Galavečer Krištáľové krídlo
Galéria(4)

Krištáľové krídlo pozná laureátov 24. ročníka

Poznáme laureátov 24. ročníka Krištáľového krídla. Veľká porota o nich rozhodovala v deviatich kategóriách a ocenenia si prevzali na galavečere, ktorý sa konal 20. júna v priestoroch historického Šimák Zámku Pezinok. Krištáľové krídlo si prevzalo spolu trinásť osobností, ktoré v roku 2020 dosiahli vo svojom odbore výnimočný počin.

Veľká porota Krištáľového krídla za rok 2020
Laureáti Krištáľového krídla za rok 2020
nominovani Krištáľové krídlo

Mimoriadne ceny za celoživotné dielo

Porotcovia tento rok udelili dve mimoriadne ceny. Jednu získala významná odborníčka v oblasti normálnej a patologickej fyziológie, prednostka Fyziologického ústavu Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a zakladateľka Akademického centra výskumu autizmu na Slovensku Prof. MUDr. Daniela Ostatníková, PhD.

Druhú cenu si prevzal slovenský spisovateľ, literárny a divadelný vedec a vysokoškolský profesor prof. PhDr. Karol Horák, CSc., ktorý je predovšetkým jeden z významných súčasných slovenských dramatikov.

Laureáti Krištáľového krídla s organizátormi
Laureáti Krištáľového krídla s organizátormi | Zdroj: Krištáľové krídlo

Laureáti krištáľového krídla za rok 2020

 

laureati kristalove kridlo za rok 2020
Laureáti Krištálové krídlo za rok 2020 | Zdroj: Krištáľové krídlo

Krištáľové krídlo v kategórii Filantropia tento rok získala Eva Gažová, národná riaditeľka Špeciálnych olympiád Slovensko pre športovcov s intelektuálnym znevýhodnením, ktorá sa dlhodobo venuje dobrovoľníctvu a bojuje za práva znevýhodnených športovcov. Pavol Jakubec si odniesol cenu v kategórii Hospodárstvo. Stojí za známymi potravinárskymi firmami pod strechou koncernu IDC Holding.

V kategórii Hudba získala ocenenie úspešná skladateľka Ľubica Čekovská. Nomináciu dostala za svetovú premiéru novej opery Impresario Dotcom. Ocenenie v kategórii Šport porota udelila prvému olympijskému víťazovi v ére samostatného Slovenska Michalovi Martikánovi, ktorý je zároveň aj prvým mužom športovej histórie, ktorému sa podarilo získať medailu v individuálnej disciplíne na piatich olympiádach za sebou.

Virológ Boris Klempa a biochemik Pavol Čekan získali Krištáľové krídlo v kategórii Medicína a veda za významný príspevok v boji proti pandémii COVID-19 na Slovensku prostredníctvom vývoja série certifikovaných PCR testov na detekciu vírusu SARS-CoV-2, za aktívnu účasť v kontrole šírenia vírusu pomocou testovania, darovania testov pre spoločnosť a za významný podiel na odbornom informovaní verejnosti o problematike pandémie. V kategórii Inovácie a startupy patrí ocenenie mladému a talentovanému Martinovi Hermanovi. Jeho firma Powerful Medical sa zaoberá vývojom „deep-tech“ technológií k diagnóze a liečbe kardiovaskulárnych ochorení.

Herec, režisér, producent a scenárista Peter Bebjak získal ocenene v kategórii Divadlo a audiovizuálne umenie. V roku 2020 Slovenská filmová a televízna akadémia nominovala film Správa na Oscara. Veľký úspech zožal aj televíznou minisériou Herec, ktorá mu priniesla nomináciu na cenu Prix Europa.

V kategórii Výtvarné umenie si ocenenie prevzali manželia výtvarníci Jana Machatová a Peter Machata, ktorí sú tvorcami autorského šperku od konca 90. rokov. Svoj profil si budujú aj v medzinárodných galériách vo Viedni alebo Paríži a Slovensko úspešne reprezentovali na najrenomovanejšom šperkárskom podujatí – Schmuck v Mníchove.

V kategórii Publicistika a literatúra ocenila porota Krištáľovým krídlom literárneho vedca, prekladateľa a vysokoškolského pedagóga Mariána Andričíka, ktorý sa venuje prekladom prózy a poézie hlavne z anglickej a americkej literatúry. Ocenenie získal za historicky prvý preklad jedného z najvýznamnejších diel svetovej literatúry Stratený raj od Johna Miltona.

Cena Krištáľové krídlo
Cena Krištáľové krídlo | Zdroj: Krištáľové krídlo

Viac informácií nájdete na www.kristalovekridlo.sk

Zdroj: PR článok Krištáľové krídlo s. r. o