplota podkladu vyššia ako 5 °C. Obsah vedra sa premieša ručne približne 3 minúty pred aplikáciou. Na podklad nie je potrebné naniesť penetračný náter. Tekutá hydroizolácia sa nanáša vždy na stranu smerom k zdroju vody.

Nanáša sa minimálne v dvoch vrstvách, s vložením výstužnej sklotextilnej sieťky alebo bez nej, a to štetcom, špachtľou, oceľovým hladidlom alebo valčekom. Na aplikáciu možno použiť aj airless striekacie zariadenie. Ďalšie vrstvy možno nanášať až po úplnom zaschnutí prvej vrstvy tekutej hydroizolácie v závislosti od okolitých podmienok, väčšinou po jednom až troch dňoch. Hydroizolácia je dostatočne vysušená, keď pevne drží na podklade, je pružná a odolná.

Tip: Ochrana pred mechanickým poškodením

Pri styku so zeminou je potrebná ochrana aplikovanej hydroizolácie pred mechanickým poškodením nopovou fóliou alebo doskami extrudovaného polystyrénu. Vytvrdnutá hydroizolácia je UV stabilná. Ak nehrozí jej mechanické poškodenie, môže byť odkrytá aj dlhší čas.

Celý postup nájdete na strane 2.