Archwars: Zmysel pre detail
Niekto naň nemá čas, niekomu chýba trpezlivosť a iný naň kašle. Cit pre detail je kombináciou perfekcionizmu, profesionálnej a remeselnej hrdosti a, samozrejme, aj vplyvu vonkajších okolností. Tento mesiac sme si pre vás vybrali to „najlepšie“. Či zlyhalo zhotovenie, alebo plánovanie, necháme na vás.
Aj dekan sa utne…
Ball State University, Muncie, Indiana, USA
… alebo nie? To, čo vyzerá ako najslabšie plánovanie, aké tu kedy bolo („začnime to lepiť, však to bude akurát“), je v skutočnosti zámerný vtip. Čierny mostík na obrázku je v skutočnosti prepojenie starej budovy s novopostaveným rozšírením. Vtip vymyslel sám dekan fakulty. Písmenká nechal naschvál nalepiť tak, že C je na pôvodnej budove. Vraj má študentom pripomínať, že každé ich rozhodnutie bude mať následok v realite. Ale možno sa len chcel zabaviť na tom, ako budú všetci hľadať „skrytý význam“.
Pestrá strava
Bratislava, Moravský Písek
Keď si neviete vybrať jedlo, skončí sa to väčšinou bruchabôľom. Keď si neviete vybrať vo vzorkovnici dlažby, môže sa to skončiť bolesťou hlavy všetkých zúčastnených. Nechceme si predstaviť plán kladenia, objednávkový list a už vôbec nie orientáciu zrakovo znevýhodnených občanov. Robertovi Venturimu všetka česť, ale menej je niekedy skutočne viac. Bonusom je, že pri oboch fotkách nejde o rekonštrukciu alebo dorobenie, ale o úplne novú realizáciu.
Čo to…?!
niekde v ČR
Pozrite sa do tváre Atlasa napravo. Autor, čo ho tesal, ani netušil, ako veľmi sa trafil do pocitu. Ako keď čakáte pizzu na večeru a namiesto toho dostanete prednášku o homeopatickej strave. Jeho partnerka sa radšej tvári, že ani o ničom nevie. Presnú lokalitu sa nám zistiť nepodarilo, ale podľa nápisov boli dvere zrejme sponzorský dar. Niečo ako reklamná markíza nad krčmou.
Vzorkovnica
neznáma lokalita
Keď potrebuješ aj striešku, aj ušetriť, pomôž si, človeče, ako vieš. Však načo kupovať 5 (slovom päť) škridiel, veď sa dáke hádam nájdu! Po susedoch, po povale, alebo však hádam dajú v obchode vzorku. Po jednej. Účel splnený, ale keď takto vyzerá detail, desí nás pomyslenie, ako asi vyzerá celý dvor. Každá jedna stavba, či už malá, alebo veľká, prispieva k spoločnému verejnému priestoru.
User-friendly
Praha 4, ČR
Svetová tendencia je podpora cyklistov, hromadnej a pešej dopravy v mestách. V našom priestore to je, zdá sa, naopak. Jeden prípad z Prahy za všetko, určite si sami spomeniete na podobné „pasce“ vo svojom okolí. Smutnejšie sú tie, keď ide o novú realizáciu, podobne ako v tomto prípade. Či však náhodou nejde len o kampaň bojujúcu proti používaniu smartfónov počas chôdze, sa nám zistiť nepodarilo.
Každý sám za seba
niekde v ČR
Ľudová tvorivosť nemá hraníc. Nanešťastie. Zaujímalo by nás, kde čerpal inšpiráciu majiteľ a autor kruhového okna, ale s týmto obrázkom sa dá zahrať aj: „nájdi dve rovnaké okná“ a „koľko variantov zasklenia balkóna vidíš?“. Nie vždy je nutné byť silou-mocou odlišný, niekedy je, naopak, veľmi fajn neprispievať k všeobecnému vizuálnemu smogu.
Zadné dvierka
Šamorín, SR
Ďalší príklad tvorivého myslenia zo série Ako sa v byte cítiť ako v dome? Načo sú komu spoločné priestory, keď predsa môže mať samostatný vstup. Kolektívne cítenie v nás asi s úspechom podkopal minulý režim, ktorý nám ho tlačil nasilu. Pri podobných fotkách ostáva len dúfať, že obyvatelia aspoň naplno využili vymyslenú zmenu dispozície.
FOTO: FACEBOOK.COM/ARCHWARS