Notre Dame
Galéria(7)

Pred piatimi rokmi ju poškodil veľký požiar: Otvoria katedrálu Notre-Dame v Paríži podľa plánu?

Obnova katedrály, ktorá je jednou z najnavštevovanejších pamiatok v meste, stála 850 miliónov eur a časť poskytli aj súkromní darcovia. Na náročnej rekonštrukcii sa podieľalo 250 firiem a 2-tisíc pracovníkov z celého sveta.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron navštívil minulý piatok zrekonštruovanú parížsku katedrálu Notre-Dame, ktorú pred piatimi rokmi významne poškodil požiar. Pamiatka zapísaná ako svetové dedičstvo UNESCO bude slávnostne znovuotvorená už tento víkend.

Po požiari, ktorý vypukol v roku 2019, Macron stanovil ambiciózny cieľ zrekonštruovať Notre-Dame do piatich rokov, čo sa podľa francúzskych orgánov podarilo. Už v sobotu 7. decembra bude celý svet sledovať otvorenie katedrály, ktorá sa radí medzi najvýznamnejšie pamätihodnosti francúzskej metropoly.

Požiar z 15. apríla 2019 šokoval nielen Francúzsko, ale aj veľkú časť civilizovaného sveta, pričom na stredovekej katedrále, ktorá je zapísaná v Zozname svetového dedičstva UNESCO, spôsobil značné škody. Hoci francúzske úrady uviedli, že požiar zavinil elektrický skrat alebo ohorok cigarety, presná príčina nešťastia zostáva nejasná. Vyšetrovanie požiaru stále prebieha.

Notre-dame
Paris,,France,,11.30.2024,View,From,The,Riverbank,Of,The,Seine
Paris,,France, ,11,28,2024:,Notre,Dame,De,Paris.
Prezident Macron navštívil zrekonštruovanú katedrálu Notre Dame v Paríži
Prezident Macron navštívil zrekonštruovanú katedrálu Notre Dame v Paríži
notre dame socha

Na obnovu katedrály, ktorá stála vyše miliardy eur, prispeli aj darcovia

V rámci slávnostného znovuotvorenia sa predstaví aj slávny organ katedrály, ktorý bol po poškodení prachom pri požiari „úplne rozobratý, vyčistený a opäť uvedený do prevádzkyschopného stavu,“ doplnil arcibiskup. V nedeľu 8. decembra sa bude v chráme konať prvá omša, počas ktorej Ulrich posvätí nový oltár.

„Obdobie znovuotvárania“ Notre Dame bude trvať šesť mesiacov – do Turíc, ktoré pripadajú na 8. júna, v rozhovore pre agentúru AFP o tom informoval parížsky arcibiskup Laurent Ulrich.

Po katastrofe sa okamžite spustili záchranné a zabezpečovacie práce. Francúzska vláda vyhlásila, že sa katedrála musí obnoviť do piatich rokov, teda do roku 2024. Skôr ako sa začalo so samotnou rekonštrukciou, bolo nevyhnutné odstrániť zvyšky poškodených častí a zabezpečiť stabilitu budovy.

Podľa agentúra ČTK vláda zároveň vyčlenila značné finančné prostriedky – viac ako 850 miliónov eur, pričom významnú časť financovania poskytli súkromní darcovia vrátane veľkých firiem ako L’Oréal a Kering, ale aj individuálnych prispievateľov. Náklady na obnovu vo výške 550 miliónov eur boli hradené čiastočne z darov, ktorými prispeli napríklad miliardár François-Henri Pinault alebo rodina Arnaultovcov. Nejaké peniaze zostali na ďalšie investície do budovy.

Očakáva sa, že celková suma na rekonštrukciu by mohla presiahnuť 1 miliardu eur, pričom bude potrebné pokračovať v získavaní dodatočných finančných prostriedkov v priebehu ďalších rokov. Väčšina príspevkov bude použitá na obnovu historických prvkov, ako sú sochy, vitráže, strecha, veža, ako aj na zabezpečenie pamiatky pre budúce generácie.

