
Carlos Moreno, autor konceptu 15-minútového mesta, vystúpi v Bratislave
Svetoznámy urbanista a tvorca revolučného konceptu 15-minútového mesta, profesor Carlos Moreno, vystúpi ako hlavný rečník na medzinárodnom samite Start with Children 2025. Podujatie, organizované Hlavným mestom SR Bratislava a Metropolitným inštitútom Bratislavy (MIB), sa uskutoční 13. a 14. mája 2025 v Starej tržnici.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Nosnou témou samitu v roku 2025 je „Vráťme mestá deťom: Ako tvoriť živé susedstvá a komunity“. Carlos Moreno, francúzsko-kolumbijský urbanista a profesor IAE Paris Sorbonne je celosvetovo uznávaným odborníkom na udržateľný mestský rozvoj.
Jeho koncept mesta krátkych vzdialeností presadzuje tvorbu miest, kde obyvatelia majú všetky základné služby a životné potreby dostupné do 15 minút chôdze alebo jazdy na bicykli. Východiskom pre jeho víziu boli aj potreby detí, pre ktoré je 15 minútová chôdza úsekom, ktorý dokážu pohodlne prejsť.
,,Nie je to len o skrátení vzdialeností, ale aj o zlepšení kvality života tým, že prinášame všetko, čo potrebujeme, bližšie k nám,“ hovorí Carlos Moreno, ktorý získal za svoju prácu niekoľko prestížnych ocenení vrátane OBEL Award v roku 2021, UN-Habitat Scroll of Honour v roku 2022 a Global Leadership Award for Sustainable Development od Global Forum on Human Settlements v roku 2024.
Mestské štvrte priateľské k deťom
„Sme nadšení, že môžeme privítať profesora Morena na našom samite,“ uviedla Petra Marko, riaditeľka MIB. „Jeho koncept nás inšpiruje v prístupe k rozvoju mesta a územnému plánovaniu. Víziou Bratislavy je vytváranie mestských štvrtí priateľských k deťom, kde sú základné služby, školy, parky a zdravotná starostlivosť dostupné v krátkej vzdialenosti. Keď plánujeme mesto tak, aby bolo prívetivé pre deti, automaticky vytvárame priestory, ktoré slúžia potrebám všetkých generácií.“
Carlos Moreno na konferencii predstaví, ako tento koncept prispieva k tvorbe bezpečnejších a zdravších prostredí pre deti. Jeho prístup zdôrazňuje šesť základných funkcií, ktoré by mali byť dostupné v každej mestskej štvrti: dobré životné podmienky a bývanie, decentralizované pracovné príležitosti, krátke vzdialenosti pre dodávateľský reťazec, zdravotnú starostlivosť, vzdelanie a kultúru a prístup k čistej vode, ovzdušiu a zeleni.
„Žiť v meste znamená akceptovať určitú úroveň dysfunkcie: dlhé dochádzanie, hlučné ulice, nevyužité priestory. Chcem to zmeniť,“ zdôrazňuje Moreno, ktorého myšlienky boli implementované v Paríži a inšpirovali mnohé ďalšie mestá vrátane Košíc, ktoré nedávno prijali tento koncept do svojho územného plánovania.
Na konferencii vystúpia aj ďalší poprední medzinárodní experti: Dinah Bornat, Eva Kail, Jonny Anstead, Adam Gebrian, Helle Nebelong, Sam Balto, Angela Gerbes a Tim Gill. Podujatie vytvorí priestor pre výmenu poznatkov medzi architektmi, urbanistami, inovatívnymi developermi, predstaviteľmi samospráv a odborníkmi na mobilitu, verejný priestor a klimatickú odolnosť.
Počas dvoch dní samitu sa účastníci môžu tešiť na prednášky, workshopy a diskusie o kľúčových témach, ako sú navrhovanie susedstiev priateľských k deťom, podpora detskej samostatnosti prostredníctvom hry, medzigeneračné bývanie, zapájanie detí do plánovania miest, priestorové plánovanie služieb starostlivosti či vplyv životného prostredia na zdravie detí.
V súlade so záväzkom Hlavného mesta SR Bratislavy k udržateľnému rozvoju mesta si samit kladie za cieľ poskytnúť mestám praktické nástroje a merateľné iniciatívy, ktoré pomôžu transformovať mestské prostredie v prospech detí a tým aj všetkých obyvateľov.
Lístky si môžete zakúpiť tu.