Česká cena za architektúru 2024 putuje do Karlových Varov. Získala ju odvážna rekonštrukcia
Tohtoročná Česká cena za architektúru predstavila jedinečné diela, ktoré v sebe spájajú rešpekt k histórii s inováciami. Ocenená koncertná sála v Karlových Varoch aj ďalších päť finalistov prinášajú inšpiratívne prístupy k využitiu priestoru, udržateľnosti a obnove českej architektonickej identity. Aké stavby tento rok zaujali a prečo? Ponorme sa do podrobností.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Česká cena za architektúru tento rok oslávila svoj deviaty ročník a vyzdvihla architektonické počiny, ktoré nielen reflektujú súčasné výzvy, ale tiež prispievajú k dlhodobo udržateľnému rozvoju a kultúrnemu dedičstvu.
Slávnostný galavečer, ktorý sa konal 7. novembra v pražskom Fóre Karlín, priniesol ocenenie tým najlepším z 307 prihlásených projektov. Organizátorom ceny je Česká komora architektov, diela hodnotila porota zložená z popredných európskych odborníkov na architektúru.
Hlavný víťaz: Koncertná sála v Karlových Varoch – spojenie histórie a modernej elegancie
Porota tento rok za najlepšiu realizáciu vyhlásila Koncertnú sálu v Karlových Varoch z dielne ateliéru Petr Hájek ARCHITEKTI. Autori Petr Hájek, Nikoleta Slováková a Martin Stoss vytvorili výrazne červenú samonosnú kovovú konštrukciu zasadenú do dvorany historických Cisárskych kúpeľov, čím premenili srdce celého objektu.
Tento nový kultúrny priestor, ktorý je domovskou scénou Karlovarského symfonického orchestra, sa vďaka flexibilnému usporiadaniu hľadiska, nastaviteľnému orchestrisku a akustickým panelom dokáže prispôsobiť rôznym typom akcií. Porotcovia vyzdvihli odvahu autorov pri prekonávaní obmedzení a ich schopnosť spojiť historický kontext s nárokmi modernej doby.
Finalisti: päť inšpiratívnych projektov
Okrem hlavného víťaza bolo ocenených ďalších päť projektov.
Technologické centrum UMPRUM v Prahe
Projektový ateliér UMPRUM (autori Ivan Kroupa, Jana Moravcová a Tomáš Zmek) premenil budovu v centre Prahy na miesto pre umelecké dielne. Vďaka rekonštrukcii a prístavbe so zasklenou strechou ide o priestor s výborným denným svetlom a cirkulárnym využitím. Porota ocenila použitie prírodných materiálov a flexibilitu usporiadania, ktorá umožňuje budúce zmeny.
Športová hala Řevnice
Architekti Peter Sticzay-Gromski, Ján Horký a Sebastian Sticzay z ateliéru Grido vytvorili priestory na športové aktivity, ktoré slúžia nielen žiakom, ale aj celej komunite. Drevené prvky a premyslené bazilikálne osvetlenie zaisťujú optimálnu akustiku aj estetickú hodnotu. Porota vyzdvihla dizajn vychádzajúci z racionálnych princípov a inšpirovaný českou architektúrou 30. rokov.
Adaptácia obilného sila v Pardubiciach
Projekt ateliéru Prokš Prikryl architekti transformoval brownfield v revitalizovanom areáli Automatických mlynov. Tento projekt rešpektuje pôvodnú architektúru a využíva tepelné čerpadlá a geotermálne vrty na energetickú udržateľnosť. Porotcovia ocenili hlboký priestorový zážitok, ktorý táto premena ponúka.
Rekonštrukcia domu v Kutnej Hore
Architekti Ján Holub a Tomáš Hanus z ateliéru BYRÓ architekti pretvorili historický dom na moderné bývanie. Projekt prepája interiér s vonkajším priestorom pomocou flexibilných prvkov, ako sú posuvné panely a priesvitné steny. Porotcovia vyzdvihli citlivý prístup k pamiatkovej ochrane a dôraz na prirodzené svetlo.
Základňa technických služieb v pražských Lysolajoch
Ateliér PROGRES architekti (autori Ján Kalivoda a Vojtech Kaas) navrhol technickú základňu so zelenou strechou, solárnymi panelmi a zberom dažďovej vody. Priemyselný charakter stavby je prepojený s udržateľnými prvkami a vizuálne sa harmonicky snúbi s okolitou krajinou.
