Ilustračná foto, zip-line.

Banskobystrický samosprávny kraj investuje 300-tisíc eur do nového kempingu s lodenicou a lanovej dráhy

Na brehu rieky Hron pod hradom Šášov vznikne nový kemping s lodenicou. Investície čakajú aj lanovú dráhu v meste Kremnica, ktorá má byť podľa primátora mesta najdlhšou na Slovensku.

Projekt spolu s mestom Žiar nad Hronom bude financovať aj Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK), a to sumou 300-tisíc eur.

Polovica z vyčlenených peňazí podporí financovanie projektu „Zipline“ – lanovej dráhy v meste Kremnica. Druhá časť rozpočtu pôjde na nový Ekokemp Šášov.  Na štvrtkovom rokovaní zastupiteľstva BBSK (5. apríla)  tieto rozvojové projekty jednohlasne schválili krajskí poslanci v rámci dofinancovania rozpočtu kapitálových výdavkov BBSK na rok 2022, ktoré je súčasťou schváleného použitia prostriedkov peňažného fondu.

„Lanová dráha Zipline povedie z Kremnickej skaly cez celé údolie až po ferratu na Skalke a druhý projekt sa týka vodáckeho kempu v Šášovskom Podhradí s kotviskom na brehu Hrona,“ uviedol na brífingu po schválení uznesenia podpredseda BBSK Ondrej Lunter s tým, že obidva tieto projekty sú projekty jednotlivých samospráv.

„Na Skalke je to projekt mesta Kremnica a projekt ekokempu v Šášovskom Podhradí je projektom mesta Žiar nad Hronom,“ dodal vicežupan a doplnil, že ide o pokračovanie dlhodobej podpory rozvoja turizmu v tomto okrese.

„Násobne vyššia návštevnosť strediska Skalka je spôsobená hlavne tým, že sme sa ho snažili posledné roky dobudovať z výlučne zimného strediska aj na stredisko, ktoré bude plnohodnotne využívané aj v letných mesiacoch,“ konštatoval primátor Kremnice Alexander Ferenčík, podľa ktorého v novom projekte pôjde o najdlhšiu súvislú lanovú dráhu na Slovensku s dĺžkou približne jeden kilometer.

„Ambíciou mesta Žiar nad Hronom je vybudovať trvalo udržateľný vodácky kemp, ktorý bude vybavený kvalitnou hlavne sociálnou infraštruktúrou. Bude sa tam môcť prísť po rieke aj po súši, pešo, bicyklami aj autami. To znamená, že tam bude možnosť kempovania pre karavany, možnosť stanového tábora a aj možnosť ubytovania v drevených ekologicky vhodných budovách s kapacitou asi 28 miest,“ popísal vodácke zariadenie viceprimátor mesta Ladislav Kukolík, ktorý dodal, že po dobudovaní by malo zariadenie prispieť k rozvoju cestovného ruchu.

„Dokončila sa architektonická štúdia, do konca mája nám majú dať projektovú dokumentáciu a potom už len vyhlásime verejné obstarávanie a môže sa stavať a pracovať,“ popísal hronskožiarsky viceprimátor s tým, že podstatné veci by mali byť zrealizované do konca tohto roka a budúcoročnú sezónu by už chceli stihnúť.

SITA