Cement preverený časom
Cement je po vode druhá najčastejšie používaná surovina vo svete. Vzhľadom na neustály rast svetovej spotreby betónu z dôvodu rastu svetovej populácie bude potreba cementu naďalej rásť. Výroba cementu je podľa expertov zodpovedná za vznik 7 – 8 % celkových emisií CO2 vo svete vyprodukovaných ľudskou činnosťou.
Potenciál na redukciu emisií CO2 pri výrobe cementu a betónu je veľký. V rámci Európskej klimatickej dohody si EÚ stanovila záväzný cieľ dosiahnuť klimatickú neutralitu do roku 2050. Ako medzistupeň ku klimatickej neutralite zvýšila EÚ svoje ambície v dokumente „FIT FOR 55“ tým, že si stanovila cieľ znížiť emisie CO2 do roku 2030 aspoň o 55 % oproti referenčnému obdobiu z roku 1990.
Považská cementáreň berie záväzok ochrany životného prostredia pre budúce generácie ako prioritnú spoločenskú zodpovednosť. Zavádzaním najmodernejších dostupných technológií na výrobu cementu, prispôsobovaním procesov a v spolupráci so svojimi zákazníkmi neustále znižuje emisie skleníkových plynov vo výrobe (hlavne CO2). Vysokokvalitnými zmesovými cementmi s podielom trosky a vápenca Považská cementáreň úspešne nahradila vysokoemisné portlandské cementy.
Využívaním alternatívnych surovín a materiálov pri výrobe cementu, kontinuálnym zvyšovaním podielu alternatívnych palív, ktoré by inak boli záťažou pre životné prostredie, a neustálym energetickým zefektívňovaním výrobného procesu patrí cementáreň v Ladcoch už dlhé roky medzi lídrov v uvádzaní nízkoemisných cementov na stavebný trh strednej Európy.
Jedným z hlavných cieľov je čo najviac eliminovať využívanie fosílnych palív v procese výroby. V Ladcoch sa podarilo znížiť využívanie fosílnych palív o viac ako 80 %! Aj na úkor ziskovosti sa využívajú alternatívne palivá s vysokým obsahom biomasy.
Považská cementáreň už dnes spĺňa ciele zníženia CO2 pri výrobe cementu vychádzajúce z dokumentu „FIT FOR 55“. Dobrou správou je, že pri výrobe zmesových cementov sa v Ladcoch využíva množstvo alternatívnych surovín na úkor portlandského slinku.
Vďaka vysokej stabilite výroby a sofistikovanej kontrole výrobného procesu dosahujú zmesové cementy kvalitatívne parametre klasických portlandských cementov, takže sú plnohodnotnou zelenou alternatívou konvenčných cementov.
Nízkoemisné zmesové cementy z Ladiec sú žiadané nielen na Slovensku. S využitím bezemisnej železničnej prepravy si našli veľké uplatnenie pri výstavbe infraštruktúry a náročných stavebných projektoch v stredoeurópskom regióne. Špičková kvalita zmesových cementov je oceňovaná na mnohých náročných stavebných dielach s vysokou celospoločenskou hodnotou.
Považská cementáreň neustále zvyšuje podiel bezemisnej železničnej prepravy na úkor konvenčnej prepravy autocisternami. Kontinuálne investovanie do vlastných vagónov na prepravu cementu, rozvoj vlastnej opravovne vozňov a železničnej vlečky umožňuje Považskej cementárni výrazným spôsobom znižovať emisie, ktoré vznikajú pri preprave cementu.
Považská cementáreň už 135 rokov prináša na stavebný trh nielen kvalitné cementy, ale aj zodpovedné, inovatívne a hlavne dlhodobo udržateľné riešenia. V 135-ročnej histórii ladčianskych cementárov nebol zisk prioritným účelom, ale prostriedkom na dosiahnutie väčšieho dobra.
Príbeh ladčianskej cementárne je popri zabezpečovaní úloh v zložitom hospodárskom prostredí s dominanciou nadnárodných koncernov dlhodobo postavený na spoločenských, duchovných a etických hodnotách. Na Slovensku patrí k firmám s najväčšou dôveryhodnosťou a spĺňa najprísnejšie kritériá spoľahlivosti a stability na stredoeurópskom trhu.
Každý má vlastnú cestu a možnosť niečo zmeniť, aby sa svet stal obývateľnejší a ľudskejší. Ľudia si často myslia, že činy, ktoré dávajú nádej, by mal robiť niekto iný. Pre ladčianskych cementárov je podnikanie v oblasti výroby cementu niečo vyššie a vznešenejšie. Je to možnosť zachovania hodnôt pre budúce generácie, ktoré preveril čas.
Zdroj: PR článok Považská cementáreň, a.s.