Čestné uznanie: záhradný pavilón ako symbol jednoduchosti a udržateľnosti
Čestné uznanie dostal záhradný pavilón v jednej z pražských záhradkárskych kolónií. Architekti Ján Holub a Tomáš Hanus z BYRO architekti navrhli objekt s výklopným panelom, ktorý umožňuje otvorenie jednej strany chatky do záhrady. Tmavé opaľované drevo, jednoduchý nábytok a solárne panely vytvárajú priestor s minimálnou ekologickou stopou a maximálnou prepojenosťou s prírodou.
Ceny ministerstiev: podpora verejných priestorov a revitalizácia brownfieldov
Na galavečere boli odovzdané aj ceny niekoľkých ministerstiev:
- Cena Ministerstva pre miestny rozvoj ČR putovala do Brna za projekt Park na Moravskom námestí. Ateliér CONSEQUENCE FORMA architects vytvoril miesto so silným socioekonomickým potenciálom, ktoré poskytuje útočisko ľuďom i prírode vďaka vegetácii zadržiavajúcej vodu a chladiacej okolie.
- Cena Ministerstva priemyslu a obchodu ČR bola udelená Mlynu Hrušky na Slovácku, kde štúdio Pelčák a partner architekti revitalizovalo historický mlyn v komunitnom centre. Tento projekt kombinuje pôvodnú architektúru s modernými prvkami a ponúka priestor na kultúrne a spoločenské akcie.
- Cenu Ministerstva kultúry ČR za verejné priestranstvo získalo Tachovské námestie v Prahe od štúdia OVA. Ateliér tu vytvoril harmonický priestor, ktorý zahŕňa historické prvky, súčasné funkcie aj umelecké diela a ponúka obyvateľom pokojné útočisko v meste.
Ceny partnerov: ikonické bývanie, mosty a pavilóny s prirodzeným svetlom
Partnerstvo so súkromným sektorom prinieslo ocenenie ďalším projektom:
- Cena spoločnosti Central Group putovala deväťpodlažnému bytovému domu Iconik v Karlíne, ktorý spája priemyselnú minulosť tejto štvrte s modernou architektúrou.
- Cenu spoločnosti VEKRA za nadčasové riešenie získala Štvanická lávka v Prahe, ktorá slúži pre peších aj cyklistov a kombinuje estetiku s praktickosťou v sochársky poňatom dizajne.
- Cena spoločnosti VELUX za prácu s denným svetlom pripadla projektu záhradného pavilónu, ktorého otvorená konštrukcia doslova „pohlcuje“ denné svetlo a spája interiér s exteriérom.
Špeciálne ocenenie: Zvonička v Krásnej a Nízkoprahový klub v Novej Paci
Na nominačnom večere v júni bola udelená Cena Agentúry ochrany prírody a krajiny ČR za citlivý prístup vo vidieckom prostredí. Ocenenie získala Zvonička v Krásnej v Beskydách od štúdia Kocián & Liška Architekti, ktorá spája tradičné staviteľstvo s modernou drevostavbou.
Predseda Senátu PČR Miloš Vystrčil potom ocenil Nízkoprahový klub v Novej Paci od ateliéru atakarchitekti. Tento projekt, slúžiaci deťom ohrozeným sociálnym vylúčením, prináša architektonicky aj funkčne dôstojné riešenie v srdci historickej zástavby.
Medzinárodná porota a výzvy aj príležitosti českej architektúry
Porotu z európskych odborníkov na architektúru tento rok tvorili architekti z Grécka, Švajčiarska, Veľkej Británie, Rakúska, Slovenska, Talianska a Litvy. Počas svojich návštev v Česku mali možnosť diskutovať s autormi projektov o ich práci aj výzvach, ktoré pred nimi stoja.
Porotcovia ocenili rozmanitosť českej architektonickej scény a vyslovili niekoľko odporúčaní (väčší dôraz na udržateľnosť a zníženie uhlíkovej stopy stavieb, skrátenie dlhých administratívnych procesov, ktoré stavby neúmerne predražujú, a podpora prestavieb existujúcich budov) ako cesty k zachovaniu kultúrnej identity a ekologickej zodpovednosti.
V tomto ročníku sa tak Česká cena za architektúru predstavila ako platforma na inšpiráciu aj reflexiu, kde sa spájajú tradície s inováciami a kde sa kladie dôraz na sociálnu a environmentálnu udržateľnosť.