Ďalší spor o stavebnú legislatívu. VIA IURIS nesúhlasí so zavedením územného stanoviska obce
Obsahuje ho návrh novely sučasného stavebného zákona z dielne poslancov vládneho hnutia Sme rodina Miloša Svrčeka, Jozefa Lukáča a Petry Hajšelovej.
Zároveň je objektom kritiky občianskeho združenia VIA IURIS spolu s ďalšími odbornými organizáciami a iniciatívami. Časopis ASB požiadal o reakciu Úrad podpredsedu vlády SR pre legislatívu, Úrad pre územné plánovanie a výstavbu SR a Inštitút urbánneho rozvoja na návrh novely.
Zúženie územného konania
V spoločnej tlačovej správe nespokojné organizácie upozorňujú, že poslanci obchádzajú štandardný legislatívny proces, právo verejnosti na účasť v ňom a novela môže zúžiť územné konanie na formálny krok. Posúdenie, či je plánovaná stavba v súlade s územným plánom, rieši v súčasnosti územné konanie. Ak stavba nie je v súlade s územným plánom, nemožno ju povoliť.
Podľa poslaneckého návrhu by však malo podstatnú časť procesu nahradiť tzv. územné stanovisko obce, ktoré má potvrdiť súlad činnosti s územným plánom. Problém podľa nespokojných organizácii je v tom, že územné stanovisko má byť dokument, ktorý vydáva obec len na základe vlastného subjektívneho posúdenia.
Takýto dokument sa vydáva mimo povoľovacieho procesu a nemôže sa k nemu vyjadriť ani štátna správa, ani verejnosť. „Zaradenie tohto inštitútu do povoľovacieho procesu je nekoncepčné a bez pravidiel,“ uvádzajú v tlačovej správe VIA IURIS, odborné organizácie a iniciatívy.
Kto tvoril novelu stavebného zákona
Na Development Summite 2022 v Bratislave odznela informácia, že Ministerstvo dopravy a výstavby SR dostalo od premiéra Eduarda Hegera úlohu pripraviť novelu súčasného stavebného zákona. Dôvodom je čerpanie financií z plánu obnovy a s tým súvisiace povoľovacie procesy výstavby.
Ministerstvo v júni reagovalo pre ASB, že keďže novoschválené zákony o územnom plánovaní a zákona o výstavbe nadobudnú účinnosť v apríli 2024, vznikla aj v súvislosti s plnením opatrení plánu obnovy potreba úpravy súčasného stavebného zákona ešte do ich účinnosti.
„Preto sme vytvorili pracovnú skupinu odborníkov z rôznych rezortov a organizácií, ktorej úlohou je navrhnúť a pripraviť požadovanú úpravu zákona,“ uviedlo. V druhej polovici októbra tohto roka na otázku, v akom stave je príprava novely stavebného zákona odpovedalo, že novela stavebného zákona je už predložená v Národnej rade SR ako poslanecký návrh poslancov Hajšelovej, Svrčeka a Lukáča.
Stanovisko bez štátnych orgánov
Presunutie takejto významnej právomoci do kompetencie obce môže viesť k zvýšenému korupčnému riziku pri vydávaní stavebných povolení. Najmä preto, že obec vydá stanovisko bez vyjadrení štátnych orgánov a odborných organizácií, a toto stanovisko nebude preskúmateľné žiadnym iným orgánom.
“Takáto úprava stavebného zákona nielenže zvýhodňuje developerov na úkor verejného záujmu, ale tiež porušuje medzinárodné záväzky Slovenskej republiky, najmä Aarhuský dohovor, “ uviedla Ivana Figuli, právnička VIA IURIS.
Zjednodušené vyvlastňovanie
Poslanci tiež navrhujú, aby ako podklad pre vyvlastnenie pozemku postačovalo územné stanovisko obce. Eva Kováčechová z VIA IURIS tvrdí, že návrh je absurdný. Územné stanovisko sa vydáva mimo režimu správneho poriadku a majiteľ pozemku ho nemôže nijakým spôsobom namietať. „Ide tak o neprípustný zásah do vlastníckeho práva garantovaného čl. 20 Ústavy Slovenskej republiky,“ namietla Kováčechová.
Občianske združenie VIA IURIS sa v minulosti nesúhlasne vyjadrilo a malo pripomienky k návrhom zákonov o výstavbe a územnom plánovaní od tímu podpredsedu vlády pre legislatívu Štefana Holého.