Notre-dame
Požiar z 15. apríla 2019 šokoval nielen Francúzsko. | Zdroj: iStock

Jedna z najnavštevovanejších pamiatok

Rekonštrukcia Notre-Dame nie je len technický projekt, ale aj symbol obnovy, kultúrneho dedičstva a národného zmierenia. Katedrála je jednou z najnavštevovanejších pamiatok na svete a jej obnova má veľký význam pre francúzsku národnú identitu. Po požiari sa stal projekt obnovy Notre-Dame príležitosťou pre Francúzov, aby sa zjednotili a obnovili tento skvost, ktorý je nielen národnou pamiatkou, ale aj súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Keď sa začalo s konkrétnymi opravami, kľúčovým cieľom bolo zachovať pôvodný vzhľad katedrály. Je považovaná za majstrovské dielo gotickej architektúry a žiadna moderná technológia nemohla nahradiť historické materiály a stavebné techniky.

Preto padlo rozhodnutie obnoviť poškodené časti pomocou pôvodných materiálov, ako sú napríklad drevo na streche, ktoré bolo nahradené rovnakým druhom francúzskeho duba. Na obnove sa podieľalo množstvo odborníkov – sochárov, reštaurátorov, remeselníkov a architektov, ktorí pracovali podľa starých plánov a historických fotiek katedrály.

Pri rekonštrukcii sa používali aj moderné technológie, napríklad 3D skenovanie, ktoré pomáha detailne mapovať zničené oblasti a vytvárať presné plány obnovy. Vďaka týmto technológiám sa obnovili aj detaily, ktoré by inak boli veľmi ťažko rekonštruovateľné. Okrem toho sa pripravuje aj integrácia nových bezpečnostných technológií a vylepšení infraštruktúry, ktoré zohľadňujú moderné potreby, ale rešpektujú historický kontext katedrály.

notre dame socha
Približne dva metre vysoká kamenná socha Panny Márie zostala po požiari nepoškodená a vyslúžila si tak prezývku Stabat Mater (Stojaca matka). | Zdroj: Facebook/Dame De Coeur

Rekonštrukciou prešiel aj interiér

Ako uviedla agentúra TASR, významným momentom rekonštrukcie bolo opätovné vybudovanie strechy a veže katedrály. Tento projekt si vyžiadal aj špeciálne techniky a nástroje, ktoré umožnili nahradiť zničené drevené konštrukcie a kováčske detaily, pričom sa zachovali všetky pôvodné umelecké prvky.

Strecha katedrály, ktorá bola z pôvodného dubového dreva, bola znovu vybudovaná na základe historických plánov, čo si vyžiadalo prácu viacerých odborníkov na drevo, kovoobrábanie a stredoveké stavebné techniky. Po nedávnom demontovaní lešenia je veža gotickej katedrály, ktorá sa pred piatimi rokmi zrútila, opäť viditeľná na parížskej panoráme. Tzv. sanktusník je identický s predchodcom z 19. storočia podľa návrhu architekta Eugena Viollet-Le-Duca.

Nevyhnutný zásah požiarnikov poškodil aj interiér katedrály vrátane niektorých vitráží, sochárskych diel a oltárov. Požiar síce nezničil samotné hlavné oltáre a relikvie, ale na ich obnove sa muselo pracovať. Niektoré z vitráží a fresiek museli byť zachránené, reštaurované a obnovené, aby získali svoju pôvodnú podobu. Podobne aj orgán, ktorý patril medzi najcennejšie historické artefakty, prešiel dôkladnou rekonštrukciou.

Stredovekú sochu Panny Márie s jezuliatkom, tzv. Parížsku Pannu, vrátili v piatok (16. novembra) večer do katedrály. Približne dva metre vysoká kamenná socha Panny Márie držiacej malého Ježiša zostala po požiari akoby zázrakom nepoškodená a vyslúžila si tak prezývku Stabat Mater (Stojaca matka) na znak toho, že odolala deštrukcii.

Prezident Macron navštívil zrekonštruovanú katedrálu Notre Dame v Paríži
Prvá omša sa bude v chráme konať v nedeľu 8. decembra. | Zdroj: TASR/AP

Tím expertov

Autorom rekonštrukcie Notre-Dame je francúzsky architekt Philippe Villeneuve, ktorý bol vymenovaný za hlavného architekta obnovy po požiari. Philippe Villeneuve je odborník na historickú architektúru a reštaurovanie pamiatok, predtým sa podieľal na obnove viacerých historických budov v Paríži vrátane zámku Vincennes. Villeneuve sa zaoberá zachovaním autentickosti katedrály, pričom zachováva pôvodný dizajn a materiály, no zároveň aplikuje moderné technológie na jej obnovu.

Okrem hlavného architekta Philippea Villeneuvea sa na rekonštrukcii Notre-Dame podieľali aj ďalší odborníci a špecialisti. Jean-Louis Georgelin je bývalý generál francúzskej armády, ktorý bol v roku 2019 vymenovaný za šéfa vládnej komisie zodpovednej za obnovu Notre-Dame. Georgelin mal na starosti koordináciu celej obnovy a je hlavným predstaviteľom vládnych iniciatív v oblasti financovania a správy rekonštrukčných prác. Benjamin Mouton je bývalý hlavný architekt historických pamiatok vo Francúzsku.

Mouton bol zapojený do obnovy niektorých častí katedrály ešte pred požiarom, a to najmä strešnej krytiny a veže. Stéphane Bern, historik a novinár, ktorý sa stal poradcom vlády a pomáhal so zbieraním finančných prostriedkov na obnovu, zohráva dôležitú úlohu v komunikácii s verejnosťou a pri organizovaní charitatívnych akcií na podporu rekonštrukcie.

Paris,,France,,11.30.2024,View,From,The,Riverbank,Of,The,Seine
Očakáva sa, že celková suma na rekonštrukciu by mohla presiahnuť 1 miliardu eur. | Zdroj: Shutterstock

Vítor Lobo je portugalský reštaurátor, ktorý sa podieľa na obnovovaní pôvodných prvkov katedrály, ako sú vitráže, sochy a iné umelecké diela. Jeho úloha spočíva v zaručení sa, aby výsledok reštaurovania bol čo najbližší originálnemu vzhľadu. Pierre-Antoine Gatier je architekt zodpovedný za rekonštrukciu strechy a veže katedrály. Gatier sa podieľal aj na výskume historických materiálov a techník, ktoré boli použité pri stavbe katedrály v 12. a 13. storočí.

Le Groupement de Recherche et d’Etudes pour la Construction (GREC) – tak sa nazýva tím výskumníkov a expertov na históriu stavebných techník a materiálov, ktorí sa zaoberajú hĺbkovým výskumom originálnych metód použitých pri stavbe Notre-Dame. Ich práca je stále kľúčová pre obnovenie vzhľadu katedrály.

Tento tím spolupracoval so stovkami remeselníkov, odborníkov na materiály a ďalšími špecialistami, ktorí sa podieľajú na obnove Notre-Dame. Vďaka ich práci by mala katedrála získať pôvodnú krásu a historickú hodnotu, pričom sa zároveň implementovali moderné technológie, ktoré zabezpečia jej dlhodobú stabilitu.

Rovnováha medzi zachovaním minulosti a adaptovaním sa na súčasnosť

Notre-Dame bude aj naďalej neodmysliteľnou súčasťou parížskej panorámy, no po obnove bude okrem náboženského a historického miesta aj modernejším centrom pre kultúru a vzdelávanie. Podľa plánov bude katedrála opäť sprístupnená verejnosti v priebehu roka 2024.

Obnova Notre-Dame ukazuje, aké dôležité je zachovať kultúrne dedičstvo pre budúce generácie, pričom nezanedbáva ani potrebu integrovať moderné technológie a prístupy. Tento projekt je príkladom toho, ako môžeme udržať rovnováhu medzi zachovaním minulosti a adaptovaním sa na súčasnosť.

Slávnostného otvorenia sa môžu zúčastniť všetci. Rezervácie na omše pre verejnosť počas inauguračného týždňa od 8. do 15. decembra 2024 sú možné od 3. decembra 2024. Rezervácie vstupu do katedrály od 9. decembra 2024 o 15.30 sú možné deň vopred, teda 7. decembra 2024.